Pierwsze CV i kilka pytań na młodszego programistę.

Odpowiedz Nowy wątek
2019-06-17 01:09

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 3 miesiące temu

0

Witam wszystkich serdecznie.
Obecnie kończę studia magisterskie o kierunku Automatyka i robotyka, specjalizacja automatyka. Na studiach głównie były wałkowane sterowniki PLC, mikroprocesory, programowanie w środowisku Matlab przy wykorzystaniu pakietów np. Simulink, programowanie układów FPGA. Dodatkowo przez ostatnie lata studiów starałem się połączyć zagadnienia naukowe związane automatyką (głównie zagadnienia związane z teorią sterowania np. identyfikacja obiektów, zjawisk fizycznych oraz symulacją różnych regulatorów) z informatyką. W ciągu lat napisałem dwa duże projekty z których jestem poniekąd zadowolony, chociaż teraz widzę ze można było lepiej to wszystko wykonać :))

 1. Praca inżynierska w całości była napisana w języku C++. Biblioteki jakie wykorzystałem to głównie bibliotekę WinAPI (odniesienei siedo rejestrów systemowych ww celu otwarcia portu USB). bibliotekę STL, OpenGL. Praca składała się z dwóch części. Pierwsza część obejmowała konstrukcję robota wraz z oprogramowaniem na mikrokontroler (brak gotowych bibliotek, wykorzystanie rejestrów). Odczyty z czujników rozmieszczonych na robocie w pierwszej kolejności przetwarzane były przez mikroprocesor, a następnie bajt po bajcie w oparciu o komunikację UART wysyłane były do aplikacji konsolowej. Aplikacja umożliwiała odbiór odczyt danych i wizualizację w oparciu o technologię OpenGL (napisałem program do szkicowania wykresów w przestrzeni 3D).Z braku czasu nie udało mi się zaprojektować interfejsu graficznego.

 2. Praca magisterska to implementacja wielowarstwowej sieci neuronowej do rozpoznawania obrazu w języku Python w oparciu o biblioteki matematyczne NumPy, MatPlotlib i przetwarzające obraz. Część badawcza składała się na porównaniu autorskiej implementacji z gotowym rozwiązaniem tzn. inną implementacją sieci neuronowej w oparciu o interfejs Keras.

W obydwu projektowych wykorzystałem programowanie obiektowe (polimorfizm, dziedziczenie, hermetyzację) oraz intuicyjnie wykorzystałem zasadę SOLID, jednak bez wzorców projektowych (mój błąd wiem).

Przedstawiłem poniekąd projekty które chciałbym umieścić do CV. Jednakże przez ostatnie lata edukacji również szkoliłem się w innych językach programowania. W oparciu o teorię zawartą w książkach podszkoliłem się w Javie, C#, Python, C/C++, SQL, HTML/CSS, Matlab. Na podstawie treści zawartej w książkach pisałem proste programy, lub algorytmy np. algorytm.
genetyczny, cząsteczkowy według opisu matematycznego, czy też prosty program symulacyjny obiektu np. silnika samochodu.

Moim problemem jest, że nie znam popularnych technologii do tych języków. Chciałbym iść na programistę w języku C#, ale brak mi dobrej znajomości choćby ASP.NET czy NET.Core. A programy które pisałem to głównie algorytmy w czystym języku oparte na generycznych strukturach danych i bibliotekach matematycznych. Dodam, ze nie miałem komercyjnego doświadczenia w programowaniu, a jedynie praktyki studenckie automatyce (utrzymanie ruchu, sterowniki PLC).

Pytanie do was :)

 1. Czy brak znajomości technologii i dobrych projektów jeśli chodzi o wybrany język np C# dyskwalifikuje mnie na stanowisko młodszego programisty ?
 2. Czy umieszczać podstawową znajomość wcześniej wymienionych języków programowania w CV ? (Mówię tutaj o podstawach samego języka np. typy generyczne, działanie oczyszczacza pamięci, finalizator) ?
 3. Czy aplikować od razu bez znajomości powyższych technologii i liczyć na bezpłatne nadgodziny pracy w celu douczenia się ?

Z góry dziękuję za odpowiedź :)

edytowany 2x, ostatnio: evenuel, 2019-06-17 01:19

Pozostało 580 znaków

2019-06-17 01:29

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 12 godzin temu

0
 1. tak
 2. nie
 3. nie

Javie, C#, Python, C/C++

Wybierz jedno i się rozwijaj w tym kierunku. Podstawowa znajomość kilku języków to za mało.
Obecnie jest ogromna konkurencja przy wejściu na rynek. Nikt Cię nie weźmie bo znasz podstawy OOP i obiecasz, że nadrobisz braki po godzinach.

Najpierw ogarnij solidne podstawy danego języka, a potem się bierz za frameworki.

 1. Solidne podstawy
 2. Wybierasz temat projektu i go realizujesz
 3. Uczysz się jeszcze więcej rozwiązując napotkane problemu
 4. Wysyłasz CV
to zależy gdzie nie wezmą. W Szczecinie są firmy co wezmą... tam wystarczą kompletne podstawy do znajomości .. i biorą ... bo ciągle ludzi nie mają ... - youmound 2019-06-17 06:35

Pozostało 580 znaków

2019-06-17 07:31

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 29 minut temu

Lokalizacja: Warszawa

1

Nie słuchaj o setkach ludzi wysyłających cv bo w 99% to żadna niby konkurencja w trakcie zmiany zawodu na zawód programisty.
Wyślij cv, idź na rozmowy, co najwyżej dowiesz się co masz jeszcze do nadrobienia.

Oczywiście większość zależy od miasta. W programistycznej Polsce B albo C ta twoim poziomie pracy nie dostaniesz.

Nie trać czasu na dalszą dyskusję na forum, weź się za wyszukiwanie firm i zacznij aktywnie szukać pracy. ;)


"Ktoś sobie uświadomił, że pisał pod pseudonimem rzeczy, które lepiej żeby w firmie nie wypatrzyli :-)"
"Kiedy wiedzieć czy zacząć nauke Springa? bo w czystej Javie to nic ciekawego nie zrobie chyba"

Pozostało 580 znaków

2019-06-17 10:25

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 12 godzin temu

0
youmound napisał(a):

to zależy gdzie nie wezmą. W Szczecinie są firmy co wezmą... tam wystarczą kompletne podstawy do znajomości .. i biorą ... bo ciągle ludzi nie mają ...

Czekaj, czyli mówisz, że biorą jak leci a mimo to ludzie dalej mają problemy z wejściem w branże? :)
Co to za firma i czym się zajmuje btw?

BraVolt napisał(a):

Nie słuchaj o setkach ludzi wysyłających cv bo w 99% to żadna niby konkurencja w trakcie zmiany zawodu na zawód programisty.
Oczywiście większość zależy od miasta. W programistycznej Polsce B albo C ta twoim poziomie pracy nie dostaniesz.

Nie lubię pomidorów, ale pomidorową to bym zjadł.

Zgodzę się, że duża ilość ludzi to osoby przebranżawiające się, no ale bez przesady, na pewno nie 99%. Sam fakt, że odzew jest ogromny to już jest się ciężej przebić (sprawić aby HR zauważył twoje CV i zaprosił na rozmowę).
Z tego co widzę autor posta też się jako tako przebranżawia bo studiował AiR, na którym liznął programowania.

Dalej twierdzę, ze w 2019 znajomość podstaw OOP jest niewystarczające aby dostać pracę. Oczywiście zdarzają się wyjątki ale jest ich mniej niż "normalnych przypadków".

Pozostało 580 znaków

2019-06-17 11:20

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 11 godzin temu

0

łatwiej Ci będzie znaleźć coś w embeddec c/c++. Masz już jakieś projekty. Skoro w c# nie napisałeś jeszcze nic, to możesz mieć problem

Pozostało 580 znaków

2019-06-17 11:50
Moderator

Rejestracja: 16 lat temu

Ostatnio: 1 minuta temu

 1. Tak. Ktoś patrzy na twoje CV, doświadczenia nie ma, jeden projekt w C++ drugi w Pythonie a ty aplikujesz na C#
 2. Nie, bo w takim układzie większość programistów zna każdy możliwy język, bo w kilka godzin sobie moga ogarnąć składnie czegoś nowego ;] Zresztą pamiętaj, że mogą cię pytać o to co masz w CV i lepiej już mieć mało, niż żeby wyszło że "ściemniasz" bo wpisałeś XYZ a nie umiesz.
 3. Aplikować możesz, ale na jakieś bezpłatne nadgodziny to nie licz, bo to jakaś bzdura.

Ze swojej strony sugerowałbym może poszukac czegoś w stylu:

Tak żeby twoje projekty i wykształcenie były dodatkowym atutem.


Masz problem? Pisz na forum, nie do mnie. Nie masz problemów? Kup komputer...

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0