Wątek przeniesiony 2022-03-08 08:59 z Off-Topic przez cerrato.

Rower na działalność gospodarczą

0

Hej, zbliza sie wiosna wiec kupiłbym sobie jakiś rowerek. Jak myślicie, można go wrzucic w koszty i odliczyć pełny vat? Powód np. dojazd do klienta, czyli do biura.

4

Jak nie masz biura w domu (nie pracujesz zdalnie) to tak. Nadmienię, tylko że nie jest to porada podatkowa a wolna sugestia i nie biorę za nią odpowiedzialności:)

2

Tak, takie przypadki są znane, pod warunkiem, że w koszty nie wrzucasz jednocześnie samochodu.
Znam przypadek kierowcy ciężarówki z rowerem w kosztach, który rowerem dojeżdża do banku i biura rachunkowego.

2

Rower można mieć w firmie na takich samych zasadach jak auto. Urzędy się do tego kiedyś czepiały, ale z tego co pamiętam orzecznictwo sądów było na korzyść podatników. Myślę, że miejsce w którym prowadzisz DG i to czy pracujesz zdalnie nie ma znaczenia. W końcu czasami musisz gdzieś jechać "firmowo" - choćby na pocztę aby umowę przesłać. Skonsultuj ze swoją księgową, ale obiektywnie nie widzę czemu mógłbyś mieć samochód na firmę, a rower nie.

2

Kupę kolegów ma rowery na firmę, a nawet w leasingu. Co więcej mają zarówno samochody jak i rowery na firmę.

2
pieczarek napisał(a):

Kupę kolegów ma rowery na firmę, a nawet w leasingu. Co więcej mają zarówno samochody jak i rowery na firmę.

Mieć a być kontrolowanym to dwie różne rzeczy.

7

Nie wiem na ile pytanie było zadane serio, a na ile to żart, ale jak pisali koledzy - jest to jak najbardziej możliwe.

Jedyne z czym możesz się liczyć - jeśli trafisz na kontrolę, a urzędnik będzie upierdliwy (albo będzie chciał na siłę się dowalić) to może zacząć robić problemy i np. sprawdzać, gdzie tym rowerem jeździłeś. W sensie - Ty powiesz, że do klientów. On zapyta do których konkretnie. Ty powiesz, że do firmy A i B. On może się odezwać do tej firmy i zapytać ludzi tam pracujących, czy widzieli pana @Kordoba jadącego na rowerku. Szanse na taką akcję są niewielkie, ale czasem kontroler może bardzo się starać coś wykazać (np. ma kiepskie wyniki i chce sobie poprawić statystyki, albo powiesz coś niemiłego i koleś uzna, że musi Ci pokazać, kto rządzi i co grozi za brak szacunku/respektu względem pana ze skarbówki).

Z tego co widzę/rozumem, to jeśli skarbówka wykaże Ci, że z tego roweru korzystasz także prywatnie, to możesz mieć problemy i podważenie zasadności uznania takiego wydatku za koszt. Tutaj nie obowiązuje zasada odliczenia 50% jak w przypadku samochodów - jeśli używasz prywatnie to nie może to być kosztem i koniec tematu.

W każdym razie - temat jest znany, nie Ty pierwszy to wymyśliłeś :P Możesz rzucić okiem na:

https://businessinsider.com.pl/firmy/podatki/czy-mozna-kupic-rower-i-rozliczyc-koszty-na-firme/0brnm4r

Fiskus nie ma także nic przeciw inwestycjom w droższy sprzęt. Potwierdza to interpretacja w sprawie informatyka wykonującego usługi w siedzibie kontrahenta, która znajduje się w innym mieście. Jak czytamy w gazecie, chcąc ograniczyć koszty związane z przejazdem autem, zainwestował w rower, i to aż 16 tys. zł. Skarbówka potwierdziła, że nie wyklucza to rozliczenia wydatku w działalności. Przypomniała jedynie, że rzeczy powyżej 10 tys. zł trzeba wpisać do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. A następnie amortyzować. Kosztem uzyskania przychodów będą więc odpisy amortyzacyjne.

https://www.podatki.biz/artykuly/rozliczenie-wydatkow-na-zakup-roweru_57_31170.htm

Podatnik, który zdecyduje się na ujęcie w kosztach uzyskania przychodów wydatku na zakup roweru, musi mieć na uwadze to, co zostało podkreślone w uzasadnieniu wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 sierpnia 2004 r., sygn. akt FSK 356/04:
Z chwilą bowiem zakwestionowania zaliczenia przez organy podatkowe konkretnego wydatku, jako niebędącego kosztem uzyskania przychodów, na podatniku ciąży obowiązek wykazania, iż zamiar poniesionych wydatków był obiektywnie związany z osiągniętym lub nawet zamierzonym przychodem. (...) Skutki materialnoprawne w postaci potrącenia z przychodu wydatków poniesionych w celu jego osiągnięcia mogą nastąpić bowiem jedynie wtedy, gdy podatnik przedstawi lub wskaże źródła bądź środki dowodowe, które umożliwią organowi podatkowemu przeprowadzić dowód na okoliczność ich faktycznego poniesienia w celu osiągnięcia przychodu oraz związku pomiędzy poniesionym wydatkiem a osiągniętym lub zamierzonym przychodem.

https://antymateria.com/czy-zakup-roweru-moze-byc-kosztem/

Indywidualne interpretacje wydawane przez poszczególne Izby Skarbowe nie stanowią ogólnie obowiązującej wykładni przepisów. Niemniej wskazują na praktykę stosowaną przez służby skarbowych. W sprawie możliwości odliczenia podatku VAT od zakupu roweru wydano m.in. interpretację nr IBPP2/443-377/14/KO
[...]
Zakupiony rower powinien być wykorzystywany do wykonywania wyłącznie czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

https://www.rp.pl/podatki/art609271-czy-wydatki-na-rower-mozna-rozliczyc-w-podatkowych-kosztach

Przedsiębiorca sam decyduje, co jest mu potrzebne w działalności gospodarczej. Jeśli więc uznał, że wygodniej mu dojeżdżać do klientów czy urzędów rowerem, fiskus nie powinien tego kwestionować. Oczywiście skarbówka może zapytać podczas kontroli, do czego nam był potrzebny, i warto mieć odpowiedź na to pytanie.

https://rowery.trojmiasto.pl/Rower-w-firmie-Czy-mozna-go-zaliczyc-do-kosztow-n151952.html

Naszym zdaniem nie każdy rower zostanie zaliczony do kosztów uzyskania przychodów - mówi Piotr Witek z firmy Rewit. - Niestety rowery specjalistyczne, które służą doskonaleniu umiejętności sportowych albo odpoczynkowi, trudno będzie zaliczyć w ciężar kosztów. Rower musi być wykorzystywany do celów prowadzonej działalności gospodarczej, a jego rodzaj dopasowany do tych potrzeb. Nie ma tutaj znaczenia koszt roweru, ale jego odpowiednie wykorzystanie.

https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/koszty/co-jest-kosztem/5381671,Rower-w-dzialalnosci-gospodarczej-koszty-podatkowe-i-VAT.html

Wydatki na nabycie roweru oraz wydatki związane z jego eksploatacją (np. serwis) nie są ujęte w katalogu kosztów wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów, który jest określony w art. 23 ustawy o PIT. Zatem koszty zakupu i eksploatacji roweru mogą być ujęte w kosztach podatkowych w PIT o ile podatnik może wykazać (w dowolny sposób - dokumentami, oświadczeniami, zeznaniami świadków) związek tych wydatków z możliwością uzyskania przychodów lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Wykazywany związek przyczynowo-skutkowy powinien mieć charakter obiektywny.

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-rower-w-firmie,

o tym, czy dany składnik majątku będzie stanowił koszt firmowy, decyduje przede wszystkim fakt, czy został nabyty do firmy. Prywatne wykorzystanie dyskwalifikuje ujęcie w kosztach.
[...]
Zatem jeśli przedsiębiorca w ramach działalności używa zarówno samochodu osobowego, jak i roweru, co odpowiednio uzasadni, w kosztach będzie mógł ująć wydatki poniesione na ich zakup. Powyższe stanowisko potwierdza m.in. interpretacja indywidualna z 4 listopada 2019 roku, 0113-KDIPT2-1.4011.369.2019.3.MD

https://www.infakt.pl/blog/rower-na-firme/

Jeśli właściciel firmy jest w stanie udowodnić, że rower jest mu potrzebny w działalności może zaliczyć do kosztów nie tylko sam zakup pojazdu, ale również serwis i części do niego.
Nieco gorzej jest w przypadku akcesoriów. Niestety urzędnicy najpewniej podważą wrzucenie w koszty dodatkowych wydatków takich jak kask, czy też profesjonalna odzież rowerowa. Traktowane są bowiem jako zakupy, które mają charakter osobisty.

https://legis.com.pl/blog/rower-skuter-a-moze-lyzworolki-czy-moga-byc-kosztem-uzyskania-przychodow-w-dzialalnosci

Fiskus się zgodził. Uznał jednak, że wydatek na zakup łyżworolek będzie stanowił koszt uzyskania przychodów w prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej pod warunkiem wykorzystywania przedmiotowych łyżworolek wyłącznie na potrzeby i w ramach prowadzonej działalności.
Odmiennie traktować należy niektóre wydatki pośrednio związane z zakupem powyższych środków transportu. Chodzi tu przede wszystkim o zakup odzieży ochronnej jak np. kask, rękawiczki czy też odzież rowerowa. Zasadniczo bowiem uznaje się, iż są to wydatki o charakterze prywatnym, które nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów a tym samym pomniejszyć podstawy opodatkowania.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1