Wątek przeniesiony 2023-01-27 09:15 z Webmastering przez cerrato.

Prowadzenie strony internetowej a umowa o pracę

0

Hej,

Mam pytanie jak to wygląda z punktu widzenia prawnego. Jeśli pracuję jako programista na umowie o pracę ( bez żadnych lojalek ) , mogę swobodnie założyć prywatnie stronę internetową, na której potencjalnie będę sprzedawać jakieś produkty typu kurs / zarabiał z reklam adsense? Wystarczy w rozliczeniu rocznym pit uwzględnić to w 'inne' czy wiąże się to jeszcze z czymś więcej?
Plus przy okazji prośba o informację, jakby to wyglądało jakbym pracował na b2b.

0

Zależy co to będzie jaka będzie kwota i jaką masz obecnie umowę (co możesz robić a czego nie).

2

W przypadku UoP pracodawca może Ci to utrudnić - rzuć okiem na ten post: Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Ale tutaj pozostaje kwestia otwarta/do zinterpretowania, na ile to, co robisz (np. strona) jest konkurencyjna dla działalności Twojego pracodawcy.

W dużym skrócie, w mojej ocenie to:

  • jak jesteś na UoP i nie masz lojalki ani żadnego innego zakazu, to póki nie kradniesz klientów pracodawcy klientów albo nie stosujesz niczego, co się mieści pod hasłem "nieuczciwa konkurencja" - raczej jesteś czysty,
  • Nawet jakbyś miał lojalkę, to niekoniecznie stworzenie swojej strony podepnie się pod zakaz konkurencji. Znaczy - jeśli tworzysz strony w ramach UoP to nie znaczy, że nie możesz stworzyć swojej strony o Lego albo hodowli szynszyli czy wspomnianych kursów. I nawet na tej stronie możesz zarabiać. Złamaniem zakazu byłoby tworzenie stron dla twoich klientów.

Co do drugiego pytania - nie ma odpowiedzi. Przy umowie o pracę są ograniczenia wynikające z kodeksu pracy. Ale B2B to umowa cywilna, podlegająca pod kodeks cywilny, mamy o wiele większą swobodę ich zawierania i zasadniczo można tam wpisać praktycznie cokolwiek ;)

1

Jak chcesz sprzedawać kursy, robić szkolenia to imo warto pomyśleć o założeniu działalności na to bo możesz wtedy wystawiać faktury VAT dla firm i ogólnie masz większą elastyczność w sposobie zawierania umów, zwłaszcza z firmami.

Jak masz uop to prowadzenie działalności wychodzi trochę taniej niż samo jdg ale są też pewne ograniczenia. Najlepiej porozmawiaj z doradcą podatkowym i przeanalizuj wszystkie żabi przeciw, ale na początek możesz zacząć od tego artykułu https://www.aplikuj.pl/porady-dla-pracownikow/2409/praca-na-etacie-a-prowadzenie-dzialalnosci-gospodarczej-najwazniejsze-kwestie

1

Jak nie masz zapisu o konkurencyjności to oczywiście możesz. Jak masz zapis to musisz sprawdzić czy w jakikolwiek sposób się to gryzie z Twoją pracą na UoP. W większości przypadków nie, bo te zapisy są zazwyczaj zbyt szerokie np. "wszelkie aplikacje internetowe" - musi być bardziej doprecyzowane, jednak to musisz z prawnikiem skonsultować.
Sytuacja na B2B jest inna, tam już trzeba patrzeć na umowy.

Jeśli chcesz coś sprzedawać to pasuje założyć działalność, ale poczekałbym aż będzie jakaś trakcja.

0

Możesz, zakładając, że nie jest to działalność konkurencyjna. Warto być ostrożnym, jeżeli chodzi o treści kontrowersyjne i bardzo ostrożnym w powoływaniu się na swoją aktualne stanowisko, firmę.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1