W jaki sposób weryfikują czy należy się ryczałt 12%?

0

W jaki sposób weryfikują czy należy się ryczałt 12%? Czy wystarczy mieć odpowiedni kod działalności?

4

Doradca podatkowy?

5

Weryfikacja to jedno, ale ewentualna kontrola to osobna sprawa. Jeśli sam nie jesteś przekonany czy ryczałt Ci się należy, to dobrze temat przemyśl i skonsultuj z doradcą/księgowym. Bo jeśli się okaże, że trochę naciągałeś rzeczywistość, a za parę lat będzie kontrola to może pojawić się konieczność dopłat/wyrównań i odsetek za minione lata. A to może mocno zaboleć.

5

screenshot-20211220164334.png

Ogólnie warto całość przeczytać: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210002105/O/D20212105.pdf
Długie nie jest, a poza tym święta to dużo czasu wolnego.

3

Czyli jak wydajesz programy pobrane z Internetu to płacisz 12% podatku, chyba że pobrałeś je z Internetu w trybie on-line?
Dobrze że ustawy są jasno i czytelnie pisane, dzięki temu nie ma niedomówień i miejsca na różne interpretacje

4

Przeciez kazdy dev sie w to łapie ta lista zawiera praktycznie wszystko nie wiem czym Wy sie spinacie

2

Jeśli nic do ryczałtu nie pasuje, to wtedy pewnie trzeba mieć liniówkę albo ogólne.

Jeśli dobrze zrozumiałem ostatnio webinar (ten co wrzuciłem do wątku od Architektach) to domyślny ryczałt to 8.5% . Dlatego np DevOpsi będą płacić 8.5% bo ustawodawca nie wie co to i nie uwzględnił dla nich innej stawki

Tu się nic nie zmieniło, masz przychody oprocentowane na A%, to od nich płacisz A%, a od tych oprocentowanych na B% płacisz B%

W weinarze mówi też o tym że na fakturze są wtedy dwie usługi i każda może być z innym kodem i inaczej opodatkowana

O tutaj to mówi tylko minuty nie chce mi się szukać w której to mówi. Jakoś w połowie zaczyna o ryczałcie bo ryczałt jest najciekawszy to zostawił na koniec

2
Misiek_Uszaty napisał(a):

Przeciez kazdy dev sie w to łapie ta lista zawiera praktycznie wszystko nie wiem czym Wy sie spinacie

Nie każdy odwala prostą robotę deweloperską. Można być architektem, team leadem, konsultantem, wdrożeniowcem - i pewnie to wszystko wchodzi w jakieś inne PKD, procenty itp itd.

3

PKD nie ma znaczenia dla stawek ryczałtu. Liczy się klasyfikacja PKWiU, czyli to co robisz. Jeśli podchodzi to pod stawki ryczałtu 12%, wtedy płacisz 12%. Jeśli nie, wówczas płacisz 8,5%.
Jeśli nie jesteś w stanie odpowiednio sklasyfikować swoich usług, wówczas piszesz wniosek do GUS-u (koszt interpretacji to 40 zł) i wówczas gus powie, że Twoje usługi wpadają pod PKWiU nie wymienione w stawkach 12% więc płacisz 8,5%.

Nie musisz mieć indywidualnej interpretacji podatkowej ze skarbówki, bo oni opierają się na PKWiU GUS-owskiej, więc wystarczy tylko od nich.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1