GPL?!

0

Przeglądałem ostatnio stronki o linux'ie i wpadłem na link do http://www.rwo.pl/ stronę organizacji rozpowszechniającą ideę wolnego oprogramowania! Myslę że warto przeczytać ich manifest (teraz wsumie też mój &gt&gt podpisałem się pod nim :-) ) , list do premiera, i (tak jak ja) podpisać ten mamifest!!

Myslę że to szczytny cel każdego młodego programisty!! {hello} www.opensourcepl.org/

PS: Myslę, potraktujecie tego jako camskiej reklamy!!!
--Sebo +)
(Delphi3)

0

Mi się nie podoba
1
Natychmiastowe wprowadzenie do ustawy o zamówieniach publicznych zapisu zobowiązującego wykonawców projektów informatycznych prowadzonych w jednostkach administracji państwowej, oraz wszelkich innych instytucjach, których działalność jest finansowana z pieniędzy publicznych do wykorzystywania wolnego oprogramowania.
2
Wprowadzenie zasady, że oprogramowanie autorskie wykonywane w ramach projektów, o których mowa w pkt.1, musi być przekazane zamawiającemu wraz z pełnym kodem źródłowym i licencją.
3
Zobowiązanie jednostek odpowiedzialnych za edukację do powszechnego wprowadzenia dostępnego nieodpłatnie oprogramowania jako podstawy systemów działających w szkołach i uczelniach wyższych.
4
Przystąpienie w trybie pilnym do zmian w programie nauczania przedmiotu o nazwie "Informatyka" w szkołach. Obecnie lekcje z tego przedmiotu ograniczone są do nauki posługiwania się jednym wybranym zestawem oprogramowania komercyjnego.

==========
Nie zgadzam się z punktami 1 i 2 i 3 i 4 :]

1 i 2
Ponieważ :] - nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale kupujecie windows'a - i musi byc kod źródłowy bo inaczej @(&#*(@)#)! : ))))))

Większość ludzi nie programuje, więc na co im kod źrołowy Windows'a (hmm może do sprzedania : ) - serio)

3 - Powszechnie używa się systemu Windows 98, oraz pakietu Office. Fakt kosztują dużo :] Lecz wiadome jest, że do użytków wyłącznie domowych "ludzie" zakupią piracką wersję tych że programów : ) Stawiając na edkuację (przyjmujemy, że dzieci będą wysoko wykształcone) - firma ich zatrudniająca (na pewno będzie wyposażona w komputery) więć i w/w programy. Gorzej wykształceni ludzie będą albo ukadać pasjanse, lub w ogóle nie będą korzystać z komputera w celach wartościowych)

Wolne oprogramowanie nie znaczy łatwe w obsłudze (ale pozbawione wielu wad :)
Przykład Windows Kontra Linux :] heh

Windows - łatwy w obsłudze - przyjął się w większości krajów uprzemysłowionych (bee chyba we wszystkich) - nie wymaga dużej sprawności intelektualnej w obsłudze :D - PRAWDA!

Linux - trudniejszy w obsłudze - dla ludzi mądrzejszych, bardziej znających się na komputerach niż "przeciętny Kowalski"

-nie wiem co dodać-

4.Lekcje informatyki mają na celu nauczenie podstaw!!! podstaw!!! i jeszcze raz podstaw!!! Istnieje wiele rodzin w polsce,w których ani jeden członek rodziny nie miał styczności z komputerem. Więc jak mu tu wbijać polecenie z dos'a np. "subst K: C:\WINDOWS\" ???? lub juz objaśniać algorytmy podczas gdy taki członek rodziny - zazwyczaj- nie ma pojcia o matematyce. człowiek taki nie zrozumie alogrtymu "b = a ^ 2"
Informatyka ma na celu oswojenie tych najprostszych rzeczy, aby dany człowiek umiał obsłużyć komputer w przyszłości (co by było dla niego bardzo wskazane)

Przykłady - zwykłej przyszłej sklepikarce nie jest potrzebna wiedza co to jest if (a == 2)
{}

hmm ???

A np. pomiatacz ulic nagle nie wbiegnie do parlamentu krzycząc "eureka będę programistą" :))) - łe głupie to było :]

Może źle zinterpretowałem ten tekst ale chciałem napisać dlaczego ja się nie podpiszę :)

Powiedziałem co wiedziałem i czekam na odpowiedzi :)

0

moja interpretacja:
open source tego oprogramowania dlatego żeby można było sprawdzic czy to jest bezpieczne oprogramowanie i zeby nie bylo kontroli firmy obcego państwa nad tym oprogramowaniem..... a dalej to nie chcialo mi sie czytac {glowa} :D :D--Delphi 6
Pozdrowienia{hello} ,
Moderator Imperior

0

ZIOMBER napisał:

Mi się nie podoba (...)

Może źle zinterpretowałem ten tekst ale chciałem napisać dlaczego ja się nie podpiszę :)

Powiedziałem co wiedziałem i czekam na odpowiedzi :)

napisales sie durzo ale nic nie zrozumiales :-)
nie chodzi tu o kod windozy lecz np.
PLATNIK ostatnio slynny uwiazuje ZUS na smyczy poniewaz zadna inna firma oprocz Prokomu nie moze nic zrobic dla zusu poniewaz protokoly sa tajne etc etc .
Caly Bundestag kozysta z linuxa , Bank PKO glowny serwer transakcyjny ma postawiony na linux'ie,caly system bilingowy NOM dziala pod kontrola linux'a Slyszales pewnie o NASDAQ wiesz na jakim systemie dziala... itd itd i wcale nie chodzi tu o koncowki , niech te biedne kobiety uzywaja windozy al oprogramowanie serwerowe warte czasami miliony dolarow za ktore ty tez zaplacisz jak juz skonczysz 18 lat i znajdziez (lub nie) prace tez bedziesz placil .

pozdrawiam i radze patrzec glebiej na takie problemy
wojta$

--
Lets make linux better :-)
Sorka wojta$ ale troszke za duzo zes zacytowal :)
wiec to troszke przykrocilem
LKS :)

0

Hmm ZUS e co? jak gdzie po co w jakim celu??

Chciałbym ale nie mogę zakapowac co napisałeś :(

Ale ja jestem jeszcze za młody żeby już coś tam o zusach gadać :P

HEH - linux tak działają na liuxie, ALE linux jest lepszy od windows'a to przeciez Bill Gates wie :)

0

Ja powiem tak: OpenSource spoko, ale nie wszystko - ludzie, przecież zauważcie, piszecie program, męczycie się nad nim ponad 2 miechy i już koniec, a tu jakiś lamer otworzył projekt i podpisał się tylko pod Twoim programem....wqr..wi..aj..ą..c...e nie? Jedziemy, dalej...a wszyscy niezależni programiści na czym by zarabiali? Tylko zarabia się teraz na licencjach i mnie się to podoba - Otwrte źródła tak!, Pomoc np. na FORUM EXTRA, ale Full PROJEKTY! Może i źle zrozumiałem temat, ale zauważcie, że mamy teraz tak świat pogmatfany, że używa się i tak co gorszego, niby linux lepszy, ale i tak każdy (prawie każdy) używa WINDOWS'a... I Bill G. też o tym wie :)
POZDRÓWKA! {hello} i sorrka za błędy ortograficzne! :)

0

ZIOMBER napisał:
Hmm ZUS e co? jak gdzie po co w jakim celu??
&gt
&gtChciałbym ale nie mogę zakapowac co napisałeś :(
&gt
&gtAle ja jestem jeszcze za młody żeby już coś tam o zusach gadać :P
&gt
&gt
&gtHEH - linux tak działają na liuxie, ALE linux jest lepszy od windows'a to przeciez Bill Gates wie :)

wiesz na jakim systemie dziala HOTMAIL (made in Microsoft) - la UNIXie bo Bill Gates tez wie ze zaden windoz nie utrzyma takiego systemu pocztowego i to tyle co mam do powiedzenia na ten temat
3maj sie
wojta$--Lets make linux better :-)

0

Jak by ten system utrzymywał Windows, to pocztę będzie można byłoby tylko odbierać o określonej godzinie przez 2 min. :] + 100 dialogboxów typu "Czy na pewno?" :) :P heh

Ja nie bornie microsoftu ale windoza musi być banalna wręcz bardzo banalna w obsłudze i wkurzająca wręcz bardzo wpi3r****** :]]]]]] tych bardzej zaawansowanych :)

0

&gtLinux - trudniejszy w obsłudze - dla ludzi mądrzejszych, bardziej znających się na komputerach niż "przeciętny Kowalski"

Widziałeś w ogóle Linux'a?? &gt&gt Którego?? (ja mam RedHat 7.2)
Linux wcale nie jest "trudniejszy w obsłudze" &gt&gt Linux'a obsługuje się trochę inaczej (inaczej są poukładane obcje w "MainMenu" itp.), ale to tylko kwestja przyzwyczajenia!! Administrowanie Linux'em jest trochę utrudnione, ale nie za sprawą samego Linu'xa! Jedyną trudnością, jaką spotkałem w Linux'ie RedHat 7.2 to brak sterowników!! &gt&gt To teź wynika z faktu, że więcej ludzi "woli klikać na Start" niż na Łape!
"Przeciętny Kowalski" nieumiałby pracować na windz'ie gdyby najpierw zobaczył Linux'a!!

&gtOpenSource spoko, ale nie wszystko - ludzie, przecież zauważcie, piszecie program, męczycie się nad nim ponad 2 miechy i już koniec, a tu jakiś lamer otworzył projekt i podpisał się tylko pod Twoim programem....wqr..wi..aj..ą..c...e nie?

Programy pisane na licęcij GPL też są chronione (właśnie tą licęcją) i ten "jakiś lamer" tak samo może podpisać się pod twoim programem jak używać pirackiej Windy! &gt&gtNawet jesli podpisze się i pochwali kilku kolegom to i tak nie sprzeda twojego programu żadnej firmie!! i nic za to nie dostanie (ewentualnie kopa w d**ę :D ). Wątpie, że będzie mu się chciało "podpisywać" bez najmniejszego celu (pirackie płyty produkuje się bo te orginalne są przedrogie).
Zauważ, że nikt nie zakazuje tam produkowania programów komercyjnych!! Jak jesteś niezależnym programistą nadal możesz pisać programy licencjonowane! (nie będą one kupowane przez Rząd RP)! Jak chcesz napisać program by sprzedać go dla Rządu to i tak najpierw go im pokażesz i "jakiś lamer" nie będzie miał okazji by się podpisać!!

&gtPonieważ :] - nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale kupujecie windows'a - i musi byc kod źródłowy bo inaczej @(&#*(@)#)! : ))))))
&gtWiększość ludzi nie programuje, więc na co im kod źrołowy Windows'a (że do sprzedania : ) - serio)

Zacytuję sam siebie: "Widziałeś w ogóle Linux'a?? &gt&gt Którego?? (ja mam RedHat 7.2)"
Używając Linux'a w ogóle nie muśisz zaglądać do kodu źródłowego (możesz ewentualnie tam zajżeć jak chcesz coś poprawić)! Kod źródłowy wcale nie muśi być na każdej płycie z programem!! Chodzi o to by każdy kto kópił program legalnie miał dostęp do jego kodu (Może on być do ściągnięcia przez net'a itp.) Jak ktoś nie programuje &gt&gt wcale nie muśi zaglądać do źródeł, ale jak ktoź programuje &gt&gt może powytykać błędy (jeśli takie znajdzie), naprawić je, lepiej dopasować swój program do działania systemu itp.

Ps. Linux tak mi się spodobał, że nawet sobie poukładałem MenuStart tak jak jest poukładane MainMenu w Linux'ie!!--Sebo +)
(Delphi3)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1