Stawki za programowanie

0

Zajmuję się programowaniem w PHP od ponad 10 lat. Ostatnio dostałem od klienta zapytanie z prośbą o wycenę ile kosztowałoby skopiowanie serwisu http://www.ocenwszystko.pl/ wzbogacone o elementy social a'la facebook (chodziło o profil, tablicę, wiadomości wew.).
Dziś otrzymałem informację, że moja oferta była za droga i wybrał ofertę opiewającą na kwotę 1500 PLN. Czy według Was stworzenie takiego serwisu za 1500 jest możliwe? Może ze mną coś jest nie tak? Przy założeniu że ktoś chce zarabiać np. 3000 brutto, musiałby zrobić to w 10 dni pracując po 8 godzin dziennie. Czy jest możliwe zrobienie takiego serwisu w ciągu 10 dni w rzetelny sposób?

0

Nie, nie jest to możliwe. Chyba że z jakiegoś uber-gotowca.

Jeśli uber-gotowca nie ma, to projekt wziął pewnie słabszy programista o małych stawkach. Akurat w PHP-ie siedzi takich mnóstwo. W takim wypadku, projekt z pewnością się opóźni, programista spędzi nad nim znacznie więcej czasu niż przewidywał i będzie żałował, że projekt w ogóle wziął. Klient się wkurzy i obrazi, a cała strona niemal na pewno zaliczy faila -- będzie kolejną słabą, zabugowaną witryną. Szczególnie jeśli mają dość szybki deadline. Takie jednak ryzyko klienta: strona tak naprawdę jest spora i raczej skomplikowana i napisanie jej z nie-gotowca byłoby wielokrotnie droższe niż te 1500 zł. Dodam, że stawka 3k brutto miesięcznie jak na dobrego programistę też byłaby zdecydowanie za niska (nie mówię, że Ty jesteś dobry -- może jesteś po prostu przyzwoity/średni, ale za 1500 miesięcznie to na wolnym rynku pracują tylko słabi/początkujący).

Nie wiem, czy brzmi to wszystko jak sarkazm, ale nim nie jest. Mówię, niestety, poważnie. Ten projekt może być przykładem na to, jak wziąć 1500 zł i niemal wyrzucić je przez okno.

Naturalnie, są zawsze szanse na cud. Ale one są bardzo, bardzo niewielkie. No chyba że engine do takich stron lub chociaż wszystkie komponenty są już gdzieś praktycznie gotowe (nie wiem) i da się to w parę małych tygodni sklecić.

0

spokojnie ziomus, klient pewnie mlody, zaplaci 1500zl za "serwis", ten sie pewnie posypie niebawem i znow bedzie szukal, a jezeli czlowiek powazny to tym razem bedzie sklonny wydac przynajmniej jedno zero wiecej, jak nie to nie warto sobie d**y zawracac takim klientem :)

co do gotowcow, to nawet majac backend, frontend najczesciej trzeba dopisac a z tym tez schodzi...

0

Zgadzam się z Tobą całkowicie. Rzetelnie oceniając funkcjonalność wskazanego serwisu moim zdaniem zrobienie tego za 1500 nie jest możliwe i podejrzewam że faktycznie będzie to klasyczny fail. Przy wyliczeniach założyłem specjalnie kwotę 3000 miesięcznie, aby pokazać jak przy tak niskiej stawce wygląda czas jaki trzeba poświęcić na wykonanie projektu. Dwa tygodnie nie są realne.
Trochę mnie pocieszyłeś, bo już się wystraszyłem że trochę przesadzam i moje oceny są nie adekwatne do rzeczywistości.

0

nie da się.
wziął to pewnie student, dla którego jest to pierwsza praca. będzie się męczył z tym 3 miesiące i pewnie nie dokończy projektu

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0