Połączenie licencji GPL z zamkniętym oprogramowaniem

0

Witam,
szukam od jakiegoś czasu odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie odnoszące się do łączenia licencji GPL z kodem zamkniętym.

W skrócie: Czy mogę wykorzystać komercyjną bibliotekę w programie opartym na GPL?
Żeby było jasne, chodzi mi o zależność A -> B, gdzie A jest kodem opartym na GPL a B jest kodem zamkniętym. Nie odwrotnie :)

Przykład:
Załóżmy że tworzę oprogramowanie "A_Program" które m.in. korzysta z bibliotek: "G_Lib" (na licencji GPL) oraz z biblioteki ("B_Lib" kod zamknięty). Sam program "A_Program" byłby oparty również na licencji GPL.

Pytania:

  1. Czy to jest legalne z poziomu GPL ?
  2. Co w przypadku kiedy to ja jestem autorem "A_Program" i "B_Lib" ? - niektórzy pewnie się domyślili że to do tego zmierzam :D
  3. Znacie jakieś źródło które się odnoś do podobnego problemu ?
  4. Znacie może jakieś oprogramowanie/biblioteki które robią coś podobnego ?

Dodatkowe punkty:

  1. Oczywistym jest to że źródła programu "A_Program" nie są kompletne - ktoś kto będzie chciał zbudować/uruchomić program będzie musiał posiadać prawa do biblioteki "B_Lib".
  2. Program "A_Program" jest tworzony wyłącznie z myślą użycia biblioteki "B_Lib" - bez niej nie ma sensu go pisać
  3. Biblioteka "B_Lib" jest nieświadoma istnienia "A_program" oraz "G_Lib".
  4. Biblioteka "B_Lib" nie linkuje biblioteki "G_Lib" ani żadnej innej opartej na GPL ( czy innej podobnej licencji)
  5. Biblioteka "B_Lib" może być dystrybuowana samodzielnie
  6. Cały 'biznes' opiera się właśnie na funkcjonalności "B_Lib". Zawiera one logikę domenową popartą własnymi badaniami naukowymi.
  7. W przyszłości "A_Program" i "G_Lib" mogą być zastąpione czymś innym.

Zanim zaczniecie mnie osądzać o nie etyczne ukrywanie kodu :), chciałbym zaznaczyć że "B_Lib" powstałaby w oparciu o własne badania naukowe we współpracy z innymi instytucjami m.in. uczelnią. W "B_Lib" zawarta jest pewna wartość intelektualna.

Poniżej cytuję informację którą znalazłem na www.gnu.org, nie do końca wiem jak ja zinterpretować.
Źródło: https://www.gnu.org/licenses/gpl-faq.pl.html#FSWithNFLibs

Czy mogę pisać wolne oprogramowanie korzystające z bibliotek, które nie są wolne?
Jeśli to zrobisz, to Twój program nie będzie w pełni użyteczny w wolnym środowisku. Jeżeli twemu programowi do wykonania pewnego zadania konieczna jest biblioteka, która nie jest wolna, to nie może on wykonać tego zadania w Wolnym Świecie. Jeśli do tego, by w ogóle się uruchomić zależy od biblioteki, która nie jest wolna, nie może być częścią wolnego systemu operacyjnego, takiego jak GNU. Jest całkowicie poza granicami Wolnego Świata.
Więc zastanów się, prosimy: czy możesz znaleźć sposób wykonania zadania bez użycia tej biblioteki? Czy możesz napisać wolny zastępnik tej biblioteki?
Jeśli program jest już napisany z wykorzystaniem biblioteki, która nie jest wolna, być może jest już za późno na zmianę decyzji. Równie dobrze możesz wypuścić program, jaki jest, zamiast nie wypuszczać go wcale. Wspomnij jednak, prosimy, w pliku README, że wadą jest potrzeba użycia biblioteki, która nie jest wolna, i zasugeruj pracę nad zmianą programu tak, aby wykonywał to samo zadanie bez niej. Prosimy, podpowiadaj każdemu, kto zastanawia się nad zaangażowaniem się w poważniejszą pracę nad tym programem, żeby najpierw uwolnił go od zależności od niewolnej biblioteki.
Zwróć uwagę, że łączenie niektórych niewolnych bibliotek z Wolnym Oprogramowaniem objętym GPL może rodzić również problemy prawne. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w odpowiedzi na pytanie o programy GPL z bibliotekami niezgodnymi z GPL.

Nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na to pytanie na 4programmers ani an google. Z góry przepraszam jeżeli wątek okazał by się duplikatem :)

Pozdrawiam,
Daniel

0

Przede wszystkim musiałbyś zapytać autora tej biblioteki, ale skoro komercyjna, to trochę dziwne pytanie. Rozwiązanie jakie przeważnie się stosuje to publikacja części open-source, a własnościową część każdy sobie załatwia we własnym zakresie. Przypomina mi to trochę sytuację ndiswrappera (adapter windowsowych sterowników na linuksa) — sterownik załatwiasz we własnym zakresie; albo otwartych implementacji starych gier, silnik masz na otwartej licencji, ale pliki gry musisz załatwić we własnym zakresie (chociaż np. Transport Tycoon zaszło już tak daleko, że mają już nawet otwarte pliki gry :)),

0

Sorry ale niedokładnie się wyraziłem... biblioteka nie koniecznie jest komercyjna - w każdym razie ma zamknięte źródło kodu. Ja jestem jej autorem, więc pozwolenie sobie udzielę :)

0

W skrócie: Czy mogę wykorzystać komercyjną bibliotekę w programie opartym na GPL?
Żeby było jasne, chodzi mi o zależność A -> B, gdzie A jest kodem opartym na GPL a B jest kodem zamkniętym.

Nie ma znaczenia „komercyjność” biblioteki, tylko właśnie otwartość kodu.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1