Poszukuję pierwszej pracy w IT

0

Witam, odnawiam temat który już kiedyś tutaj zamieściłem jednak teraz z małymi zmianami.
Jestem w klasie maturalnej liceum na profilu Mat - fiz - inf. Chcę zostać informatykiem. Znam (obsługa windowsa, linuxa, WordPressa, Excela) nawet dobrze oraz podstawy z C++ (do zakresy funkcji (złożonych) i klas) , bazy danych i sieci komputerowe (tworzenie, administrowanie nimi - ale też w raczej małym zakresie). Potrafię konfigurować urządzenia peryferyjne i urządzenia sieciowe. Umiem składać komputery, szafy serwerowe, projektować sieci lokalne. Poza tym posiadam wiedzę (teoretyczna - ale sądzę że dość duża) z wielu zakresów Informatyki (ale tylko na za zasadzie że o tym czytałem/oglądałem). Umiem stworzyć za pomocą jakiegoś kreatora stronę www. Znam Język angielski na poziomie B2 (mówię biegle). Może nie umiejętności z IT (mimo to pisze bo zawsze chyba na plus dla mnie) ale umiem też czytać rysunki techniczne takie proste i znam myślę bardzo dobrze matematykę (na poziomie rozszerzony z zakresu liceum). Myślę nad studiami (informatycznymi oczywiście) ale nie wiem czy iść na pewno bo wolałbym iść do pracy (uważam że nasz system edukacji nie jest zbyt dobry i źle się w nim czuje). Interesuje mnie praca w każdej specjalności informatyki poza grafika komputerowa (umiem co prawda obsługiwać jakieś programy graficzne i jestem w stanie zrobić nawet fajne rzeczy ale nie lubię tego bardzo robić - robię tylko jak muszę naprawdę). Moim zdaniem bardzo szybko się uczę i jestem w stanie naprawdę szybko nauczyć się obsługi nowych narzędzi / aplikacji. Umiem pracować w zespole - potrafię dogadać się z ludźmi. Z klientem też by mi chyba dobrze szło. Obojętne mi czy praca byłaby zdalna czy stacjonarna. Nie mam dużych wymagań finansowych (na początku mogę pracować za najniższa krajowa - później chciałbym już stopniowo więcej ale oczywiście z rozsądkiem - nie chodzi mi jakoś bardzo o pieniądze po prostu chce robić to co lubię). Zastanawiam się czy z taką wiedza i umiejętnościami jak moje mam szanse na otrzymanie pracy od razu po liceum (ze zdaną maturą). Może są tu rekruterzy z IT - z chęcią poznałbym wasze zdanie jak patrzycie na osoby takie jak ja. Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

4

"Chcę zostać informatykiem" - a coś bardziej konkretnego? Wymieniłeś wiele obszarów: podstawy programowania, bazy danych, administracja, sieci. Jak spojrzysz na oferty pracy na jakiejkolwiek platformie, to prawdopodobnie nie znajdziesz stanowiska "Administrator baz danych, zajmujący się projektowaniem sieci oraz dorywczo programowaniem w C++", a bardziej wyspecjalizowane.
Na temat studiów jest dużo różnych opinii, jest kilka pewników:

  • Lepiej mieć papier niż nie mieć, czasami jest mocnym argumentem
  • Omawiane jest sporo dziedzin, można się dowiedzieć co Cię bardziej interesuje, a co nie
  • Łatwiej w trakcie nich dostać staż, po którym w większości przypadków możesz dostać ofertę na stanowisko juniorskie

Fakt, że nie masz dużych wymagań finansowych raczej nikogo nie przekona - i tak początkowo pracodawca będzie musiał zainwestować w Twój rozwój, musisz pokazać mu że jesteś zdecydowany i ta inwestycja się zwróci. Niektórych potrafi to nawet zniechęcić (pomyślą: nie ceni się -> wie że nie ma względem siebie dużych oczekiwań).

"Potrafię dogadać się z ludźmi. Z klientem też by mi chyba dobrze szło" :DD

Ja bym na Twoim miejscu specjalizował się w konkretnej dziedzinie spośród tych, które wymieniłeś. Masz już taką? Świetnie!
Jak będziesz mógł pochwalić się czymś konkretnym, będziesz o parę kroków bliżej.

2

Z tego opisu to nie wiadomo co chcesz. Wypisane kilka rzeczy, ale w sumie ciężko część nawet podstawami nazwać, a część pewnie myślisz, że umiesz, a wcale tak nie jest.

Możesz spróbować poszukać sobie jakiegoś stażu, jeśli zdecydujesz się na co chcesz iść. Ale może być ciężko.

2

Nie, nie ma szans abyś dostał staż / pracę jako informatyk od razu po szkole średniej:

  1. brak statusu studenta skutecznie niszczy twoją kandydaturę - pracodawca będzie musiał płacić na Ciebie składkę zdrowotną / emerytalną etc. jak dobrze pamiętam. Wincy kosztów, korporacje to też Janusze, nawet szansy Ci nie dadzą.
  2. po szkole średniej tak na serio to się nic nie wie, jak popatrzysz na ogłoszenia o staż dla studentów to zawsze jest punkt: student drugiego a najlepiej trzeciego roku studiów. I nie, nie chodzi o wymiar czasowy a o ilość przerobionego materiału.
  3. nie masz określonego profilu co chcesz robić, pisząc "chce być informatykiem" brzmi trochę jak "chce pracować na budowie", ale przy czym? Tynkach? Elektryce? Posadzkach czy może murowaniu?

Opowieści w stylu: a szwagra somsiad słyszał jak ksiądz na kazaniu mówił że mirka siostry szwagra ciotki syn jest w Warszawie programistom 15ka bez studiów - możesz wsadzić między bajki.

1
MrMadMatt napisał(a):

Nie, nie ma szans abyś dostał staż / pracę jako informatyk od razu po szkole średniej

Mi się udało znaleźć staż jakoś rok po skończeniu technikum, bez studiów, więc to chyba raczej najmniejszy problem w tej sytuacji.
Pewnie mógłbym ogarnąć to szybciej, ale za bardzo mi się nie śpieszyło, wolałem wykorzystać wolny okres do załatwienia kilku spraw i zrobić wszystko na spokojnie.

Bardziej kłopotliwe może być to, że autor za bardzo nie wie co chcę robić i zahacza o bardzo dużo dziedzin informatyki.
Ja od samego początku byłem nastawiony na programowanie i interesowało (nadal interesuje) na tyle, żeby poświęcać swój wolny czas na rozwój w tym kierunku.

Jakbym miał coś doradzić to powiedziałbym, żebyś wybrał na początek 1 (słownie jedną) dziedzinę z tego co wymieniłeś, najlepiej to co sprawia Ci najwięcej frajdy i dalej to rozwijał.

3
  1. Informatyka to bardzo szeroka dziedzina, więc musisz zawęzić zakres do konkretnej poddziedziny i się zdecydować co Cię najbardziej interesuje.
  2. Szukaj stażu a w międzyczasie rozwijaj się w powyższym kierunku.
  3. Jeśli masz okazje i chęć to idź na studia -> Z teorii powinno być potem łatwiej, jednak to nie jest reguła.
  4. Nie słuchaj pier*olenia, że czegoś się nie da. To, że komuś się nie udało bądź sam w coś nie wierzy nie jest broń boże reguła ;)
0

Tak żeby dać konkret - zobacz sobie na portale z pracą, żeby zobaczyć:

  • jakiego rodzaju pozycje są dostępne
  • jakie są na nie wymagania.
  • w jakich miejscach w Polsce
  • ile ich jest na pozycje juniorskie

Takie stronki do przeglądnięcia:

Spróbuj wybrać coś z czym pokrywają się twoje umiejętności. Możesz dla sportu wysłać trochę CV do firm w miejscach gdzie nie chcesz pracować żeby w ogóle zobaczyć czy dostaniesz odpowiedzi. Brak studiów pewnie będzie problemem, jest łatwiej znaleźć pracę z jakimikolwiek studiami (chociażby polonistyką), ale nie oznacza że się nie da.

Tak z grubsza mógłbyś spróbować zacząć od czegoś typu support, a później w ramach preferencji na przykład w kierunku test automation, gdzieś dalej w helpdesk, może na jakieś pozycje typu analityk albo gdzieś w konfiguracje ERPów i innego cuda. Na deva z tym co napisałeś raczej nikt cię nie weźmie.

0

Idź na studia. Teraz niemal w każdym ogłoszeniu wymagają studiów lub bycia studentem inf. Idź choćby na zaoczne. Niektórzy koledzy na uczelni mi mówili, że w zasadzie tylko po to poszli na studia, żeby ich na rozmowy zaczęli zapraszać. Jeden z nich praktycznie od razu jak go przyjęli do dużej firmy na ciekawe stanowisko, od razu rzucił studia :D Natomiast mieli już jakąś wiedzę i jakieś swoje rzeczy do pokazania i pochwalenia się.
Poza tym zdziwisz się, jak dużo możesz się nauczyć na studiach. System edukacji jest jaki jest, ale jak się ktoś chce nauczyć, to ma ku temu możliwości. Jak ktoś chce tylko bumelować, też ma ku temu możliwości. Każdy ma wybór.
Jak nie wiesz co chcesz robić, to pewnie wylądujesz na stażu w jakimś sklepie z komputerami. Do innych zadań już musisz się bardziej ukierunkować i podjąć jakieś wybory w czym chcesz się rozwijać.

0
Adam Kruk napisał(a):

Witam, odnawiam temat który już kiedyś tutaj zamieściłem jednak teraz z małymi zmianami.

Jestem w klasie maturalnej liceum na profilu Mat - fiz - inf. Chcę zostać informatykiem.

Jak już wspomnieli przedmówcy, informatyk to takie niejasne określenie (które się przekłada na tuzin różnych zawodów).

O ile szukasz inspiracji, to nazwa zbiorcza "informatyk" może być spoko na zasadzie "nie wiem co chcę robić w życiu, ale coś związanego z informatyką" (a wiadomo, że na studia raczej mało kto idzie z konkretnym planem na życie), ale jeśli chcesz wejść w rynek pracy, to radziłbym zawęzić swoją działkę i szukać pracy w konkretnym zawodzie np.

  • tam gdzie szukają gościa, który potrafi konfigurować urządzenia peryferyjne i urządzenia sieciowe.
  • szukać zleceń, gdzie będziesz mógł stworzyć za pomocą jakiegoś kreatora stronę www. czy gdzie się przyda obsługa Wordpressa
  • iść na programistę C++
  • iść do jakiegoś biura, gdzie się przyda znajomość Excela
  • iść w jeszcze inną ścieżkę zawodową, na którą dopiero wpadniesz używając umiejętności, których się dopiero nauczysz.

Bo twoje umiejętności, które wymieniłeś, to materiał na ileś różnych zawodów. Pracodawcy nie szukają ludzi, którzy umieją wszystko, tylko bardziej szukają specjalistów od konkretnych rzeczy. Czyli jak jesteś specjalistą od stron www i Wordpressa, to już nie musisz znać C++ itp.

Oczywiście szerokie horyzonty są fajne i nie trzeba się ograniczać. Tym niemniej pod rynek pracy warto się sprofilować.

Nie mam dużych wymagań finansowych (na początku mogę pracować za najniższa krajowa -

Spoko, tylko nie mów tego na rekrutacji, okej? :) Lepiej się przestrzelić w górę niż w dół. Jak powiesz trochę więcej, to najwyżej będą próbowali zbić stawkę. A jak pójdziesz i powiesz, że możesz pracować za najniższą krajową, to nikt normalny cię nie zatrudni, bo wyjdziesz na amatora, który nic nie umie.

1

Ty, tak widzę, że masz cierpliwość do urządzeń i sieci to może zamiast pchać się to g--- javy jak każdy wannabe developer to może byś poszedł w tym kierunku. Plusy, że możesz zacząć faktycznie od "administrowania" 2 drukarkami w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, a potem zmieniaj stopniowo na coraz ambitniejsze. Studia, zwłaszcza w PL możesz wtedy też spokojnie olać. Co nie znaczy, że masz się nie uczyć, wręcz przeciwnie; obczaj hasło CISCO. Hajs się będzie zgadzał https://www.salary.com/research/salary/recruiting/cisco-engineer-salary Najprawdopodobniej kultura i komfort pracy także lepsza niż przy developmencie.

1

Myślę nad studiami (informatycznymi oczywiście) ale nie wiem czy iść na pewno bo wolałbym iść do pracy (uważam że nasz system edukacji nie jest zbyt dobry i źle się w nim czuje).

To sprobuj UWr. Studia dosyc unikatowe w skali kraju, bardzo duza dowolnosc w doborze przedmiotow. Dla ludzi z AGH "wybor" to np. dostajesz na 3 roku liste 8 przedmiotow i musisz zapisac sie na 4 z nich. Na UWr od pierwszego roku mozesz sie zapisywac na co chcesz. https://zapisy.ii.uni.wroc.pl/offer/


Ale tak jak ludzie wyzej pisali, musisz sobie wybrac co chcesz robic :) nie chwytaj wszystkich srok (programowanie, projektowanie sieci,, ...) za ogon

3

A ja powiem ci tak, że dostałem pracę w IT zaraz po ukończeniu technikum. Przyjęli mnie na podstawie dobrej znajomości SQL, od samego początku mocno naciskali na naukę C# i już po 4 miesiącach uczestniczę w realnych projektach. Także da się, ale poza umiejętnościami trzeba mieć trochę szczęścia :)

0
Jakub #4596 napisał(a):

trzeba mieć trochę szczęścia :)

Biorąc pod uwagę, że 1.5 miesiąca temu miałeś problemy tej skali to nie chciałbym korzystać z produktów f-my która Cię zatrudniła.

Zważywszy na to, ze na rynku są tysiące kandydatów o rzędy wielkości lepszych od Ciebie, to uznaje Twój post za strasznego raka, bo jestem na 99,99% pewny, że to nie szczęście, tylko albo zatrudnili Cie krewni, albo jacyś inni powiązani ludzie. Od ręki można mieć znacznie lepszego pracownika, nawet za darmo chętnego pracować. Takie są realia.

0

@PanamaJoe: Wtedy dopiero zaczynałem naukę C# i nie miałem kompletnie styczności z tym językiem wcześniej. To akurat było zadanie na studia, aktualnie takie banały jak w tym poście jestem w stanie rozwiązać bez najmniejszego problemu.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1