Jaki język programowanie wybrać na początek?

0

Witam,

Zaczynam swą przygodę z programowaniem, wybrałem na początek Javę jestem na poziomie troszke wyższym niż Hello Word.
Moje pytanie brzmi czy dobrze wybrałem? jeżeli nie jakiego języka się najlepiej uczyć?
Proszę uzasadnić swoją opinie.
ps. Podajcie może jakieś książki które mógłbym kupić aby to jak najlepiej ogarnąć.

1

Osobiście uczyłem się programowania w C++, Pythonie, Pascalu, Javie, a nawet Assemblerze. Assembler od samego początku nie, Pascal jest stary, Python nie jest zbyt popularny. Zostaje Java i C++. Zdanie jest po części podzielone, ale po pierwsze: http://pl.wikipedia.org/wiki/[...]sze_j.C4.99zyki_programowania
Java przebija C++ w popularności. Po drugie, jest o wiele łatwiejsza i wygodniejsza. Po trzecie, możesz programować grafikę nie tylko aplikacji okienkowych, ale też gier 2D, bez użycia dodatkowych bibliotek, podczas gdy w C++ pojawiały się takie "hity", jak trudny do rozgarnięcia WinAPI. Ja korzystam z Javy, mimo że zacząłem się jej uczyć jako ostatniej z powyższych, i jestem ze swojego wyboru bardzo zadowolony.

Jeśli chodzi o książki, to polecam dwie: "core Java Podstawy" C. Horstmanna i G. Cornella (troszkę przestarzała, ale wszystko, co tam jest podane, działa do tej pory), i nawet jeżeli nie interesuje cię programowanie gier, zajrzyj do "Java. Tworzenie gier" D. Brackeena, która podaje mnóstwo różnych ciekawych rzeczy, ale wymaga podstawowej wiedzy o Javie (np. z "core Java Podstawy").

Jeżeli wolisz zająć się tematyką gier, to jak najbardziej polecam ci te same książki. "Java. Tworzenie gier" pokazuje także, jak zrobić kod uniwersalny, działający poprawnie bez względu na to, jak chcesz zaplanować grę. Oprócz tego, książka ta uczy tworzenia gier 2d, 3d, sztucznej inteligencji, gry sieciowych i wielu, wielu innych, bez korzystania z dodatkowych bibliotek - tylko to, co udostępnia czysta Java.

2

Jeśli chodzi o Horstmanna i Cornella to zależy na które wydanie patrzysz. Są wydania opisujące Javę 6: http://helion.pl/ksiazki/java[...]tmann-gary-cornell,javpd3.htm http://helion.pl/ksiazki/java[...]tmann-gary-cornell,javtz8.htm

0

Dzięki w takim razie zostaje przy Javie łatwiejsza na początek i jak popatrzyłem na przykładowe kody w C++ to są podobne do Javy
co do książki może jeszcze podacie linki i chyba raczej wydania opisujące Javę 7 bo w takowej jak na razie coś tam próbuje kodzić :)

0

Java jest kompatybilna wstecz, więc spokojnie możesz używać starych książek i programy ci pójdą na nowszej Javie (przynajmniej o ile nie robisz trików z parsowaniem bajtkodu czy innymi rzeczami, które i tak mało kto robi).

Sprawdź tematy przyklejone na: http://4programmers.net/Forum/Java#all

0

Kursy internetowe to czyste ZUO, ja nie mogłem załapać Javy dopóki nie otworzyłem książki. Kilka linków jest jednak przydatnych, np. http://docs.oracle.com/javase/7/docs/

0

czemu zło? są dobre na początek i są przydatne
ja jak na razie jechałem z stronki javastart.pl
i powiem ci że lepszego nic w polskim języku nie znalazłem 4free
co do linku na razie mi dużo nie mówi :)

0

Jak lubisz tutoriale z sieci to jest oficjalny "The JavaTM Tutorials": http://docs.oracle.com/javase/tutorial/
Do przerobienia przede wszystkim "Trails Covering the Basics", reszta opcjonalnie, jeśli będzie ci potrzebna.

0

z angielskim na taki poziomie bd dla mnie zbyt trudno wole w języku ojczystym :)
szczególnie na początek

0

Ja ogólnie polecił bym ci zaczęcie od nauki C (nie C++), gdyż wtedy łatwiej będzie Ci się przesiąść na Javę niż zrobić to w 2 stronę. Dodatkowo łatwiej będzie Ci zrozumieć naturę typów referencyjnych.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0