Klienci firmy - tajemnica firmy?

0

Jak to jest obecnie?

Jeżeli się ma firmę, to czy informacja, kto jest klientem firmy jest tajemnicą firmy w świetle przepisów prawa? Zawsze mi się wydawało, że tak, firma nie ma prawa ujawniać obcej osobie, kto jest jej klientem.

Natomiast, szczególnie w przypadku firm zajmujących się tworzeniem oprogramowania, stron WWW, ta sprawa jest inaczej. Na stronie takiej firmy często jest zakładka "Nasi klienci", pod którą można znaleźć nazwy niektórych klientów tej firmy.

Rozumiem, że firma chce się pochwalić, jakie to projekty stworzyła, ale z drugiej strony, jeżeli ja zamówię usługę wytworzenia projektu, oczywiście zapłacę, to czy muszę liczyć się z tym, że prędzej czy później mogę (ale nie muszę) znaleźć się na publicznej liście klientów firmy, w której zamówiłem usługę?

A co, jeżeli klient z jakiś powodów nie chce figurować na liście klientów firmy?

0

Zawsze można się tak umówić i np. zapłacić więcej pieniędzy.

Zauważ jednak, że twórca ZAWSZE ma prawo podpisać swoje dzieło. Jest to prawo niezbywalne. Nie możesz się z nim nawet umówić, by tego nie robił. Znaczy się: możesz, ale twórca i tak może to zrobić, tj. Wasza umowa wcale nie jest wiążąca. Jest to regulowane przez tzw. autorskie prawa osobiste (w odróżnieniu do autorskich praw majątkowych, których można się zrzec).

0

W większości przypadków w umowie jest zapis że firma może umieścić klienta na publicznj liscie. Ot i cała tajemnica.

Poza tym nie wiem, czy trzymanie lkientów w tajemnicy dotyczy klientów-firm, ale pewnie tak, natomiast na pewno dotyczy klientów-osób przywatnych.

0

Wszystko zależy od umowy pomiędzy klientem a usługodawcą.
Przykładowo wielkie korporacje w większości korzystają z podwykonawców i zawsze wymagają, że nie wolno upubliczniać, że są klientami. To jest sposób na ochronę własnej marki, bo brzydko by było, gdy jakaś firma z Koziej Wólki chwaliła się, że wykonują jakieś elementy dla np Sony.
Tak samo w domu publicznym lista klientów jest tajemnicą firmy :).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1