Wątek przeniesiony 2020-03-10 13:36 z Społeczność przez cerrato.

Kilka nietechnicznych pytań do Java Developerów :)

0

Cześć,

jestem ciekawa odpowiedzi na poniższe pytania :) I będę wdzięczna za każdą szczerą odpowiedź i poświęcony czas.

 1. Co jest dla was najważniejsze w poszukiwaniu nowej pracy z punktu widzenia oferty/projektu/rekrutacji?
 2. Gdzie i w jaki sposób lubicie szukać pracy?
 3. Czy praca idealna to praca 100% zdalna ?
 4. Czego oczekujecie od procesu rekrutacyjnego?
 5. Jaki kontakt preferujecie w czasie rekrutacji telefoniczny/mailowy/.... ?
2
 1. Mam stawkę wyjściową X, jeśli praca jest rozwojowa chce za to X-Y, jeśli smutne legacy X+2Y. Podsumowując rozwój > pensja. Oprócz tego lokalizacja + kompetencje zespołu.
 2. Znajomi / popularne portale
 3. Nie
 4. Solidności, otwartości i transparentności w obu kierunkach. Firma ma mnie gruntownie sprawdzić ale i odkryć wiele kart ze swojej strony
 5. Asynchroniczny tak bardzo jak to tylko możliwe, poza spotkaniami na miejscu.
1

Ad1) dobry zespół i manager. Oczywiście kasa musi się zgadzać :)
Ad2) Raczej nie szukam, jeśli już to nofluff: poważne firmy pokazują przynajmniej widły.
Ad3) Nie. 100% zdalnie to Zło.
Ad4) Feedback/status
Ad5) telefon poza godzinami pracy, email w godzinach pracy.

2
 1. Ciekawa praca (rakiety, łaziki, lasery, nie jakieś CRUDy), warunki (więc nie za miskę ryżu na umowę o dzieło)
 2. Mam listę miejsc które mnie interesuję i sprawdzam co jakiś czas czy opublikowali ciekawą ofertę. Poza tym przyglądam się gdzie pracują moi znajomi.
 3. Absolutnie nie. Niektórzy lubią, ja niespecjalnie, mimo że jestem socjopatą :P Fajnie mieć możliwość pracy z domu w razie potrzeby, ale na codzień wole mieć jasne rozgraniczenie kiedy jestem "w pracy" a kiedy nie
 4. Że zweryfikuje (obustronnie) czy jest to praca dla mnie czy nie. Jeśli rekrutacja sprawdza umiejętności które nie są potrzebne w pracy (np. forma klepie formatki i crudy a rekrutuje wrzucając cieżkie zadania z algorytmiki) to sie nie dogadamy.
 5. Mailowy. Do maila mozna zawsze wrócić, przeczytać jeszcze raz, upewnić się co do szczegółów, zacytować etc. Przez telefon gubi się 90% informacji.
1

Co jest dla was najważniejsze w poszukiwaniu nowej pracy z punktu widzenia oferty/projektu/rekrutacji?

Ciekawy projekt, brak przestarzałych rozwiązań z minionej epoki, możliwość nauki czegoś nowego, doświadczeni ludzie w firmie, w miarę porządne wynagrodzenie, możliwość wyboru formy współpracy (B2B/UoP),

Gdzie i w jaki sposób lubicie szukać pracy?

W serwisach internetowych z ogłoszeniami, na stronach ciekawych firm, przez znajomych, przez rekruterów (ostatnia opcja na końcu)

Czy praca idealna to praca 100% zdalna ?

Trudno powiedzieć, bo mam zbyt małe doświadczenie w pracy zdalnej. Na pewno są wady i zalety takiej formy pracy. Ważne jest dla mnie, abym miał możliwość pracy zdalnej przynajmniej 1 lub 2 dni w tygodniu w razie potrzeby lub w zależności od sytuacji, jeżeli praca jest w biurze.

Czego oczekujecie od procesu rekrutacyjnego?

Aby zweryfikował moje umiejętności, pozwolił na dowiedzenie się czegoś o firmie, projektach i ludziach oraz żebym dostał na koniec informację zwrotną niezależnie od wyniku procesu, a także, żeby proces nie ciągnął się jak tasiemiec i nie był nadmiernie rozbudowany. Zauważyłem, że ostatnio niektóre firmy lubią sobie urządzać rekrutację a'la Google, a nie są w stanie zaoferować projektów, wynagrodzenia i warunków pracy na takim poziomie jak Google. To jakieś nieporozumienie.

Jaki kontakt preferujecie w czasie rekrutacji telefoniczny/mailowy/.... ?

Mailowy. Telefon trzeba od razu odebrać i od razu gadać, można nie wszystko zapamiętać, można nie mieć możliwości na rozmowę w danym momencie itd. W mailu można elegancko opisać temat, przeczytać treść na spokojnie i odpisać kiedy się ma na to czas.

3
 1. Elastyczne godziny pracy, darmowy parking, praca zdalna, brak XMLa, brak serwerów aplikacyjnych, brak Javy EE, jak najmniej Spring. W zasadzie to Javy też nie lubię więc może to być praca w jakimś nowszym statycznie typowanym języku na JVM jak Kotlin, Scala, Frege lub Eta
 2. Pracuj.pl. Raz znalazłem pracę przez naganiacza z Linkedin i nie byłem zadowolony
 3. Nie, jak siedzę za długo sam w domu to zaczynam słuchać Donatana i słowiańskiego rapu
 4. Żeby był szybki. Nigdy nie robię "weekendowych" zadań rekrutacyjnych.
 5. Oba, lepiej mi rozmawiać telefonicznie, ale proszę o potwierdzanie emailowe
1
 1. Mocny zespół + dobry BA (bo ja nie mam zamiaru domyślać się, co biznes miał na myśli, nie ważne jak bardzo pseudocoachowie IT mówią, że to jest rozwijające) + przynajmniej jedna technologia w projektcie musi być dla mnie nowa i interesująca. A najważniejsze - brak ściemy. Jak się chwalisz, że masz nowe technologie, a na miejscu okazuje się, że piszesz w Javie 8, to mimo, że to standard w PL, to traktuję Cię jak oszusta, bo za chwilę wyjdzie Java 14.

 2. Glassdoor i nofluffjobs. Kiedyś jeszcze justjoinit, ale obecnie nie ma sensu przy tych dróch pierwszych.

 3. Jak jest dobrze wdrożona to być może. Nie spotkałem jednak dobrze wdrożonej, więc nie.

 4. Sensowna ilość etapów (nie rozumiem, dlaczego w niektórych firmach jest ich 7, z czego w biurze trzeba się pojawić 3 razy - serio?) + sensowny poziom, a zamiast zadania domowego - pair programming na miejscu w biurze, z użyciem IDE a nie na kartce/tablicy/w notatniku. Obecnie pracuję w firmie, gdzie były 3 etapy, z czego ostatni, w biurze, trwał 6 godzin, zawierał zarówno rozmowę techniczną, pair programming, jak i rozmowę z managerem.

 5. Taki i taki, z tym, że wszystko, co było powiedziane przez telefon dobrze mieć potwierdzone na piśmie, więc po rozmowach chętnie bym przeczytał ich podsumowanie.

1
 1. Stawka, zespół i co będę robił. Niekoniecznie w tej kolejności. Poza tym to fajnie, gdy nie ma korpobzdur typu: jako TL trzeba brać pod uwagę diversity kandydatów, raz na tydzień trzeba iść na jakieś dziwne spotkanie bo jakiś bliżej nieznany dyrektor przyjechał do biura itp.
 2. Znajomi, portale - w tej kolejności.
 3. Nie.
 4. Transparentności. Czyli - wiadomo jak, co, kiedy, i do kiedy. Do tego feedback na koniec.
 5. Mail w godzinach pracy, telefon w godzinach pracy (jeśli to są mniejsze sprawy) lub po pracy (jeśli to są dłuższe rozmowy).
2

Co od razu na nie:

Nie wiadomo gdzie, nie wiadomo za ile, nie wiadomo dla kogo. Ale rekrutacja rociąąąąąąąągnięta w czasie i wieeeeeloetapowa.
Do tego jeszcze po każdym etapie feedback tylko dla szczęśliwców zakwalifikowanych do kolejnego etapu w następnym miesiącu.

Od razu na nie oznacza, że to NIE jest definitywne nie tylko dla tej konkretnej rekrutacji ale dla całej agencji, bo z firmami które prowadzą takie coś lepiej nie mieć nic wspólnego.

Dopiszę co jeszcze na pełne NIE dla całej agencji
**Drogie Panie Rekruterki. Pierwsza randka zobowiązuje, przynajmniej do powiedzenia - Słuchaj, miło się rozmawiało, ale nie jesteś w moim typie. ;)

Zapoznanie przez portal randkowy LinkedIn, pierwsze maile, w końcu godzinna pierwsza randka w cztery oczy w firmie.
I cisza.

No trak, popełniłem faux pas, firma oczekuje rycerza na białym koniu pracującego za piękny uśmiech, ja jestem zwykłym rzemieślnikiem, pracuję za denary.
Wasz Klient w Wysokim Zamku nie takiego kandydata oczekiwał.
Wielki Pan Na Zamku i Jego Dwórki z Haerowej Komnaty nie rzucają plebsowi najkrótszego feedbacku.
**

0

Ad 1.) Ciekawa firma (wysoki poziom kultury pracy, automatyzacji, narzędzi), Ciekawy produkt (ważny dla firmy i rozwiązujący nietrywialne problemy biznesowe), Rekrutacja z nastawieniem na indywidualne podejście, a nie maszynka testów. Duży wpływ inżynierów na proces, zbieranie feedbacku i kształt produktu.
Ad2.) Portale z ofertami z widełkami, PL (NoFluffJobs, JustJoinIT), NOT PL (SwissDevJobs, StackOverflow Jobs)
Ad3.) Nie, choć 20% - 50% jest spoko,
Ad4.) Indywidualne podejście. Zadanie domowe, dyskusja lub pair programming.
Ad5.) Bez znaczenia, jeżeli powyższe punkty są spełnione :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0