Zakaz konkurencji w umowie B2B

0

Cześć, co sądzicie o takim zapisie w umowie B2B o zakazie konkurencji? Raczej standard? Czy widzicie tu coś co jest podjerzane?

Zleceniobiorca zobowiązuje się, że w trakcie trwania niniejszej Umowy, a także przez okres 24 miesięcy po jej wygaśnięciu, nie będzie świadczył oraz nie będzie pośredniczył w świadczeniu żadnych dodatkowych usług na rzecz Klientów Zleceniodawcy. W szczególności Zleceniobiorca zobowiązuje się, że we wskazanym powyżej okresie nie będzie podejmował bezpośredniej współpracy, w formie umowy o pracę bądź jakiejkolwiek umowy cywilnoprawnej z Klientami Zleceniodawcy.

3

norma, dopytaj kontraktora o listę podmiotów, bo może ta lista jest ograniczona do jednej spółki

2

Taki zapis to PATOLOGIA jaki prezentujesz. Normalne jest, że przez rok czy tam dwa od ustania Waszej wspolpracy nie bedziesz swiadczyl uslug dla tego klienta (I TYLKO TEGO!!!) dla ktorego pracowales przez kontraktornie. Ale zakaz dla wszystkich klientow kontraktorni (a tych jest pewnie wielu) to jest patologia i zamykanie sobie drogi na duza ilosc firm w przyszlosci. Kilka miesiecy temu dostalem oferte z czymś takim jak piszesz i wlasnie z tego powodu odrzucilem...

P.S. Chyba że to jakas mała firemka i ma 1 czy 2 nieistotnych klientów to wtedy bym sie nie martwił, ale jesli jakas znana kontraktornia to bym uważał z tym.

1

@onomatobeka: raczej powinno się te podpunkty traktować razem. Nie masz kontaktu z HRem, Business Partnerem w firmie? Oni zwykle pomagają w rozumieniu takich zapisów. A jeśli nie pomagają, to porada radcy prawnego pozostaje.
Jak na moje rozumowanie, to przez 6 mscy po zakończeniu współpracy nie możesz przejść do klienta, u którego pracowałeś.
Podpunkty a,b i c, to takie zabezpieczenie, bo ludzie różnie kombinują i czasem mogą się dogadać z klientem z pominięciem kontraktorni.
Nie wygląda mi to źle, tak samo dopytałbym o listę podmiotów. :)

2

Jak firma zatrudnia 35k konsultantów na świecie, to raczej ma więcej niż 1 klienta xd U mnie zawsze był zakaz konkurencji, ale sensowny - tak jak to @durdur napisał - tylko dla tego klienta, dla którego świadczyłem usługi poprzez daną firmę.

2

Nie podpisuj żadnych zakazów o braku konkurencji na 24 msc xD

1

@kevin_sam_w_domu: Tam jest 24m PO WYGAŚNIĘCIU UMOWY.

Kogoś poniosło. Poproś o skasowanie tego wpisu lub jego zmianę na mniej patologiczną. W obecnej formie bym tego nie podpisał.

1

Przepraszam, że nie dopisałem, lecz do tego ustalenia jest kolejny wpis który trochę to precyzuje:

Zakaz, o którym mowa powyżej dotyczy tylko tych Klientów, we współpracy z którymi Zleceniobiorca uczestniczył na podstawie niniejszej umowy, w tym szczególności poprzez świadczenie usług na rzecz Klienta.

Co o tym sądzicie? nadal ta umowa jest kiepska? Czy ten wpis dużo zmienia?

5

No to zupełnie zmienia postać rzeczy :P teraz jest sensownie

2

Teraz ma to sens. Wobec tego jest to standardowy zapis i niczym bym się nie martwił. Moje oburzenie w poprzednim poście dotyczyło zakazu ze wszystkimi klientami co nadal uważam za niedorzeczne.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0