Pisanie prostej strony

0

Witam. Pisaniem stron zajmuję się od dłuższego czasu hobbystycznie, co i raz robiłem jakieś projekty dla znajomych. Teraz chciałem napisać stronkę dla pewnego zakładu fryzjerskiego, w którym właściwie nikogo nie znam. I teraz kilka pytań:

  1. Jak to jest z hostingiem i domeną? Wiadomo, jako wykonawca to ja będę musiał to zakupić, ale jak później z utrzymywaniem tego? Muszę podpisać jakąś umowę, że co jakiś czas będą mi dawać pieniądze, a ja będę to utrzymywać? Czy może mam jakąś instrukcję napisać, jak doładować samemu?

  2. Z nadmiaru wolnego czasu napisałem już stronę dla nich na wirtualnym serwerze, mogę ją umieścić na razie na jakimś darmowym hostingu i dać im do podglądu, będzie łatwiej się dogadać co do ewentualnych zmian. Tylko co dalej? Jak się zgodzą, to założyć hosting/domene, przekazać im dane, i wziąć kase? Tak po prostu?

  3. Jeszcze co do hostingu/domeny - boo.pl + nazwa.pl, dobre połączenie?

0

nic nie musisz. wszystko trzeba stawiać jasno. albo przekazujesz im skrypt i tu robota twoja się kończy (zależy co Ci pisze na umowie - jeśli ją podpisałeś); albo możesz za ekstra opłatą skonfigurować serwer, zainstalować stronę i au revoir - nie chcesz mieć z tym nigdy więcej do czynienia; albo zrobić płatny support - za jakąś miesięczną opłatą będziesz się opiekował serwerem (zakres obowiązków jasno określony w umowie). wybór należy do Ciebie. ale nie daj się wkręcić w odpowiedzialność za stronę za darmo, żeby potem nie ciążyła na Tobie.

0

Ad. 1. Myślę, że jest bardzo złym pomysłem, byś TY kupował im hosting.
To znaczy - gdybyś był firmą i traktował sprawę poważnie, to radziłabym ci kupić dedyka i sprzedawać strony TYLKO w pakiecie z hostingiem, koniecznie u was. Przywiązuje to od razu klienta do ciebie i gwarantuje stały, miesięczny dochód.

Jednak dla ciebie nie jest to dobre rozwiązanie. Ty wg mnie powinieneś sprzedać tylko i wyłącznie STRONĘ, czyli pliki, które klient na serwer wgrać sobie musi sam, albo zlecić komuś wgranie ich (za pieniążki), na hosting który sami sobie kupią i utrzymają.
Wydaje mi się to jedynym sensownym rozwiązaniem. Weź pod uwagę, że firma, dla której stronkę robisz, taki hosting wrzuci sobie w koszty. Dodatkowo firma XYZ zapewne będzie chciała sama zadecydować, czy chce mieć stronę pod adresem xyz.pl, czy xyz.xxx.seksibejbe.org. Wg mnie to jest po prostu ich sprawa.

Wiadomo, jako wykonawca to ja będę musiał to zakupić, ale jak później z utrzymywaniem tego?

Naprawdę nie wiem, skąd to wiadomo. Jak u mnie klient kupuje stronę, to może sobie ją podejrzeć na moim domowym serwerze. Po akceptacji wgrywam mu pliki na wskazanego ftpa. Co on potem z nimi robi, to mnie nie interesuje, na moje może podrukować i porozwieszać na drzewach. Za konfigurację serwera lub ogólnie pojęte utrzymanie strony pobieram dodatkową opłatę.

Ad. 2. Nie masz publicznego IP? Postaw serwer u siebie po prostu.

0

Ad. 2. Nie masz publicznego IP? Postaw serwer u siebie po prostu.

Hm? XAMPP, http://localhost/...Da się z tego zrobić publiczny serwer? Wybaczcie pytanie, ale nigdy się tym za bardzo nie interesowałem, spokojnie wystarczało mi korzystanie z tego tylko prywatnie, a jak coś to stworzenie strony na darmowym hostingu... Jakieś słowo klucz żeby coś w google poszukać o tym?

0

Jakieś słowo klucz żeby coś w google poszukać o tym?

Hm. Sory, nie przychodzi mi do głowy żadne inne słowo klucz niż "sieci komputerowe".

Czy masz publiczne IP? Jeżeli nie, to kaplica. Jeżeli tak (UPC, Neostrada na pewno mają), to zacznij od sprawdzenia jakie: http://www.whatsmyip.org/
Czy masz na komputerze włączoną zaporę? Jeżeli tak, to upewnij się, że port 80 nie jest zablokowany.
Czy masz w domu router? Jeżeli tak, przekieruj port 80 na swój komputer.

Na koniec wpisz swój adres IP (ten z whatsmyip) w przeglądarkę internetową i rozkoszuj się magią.

Jak masz jakiś tam darmowy hosting to może szkoda zachodu... Bo jeśli np. masz zmienne IP (neostrada) to wypadałoby jeszcze postawić jakiegoś dynDNSa.

0

Ze wszystkiego da się zrobić publiczny serwer. Jeśli chodzi o hosting, to na zachodzie popularne jest konfigurowanie via skype/Team Viewer (bardziej polecam to drugie). Najczęściej na takiej zasadzie, że łączysz się zdalnie z kimś ogarniętym w temacie (znającym wszystkie dane firmy i wymagania) i wspólnie wybiera się wszystko co trzeba, konsultuje i konfiguruje.

0

O, super, wielkie dzięki. Na szczęście mam publiczne IP, na pewno zamieszczanie czegoś na serwerze z którego korzystam na codzień będzie przyjemniejsze niż darmowe hostingi i czekanie godzinę aż się pliki przez FTP wgrają :E

A skoro to już OT, i nazwa tematu taka do której można sporo pytań dopasować, to mam jeszcze jedno pytanko - o darmowe domeny pl na nazwa.pl/home.pl. Są darmowe przez pierwszy rok. Potem jest obowiązek przedłużenia umowy? Pytam bo może ktoś się tym kiedyś interesował, a będę szczery - nie chce mi się przedzierać przez ich regulamin ; S

0

Nie ma takiego obowiązku, domeny kosztują od 0 do ~10 złotych w zależności od tego czy jesteś osobą fizyczną czy firmą. Sam fakt że są takie "promocje" wynika z tego, że znacznie mniejszy haracz dla NASKu płaci się za pierwszy rok ( http://www.dns.pl/porozumienie/oplatyp.html ), więc można zbić z ceny.

0

hekko.pl - dobry hosting, nie płacisz za nazwę w nazwa.pl/home.pl - a support tam czasem szwankuje, serwery tak samo (to w sumie się wszędzie zdarza).
teraz mają promocję -50%, a jak weźmiesz jakikolwiek hosting tylko nie najtańszy to masz właśnie .pl gratis.

http://www.hekko.pl/hosting_www.html
Czyli za 35zł masz domenę .pl + serwer 4GB.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1