Uznanie B2B za etat

1

Wydaje mi się ze ten temat pasuje do tego działu, wcześniej oczywiście skorzystałem z lupki :) edit: sorry @cerrato

Zastanawia mnie czy ktoś się z was spotkał kiedyś z uznaniem przez sąd pracy samozatrudnienia (mam na myśli b2b na rzecz jednego klienta) za etat. Ja o czymś takim nie słyszałem, jak pytałem znajomych to jeden mówił że kiedyś słyszał od znajjomego że coś tam coś tam...

Z tego co wygoglowałem to po uznaniu b2b za etat zarówno pracodawca jak i pracownik mają pewne obowiązki. W przypadku pracodawcy to np urlop, nagrody jubileuszowe itp, ale co w przypadku pracownika? Wiadomo że pensja na b2b staje się pensją na UOP (wydaje mi się ze wtedy jest: KWOTA NETTO + VAT = BRUTTO UOP) więc szybko można wpaść w próg 32 %, więc taki pracownik będzie musiał sporo dopłacić w podatkach.

Oczywiście temat jest dłuższy, pewnie sporo różnych zmiennych może wystapić np co z leasingiem, co z fakturami, itp itd - mnie głównie interesuje czy ktoś to przerabiał / miał nieszczeście być w takiej sytuacji lub widział to na "własne oczy". O sprawy czysto księgowe nie chcę za bardzo pytać bo to raczej pytanie do doradcy podatkowego/księgowego, ale wypowiedzi na te tematy również chętnie poczytam jeśli ktoś się czuje kompetentny.

Np ciekawa może być sytuacji - ciekawa do poczytania :) Kontraktor odchodzi z kontraktorni, idzie gdzie indziej, dostaje nakaz zapłaty za złamanie zakazu konkurencji. No to kontraktor idzie do sądu pracy, po np roku dostaje wyrok/postanowienie (wyrok jest chyba tylko w sprawach karnych) że kontrakt był tak naprawdę umową o pracę i wtedy się może sądzić że zakaz konkurencji go nie obowiązywał lub się sądzić o część wynagrodzenia ( w przypadku zakazu konkurencji pracownikowi na uop przysługuje chyba 25% pensji przez 3 msc). Teoretycznie sytuacja mało prawdodopodbna, w praktyce nie rzadko spotykam się z sytuacją że kontraktor ma całkiem mocne zakazy konkurencji (kwestie podpisania takiej troszkę niebezpiecznej/ograniczającej umowy zostawiam na inny temat który z tego co widziałem już jest)

Pozdrawiam serdecznie ;)

0

Osobiście nie miałem styczności z takim podważeniem, ale da się znaleźć w necie parę informacji na ten temat.
Co ważne - podane linki odnoszą się do wyroków SN, więc nie jest to jakieś gdybanie/rozważanie czysto hipotetyczne, ale realna sytuacja.
Czytając te wpisy mam wrażenie, że jednym z głównych kryteriów jest poziom samodzielności oraz realnie ponoszone ryzyko.

https://www.pwc.pl/pl/artykul[...]uznana-za-stosunek-pracy.html
https://www.rp.pl/Kadry/30919[...]iness-na-etat---wyrok-SN.html
https://ksiegowosc.infor.pl/r[...]uznane-za-stosunek-pracy.html

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0