Programowanie-od czego zacząć?

0

Witam,ponieważ jest to mój pierwszy temat/post na tym forum chcę przywitać się ze wszystkimi forumowiczami.
Od pewnego czasu zacząłem się interesować programowaniem(dokładniej zaczęło się od bawienia się w tworzenie mody do gier),chciałbym się dowiedzieć czy w wieku 14 lat zacząć naukę programowania czy za wcześnie/za późno,od jakiego języka zacząć(myślałem nad c++ bo nie wiem skąd mam 2 książki w domu o tym języku),może jakiś inny,łatwiejszy dla początkującego język.Szukałem trochę po google ale nie znalazłem dość wyczerpujących odpowiedzi na moje pytania(może to jest spowodowane tym,że wole indywidualne odpowiedzi skierowane do mnie).Prócz wcześniej wymienionych pytań napiszę tu kilka nowych i dopiszę stare ażeby nikt nie musiał całości czytać :) :

 • czy w wieku 14 lat zacząć naukę programowania czy za wcześnie/za późno
  -od jakiego języka zacząć(myślałem nad c++ bo nie wiem skąd mam 2 książki w domu o tym języku)
  -co do języka c++ czy te książki są aktualne czy muszę szukać innych: C++ - to proste! autor-Conor Sexton wydana w 2001 r i "poznaj C++ w 10 min" autor-Jesse Liberty z 1999 r.
  -co trzeba wiedzieć zanim zacznę programować(np. jakieś rodzaje plików,polecenia zew czy wewnętrzne itp.)
  -przy podawaniu języka prosiłbym też o podanie książki na ten temat(jaką polecanie)
  -tak samo kompilator(patrz wyżej)
  -jak dobrze trzeba znać angielski(słownictwo czy gramatyka jeszcze itp.)
  Jak na razie to tyle i liczę ,że znajdzie się ktoś kto pomoże mi :)
  Z góry dziękuje i pozdrawiam
  Baakoma
2

Nigdy nie jest za późno. Ja zaczynałem z 1,5 roku temu, teraz mam 15 lat. Wcześniej bawiłem się Game Makerem.
Wg. mnie C++ jest dobry na start. Jak już zaczniesz rozumieć programowanie, to sprawdź inne języki i wtedy wybierzesz który Ci najbardziej pasuje.
Ja uczyłem się z megatutoriala - "Kurs C++ od zera do gier kodera" dostępny za darmo w internecie.
Angielski się oczywiście przydaje np. do czytania dokumentacji, anglojęzycznych tutoriali.

2
 • czy w wieku 14 lat zacząć naukę programowania czy za wcześnie/za późno

Ani za wczesnie ani za pozno.

-od jakiego języka zacząć(myślałem nad c++ bo nie wiem skąd mam 2 książki w domu o tym języku)

Ja bym polecal jednak C, zamiast C++.
Ksiazka: Jezyk ANSI C. Kernighan & Ritchie .
Kompilator: gcc
IDE: eclipse

-co do języka c++ czy te książki są aktualne czy muszę szukać innych: C++ - to proste! autor-Conor Sexton wydana w 2001 r i "poznaj C++ w 10 min" autor-Jesse Liberty z 1999 r.

To juz teraz nie jest nawet 24h tylko 10 minut ;) To jest jedyny sposob na poznanie C++ w krotkim czasie: http://abstrusegoose.com/249

jak dobrze trzeba znać angielski(słownictwo czy gramatyka jeszcze itp.)

Angielski techniczny jest dosyc prosty. Skup sie na slowkach a nie na gramatyce.

0

Masz 14 lat? Rozumiem że 2 klasa gimnazjum? Jeśli tak, to jesteś w moim wieku. W programowanie wciągnął mnie mój nauczyciel fizyki w 1 klasie. Gimnazjum, to według opinii z jakimi najczęściej się spotyka, najlepszy wiek na zaczęcie nauki. A więc po kolei:
-Jak dla mnie czas idealny.
-Jak masz książki to ucz się Cpp, jest to jeden z najłatwiejszych języków (przynajmniej na początku, z najłatwiejszą obsługą strumieni wejścia/wyjścia jaką kiedykolwiek widziałem). Jak ci się znudzi język, ale nie koderka, to najlepiej będzie ci zacząć programować w Javie. Jak ci się spodobają podstawy - Symfonia C++ i basta :)
-Aktualne na pewno nie są. Ale jak sądzę jedyne co się mogło zmienić przez ostatnie 10 lat w tak popularnym języku to biblioteki i kosmetyka w składni. Jakby coś ci nie działało z przykładu z książki, to bez problemu znajdziesz to w sieci.
-Trzeba się porządnie rozpędzić i je*nąć głową w ścianę. Jak ci się nie odwidzi to jesteś gotowy zacząć naukę, obejrzeć wszystkie części gwiezdnych wojen, wszystkie odcinki StarTreka, przejść Mario w lewo i znać dokładna specyfikacje każdego podzespołu swojego komputera (nie zapominając o tym że pieniądze zaczniesz przepuszczać na książki i RAM, zamiast na szlugi wypalone za winklem z kumplami - ale to raczej pozytywna strona programerki)
-Już poleciłem ci Javę - książka dobra na początek to "Rusz głową! Java" (sam ją właśnie kończę) pod warunkiem że jesteś wzrokowcem. Kolejno chyba kupie to http://helion.pl/ksiazki/opinie/javkp8.htm
-Kompilator - raczej dużego wyboru nie masz. Do Javy polecam środowisko NetBeans i javę ze strony Oracle. Do C++ polecam DevC++ albo CodeBlocks.
-Tak, angielski trzeba umieć. I słownictwo, i gramatykę. Przyda się do czytania zagranicznych forów, dokumentacji i tworzenia kodu który chcesz opublikować np. na forum anglojęzycznym (polskie nazwy zmiennych i polskie komentarze rzadko są tam mile widziane).

A co do wypowiedzi kolegi 0x200x20 to porównam to do pewnego kawału o szkotach. Dlaczego by jako pierwszy język obierać C i uczyć się go z Bibli trzeba być twardym? Bo to jak żyć w kraju w którym mężczyźni noszą spódniczki, a osty rosną na metr wysokości :) Jakby ktoś chciał kupić książkę ANSI C to kiedyś chciałem się z niej C nauczyć. Sprzedam za pół ceny w stanie idealnym :)

1

Wiek ma mało wspólnego z nauką programowania, można mieć różny wiek. Doświadczenie zdobywa się od małych algorytmach, ale dopiero jak musisz zrobić coś dużego to wtedy dopiero człowiek się uczy i niezależnie od wieku, ważny jest cel i efekty.

2
ŁF napisał(a)

trochę już jesteś na naszym forum, prawda? na pewno zauważyłeś, że większość wątków zakładają użytkownicy nie umiejący obsłużyć wyszukiwarki... bo ci, co umieją, sami znajdują odpowiedzi i nie tworzą nowych tematów

Mi się wydaje że takie wątki które były poruszane już nie raz powinny kończyć w odpowiednim dziale z odpowiednią adnotacją. No ale widzę że o ile moderacja znajduje czas na odpisywanie na pytania retoryczne, to na moderację już niekoniecznie...
Niektórzy po prostu będą pytać mimo że przy zakładaniu tematu są bardzo widoczne (i irytujące) informacje co i jak, moim zdaniem należy takowe osoby (a przede wszystkim ich posty które nie są na poziomie) eliminować.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0