Pierwsza praca w IT.

1

Hej, już przez dłuższy okres czasu dręczy mnie pytanie czy będę w stanie dostać pierwszą pracę w IT bez doświadczenia komercjalnego oraz studiów. Bardzo chciałbym pracować na jednym z tych stanowisk: AI Engineer/Data Scientist/Software Developer. Bardzo dobrze znam Pythona oraz jestem bardzo dobry z matematyki, nie są mi obce algorytmy m.in. wyszukiwania biniarnego bądź Dijkstry do grafów, znam też SQL i Linuxa, coś tam robiłem w Unreal'u 4, ale moją największą umiejętnością jest chyba szybkie przyswajanie wiedzy. Został mi ostatni rok szkoły (technikum informatyczne) i teraz nie wiem czy nie lepiej nauczyć się bardzo dobrze np. tej webówki, ponieważ próg wejścia jest znacznie niższy (dla porównania na stanowisko Data Scientist praktycznie w każdej ofercie pracy wymagają ukończenia studniów). Co prawda na studia i tak za pewne pójdę, ale chciałbym zacząć pracować zaraz po ukończeniu szkoły, jeszcze przed studiami :( Nie chciałbym iść do zwykłej pracy, ponieważ z programowaniem mam styczność od 14 roku życia (obecnie mam 18) i to jedyna rzecz, którą mogę robić całymi dnami.
Mam kilka projektów na githubie: https://github.com/AnuAvallach
I miałem też styczność z C/C++/C#, javascript,html,css,Qt6,Unity, ale znam tylko podstawy.
Pytanie co robić? :/

0

Nie chciałbym iść do zwykłej pracy

Radzę zmienić nastawienie, bo kto wie czy nie lepiej zostać np. spawaczem niż siedzieć przed komputerem i psuć sobie zdrowie. Ja z perspektywy kilku lat nie wiem czy bym innego wyboru nie podjął, aczkolwiek trzeba przyznać, że w IT finansowo stoi się całkiem dobrze.

czy będę w stanie dostać pierwszą pracę w IT bez doświadczenia komercjalnego oraz studiów.

Jak będziesz dobry to może i dostaniesz jak długo poszukasz. Ale z tego powodu, że nie będziesz studentem to niestety, ale wiele miejsc pozostanie dla Ciebie zamkniętych, choćby przez to, że niektóre firmy ogarnizują staże tylko dla studentów / zatrudniają ludzi tylko po studiach.

nie wiem czy nie lepiej nauczyć się bardzo dobrze np. tej webówki, ponieważ próg wejścia jest znacznie niższy

Życzę powodzenia w przebijaniu się przez 500 CV innych kandydatów na to samo stanowisko

48

Jesteś młody i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby napisać dobrze maturę i pójść na studia (To znacząco ułatwi sprawę w przypadku pierwszej pracy IT).
Wejście w biznes bez studiów jest swojego rodzaju drogą na skróty, która jeszcze kilka lat temu była możliwa jednak teraz jest co raz trudniejsza a papier to papier - Jeśli są możliwości to na pewno nie zaszkodzi. Poza tym na studiach poznajesz ludzi i budujesz sobie sieć kontaktów a uwierz mi, jest to cholernie istotne i znacząco może przyczynić się do rozwoju kariery.

Szybkie przyswajanie wiedzy Co drugi kandydat na juniora to deklaruję, więc niczym się nie wyróżniasz. Tak samo jak Twoja subiektywna ocena znajomości technologii.

Co robić? Nadal się rozwijać, kontynuować edukacje i być może w międzyczasie zahaczyć się gdzieś na pół etatu, nawet do tej webówki. Pierwsza praca nie definiuje całej Twojej przyszłej kariery. To jedynie wejście w biznes.

0
x64bwv napisał(a):

Bardzo chciałbym pracować na jednym z tych stanowisk: AI Engineer/Data Scientist/Software Developer.

Został mi ostatni rok szkoły (technikum informatyczne)

Nie ma szans dostać takiej pracy kończąc technikum. Moze i bez studiów da się na to załapać, ale wcześniej kształcąc się w tym kierunku (choćby samemu). W obecnej sytuacji rzeklbym że na 99% nie masz szans.

Bardzo dobrze znam Pythona oraz jestem bardzo dobry z matematyki,

Bardzo dobra znajomość matematyki na poziomie technikum? Czyli że umiesz rozwiązywać zadania z funkcją liniowa i kwadratowa?

Nie chce Ci umniejszać, ale to są podstawy matematyki. Prawdziwa matematyka jest na studiach o tej samej nazwie, gdzie matematyka jest rozbita na 15 innych poddziedzin. Ale na szczęście taka matematyka nie jest wymagana do zostania programista. Kończąc taki kierunek masz wysoce rozwinięte myślenie abstrakcyjne + zdolność analitycznego myślenia. Co jest ważne w IT.

Do analizy danych potrzebujesz statystyki i przedmiotów wokół. W technikum raczej tego nie uczą :)

Pójdz na studia, rozwijaj się ponad program (z tego co wymagają na wyżej wymienione pozycje) a może po skończeniu 1 roku znajdziesz wymarzoną pracę.

Powodzenia!

0

Możesz próbować bez studiów, ale będąc na studiach masz milion razy większą szansę, że ktoś przyjmie cię na staż,
po stażu z reguły zatrudniają na etat.

1
x64bwv napisał(a):

Nie chciałbym iść do zwykłej pracy,

Przecież praca w IT to też "zwykła praca". Może różnica taka, że dzięki pandemii częściej można pracę zdalną uzyskać, ale to dotyczy chyba wszystkich innych prac biurowych.

No w IT jest więcej kultury niż w innych zawodach (np. widełki przy ofertach, większe zarobki, większa elastyczność pracy, mniej mobbingu), więc jest to relatywnie dobry wybór w porównaniu do zawodów spoza IT, ale dalej jest to "zwykła praca", po prostu standardy są trochę wyższe już nawet przez to, że można zarobić jak człowiek.

jedyna rzecz, którą mogę robić całymi dnami.

To się nazywa "mieć hobby". Niestety programowanie jako praca zawodowa nie ma wiele wspólnego z hobby, bo robisz to, co cię każą, najczęściej grzebiesz w czyimś słabo napisanym kodzie, większość czasu to czytanie kodu, a nie pisanie własnego, trzeba ciągle się komunikować z innymi i jest to gra o to, kto ma największy wpływ w projekcie (i jak jesteś nowy, szczególnie jak będzie to twoja pierwsza praca, to nie będziesz miał pewnie żadnego).

2

Bez studiów i doświadczenia komercyjnego to raczej nie AI i Data Science - tu ludzie po studiach się nie zawsze nadają.

1

Powiem z doświadczenia, że jeszcze rok temu byłem w identycznej sytuacji jak ty i dostałem pracę zaraz po technikum. Na tle innych wyróżniło mnie na pewno to, że w 4 klasie pracowałem po godzinach w lokalnej firmie IT gdzie dostawałem zlecenia na tworzenie prostych stron WWW, do tego też brałem udział w różnych konkursach/mistrzostwach związanych z branżą.

Ważnym aspektem były również studia, pomimo że pracę dostałem we wrześniu, a studia zaczynały się dopiero od października to na rozmowie rekrutacyjnej dostałem parę pytań à propos kierunku/uczelni/programu itd. Wydaje mi się, że to też wyróżniło mnie na tle innych.

Oczywiście, gdy już doszło do rozmowy, to najważniejsze i tak były umiejętności i to jak się zaprezentuje, jednak przebicie się na samym początku przez setki chętnych na to samo miejsce jest jednak bardzo ciężkie.

Aktualnie studiuje informatykę niestacjonarnie, a w pracy zajmuje się tworzeniem i rozwojem aplikacji webowych i desktopowych w .NET/C#, a od jakiegoś czasu jeszcze rozwojem apki mobilnej w Javie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1