rozwijalny tekst-porad

0

witam, zrobiłem coś takiego.

 <script type="text/javascript">
 function showSpoiler(obj)
  {
  var inner = obj.parentNode.getElementsByTagName("div")[0];
  if (inner.style.display == "none")
    inner.style.display = "";
  else
    inner.style.display = "none";
  }
	
</script>


</div><div class="button">
 jaki wybrać ..........? <input type="button" onclick="showSpoiler(this);" value="Pokaz/Ukryj"class="button" />
 <div class="" style="display:none;">
tekst .....<hr/></div>

</div><div class="button">
 jaki wybrać material ......? <input type="button" onclick="showSpoiler(this);" value="Pokaz/Ukryj"class="button" />
  <div class="" style="display:none;">
tekst................<hr/></div>

jak mógłbym to przerobić, bo jeśli umieszczę za dużo podpowiedzi, jeśli się rozwiną wyjada mi za stronę, chciałbym żeby po rozwinięciu jednej porady reszta się zamykała. Pozdrawiam i dziękuję.

0

A więc chcesz mieć zawsze co najwyżej 1 otwarty element?

Podam rozwiązanie odpowiednie pod względem wydajności, a także prostoty, gdy nie używa się bibliotek wspomagających manipulację DOM (np. jQuery) lub zaawansowanych API przeglądarek (np. querySelectorAll()).

Zapamiętuj ostatnio otwarty element (masz go w zmiennej obj, ale to myląca nazwa -- polecam zmienić na elem) w zmiennej globalnej, nazwanej np. lastOpenElem. Przy otwieraniu kolejnego elementu, najpierw zamknij ten ze zmiennej lastOpenElem.

Pamiętaj o kilku rzeczach:
-lastOpenElem powinieneś czyścić, gdy chowasz element -- bo skoro otwarty może być max 1, a właśnie jakiś element schowałeś, to żaden nie jest otwarty.
-lastOpenElem powinieneś ustawiać na nowy element tylko gdy właśnie jakiś element otworzyłeś. Tylko wtedy również powinieneś ukryć poprzednio otwarty element.
-Nazwa funkcji showSpoiler() jest słaba. Myląca. Funkcja ta NIE pokazuje spoilera. Ona pokazuje go lub ukrywa w zależności od tego, czy jest już pokazany, czy nie. Tradycyjnie, taka funkcja powinna nazywać się toggleSpoiler().
-Tak w ogóle, to może dobrze byłoby wydzielić funkcje showSpoiler(), hideSpoiler() i isSpoilerShown(), bo kod toggleSpoiler() nam się komplikuje.
-Dobry kawałek kodu nie używałby zmiennej globalnej lastOpenItem. Ograniczyłby jej zasięg, owijając nasze funkcje choćby w IIFE (google it!), przy czym wtedy nasze funkcje stałyby się "prywatne", więc trzeba by je jeszcze opublikować lub wrzucić do jakiejś przestrzeni nazw, czyli obiektu naszej aplikacji.

0

Dziękuje za podpowiedzi, postaram się to jutro przeanalizować, czekam też na inne ciekawe pomysły. Pozdrawiam

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1