Negocjowanie podwyżki

Odpowiedz Nowy wątek
2018-12-05 22:16
0

Witam wszystkich :)

Przychodzę z takim pytanie, z końcem grudnia kończy mi się umowa na okres próbny na stanowisku Junior Developera Javy i w następnym tygodniu czeka mnie rozmowa odnośnie jej przedłużenia. Jest to moja pierwsza praca więc mam jedynie te 3 miesiące doświadczenia, przez ten okres nauczyłem sie na prawdę sporo. Tak wiem, 3 miesiące to nie jest okres kiedy można wiele sie nauczyć ale w stosunku do wiedzy jaką miałem od razu po ukończeniu studiów, a teraz to różnica jest zdecydowanie duża.
Do rzeczy, na okres próbny byłem umówiony na stawkę X, natomiast po okresie próbnym jestem umówiony na stawkę o 500zł większą. Uważam jednak, że to za mało, czuje sie troche nie doceniony. Czy w takiej sytuacji jest możliwe i czy w ogóle wypada prosić o większą stawke niż ta umówiona? Nie mówie tu o dużej różnicy, jeśli jestem już umówiony o 500zł więcej, to zasugerować o jeszcze 500zł więcej więc w sumie 1000zł zamiast 500 w stosunku do okresu próbnego.
Dodam że firma mi sie bardzo podoba, projekt, klimat i nawet jeśli odmówią to i tak nie zamierzam odejść. Pytanie więc czy jest sens tą stawke negocjować i jak najlepiej to zrobić, jakimi argumentami sie kierować? Nie pytam o konkretne argumenty tylko ogólnie na co zwrócić uwage?

Pozostało 580 znaków

2018-12-06 13:30
0

Jeśli pracujesz dobrze i wykazałeś się bardziej niż by się tego mogli spodziewać to negocjuj. To nic złego. Na pewno cię za to nie zwolnią (LOL co za myśl w ogóle ktoś do góry miał). Najwyżej uargumentują czemu nie i powiedzą, że pogadamy za jakiś czas. Byliście na coś umówieni, więc nie możesz mieć im tego za złe, jeśli się nie zgodzą, ale jeśli faktycznie jesteś o wiele lepszy niż myśleli, że będziesz to dadzą ci to bez problemu

Pozostało 580 znaków

2018-12-06 17:44
0

A co jeśli nie jestem wiele lepszy niż myśleli? Nie jestem geniuszem, wielu rzeczy nie umiem jeszcze, ale nauczyłem sie już sporo przez ten czas, przyznam sie bez bicia że np przed rozpoczęciem pracy w życiu nie pisałem unit testów, teraz jestem w stanie pisać bez problemu unit testy + inne technologie. Więc ciężko powiedzieć czy w ich ocenie umiem więcej ale w mojej(bo kto zna mnie lepiej niż ja sam?) patrząc na to na prawde obiektywnie, umiem więcej.
Mam jeszcze dwa pytania:

  1. Pierwsze jest takie czy PM który jest moim liniowym, zna moją stawke? Jeśli np powiem że chce "o 500zł więcej" zamiast np "5000zł"?
  2. Drugie pytanie dotyczy tej kwoty na która sie umawiałem podczas telefonu z HRu że mnie chcą, czy jeśli powiem że chce X więcej, to jest możliwe że na koniec zaoferują mi mniej niż ta wcześniej umawiana kwota? Czy w najgorszym wypadku dostane właśnie tyle na ile sie umawiałem? Po prostu boje sie sytuacji kiedy będe chciał X więcej a w rezultacie stwierdzą że jednak damy ci o to X mniej.

Pozostało 580 znaków

2018-12-06 18:04
0

Jeśli nie jesteś lepszy niż myśleli to dostaniesz tyle ile się umawialiście albo nie dostaniesz w ogóle więcej (wątpie) albo cię zwolnią (znikome prawdopodbieństwo). Na pewno nie dostaniesz mniej dlatego, że się raczyłeś odezwać, tym bardziej w korpo.

Pozostało 580 znaków

2018-12-06 18:42
1

Negocjowanie to jest sztuka, nie nauka ścisła. Zawiera w sobie element hazardowy. Weź pod uwagę, że Twój rozmówca to też człowiek, który przeżywa emocje, może być w lepszym lub gorszym humorze danego dnia, może się poczuć urażony propozycją albo nie.

Dlatego lepiej zastanów się, jakie zachowanie będzie zgodne z Twoją osobowością i to zrób. Co byś nie zdecydował, to i tak będziesz miał wątpliwości, czy nie mogłeś tego rozegrać lepiej. A tak to przynajmniej będziesz spokojny, że postąpiłeś w zgodzie z własnymi zasadami.

Pozostało 580 znaków

2018-12-06 20:10
0
  1. Pierwsze jest takie czy PM który jest moim liniowym, zna moją stawkę?

To na etapie rekrutacji powinny ci powiedzieć kto jest twoim przełożonym i z kim masz o tym gadać. Jeżeli serio ugadaliście się na 500zł to weź 500 i za 6-12 miesięcy proś o więcej. Przewróć sytuacje na drugą stronę. Obiecali ci 500zł ale max mogą dać 250zł. Niby bierzesz, niby zostajesz ale niesmak pozostaje.
EDIT: Jeszcze mogę dodać, że jak poprosisz o 1k to pewnie dostaniesz ale możesz dostać łatkę pazernego który po ugadaniu czegoś chce wyciągnąć jeszcze więcej. Fajne będzie napiszesz co zdecydowałeś i jak się sprawy potoczyły ;)

edytowany 2x, ostatnio: mechanix, 2018-12-06 20:12
Tak jak obiecałem daje feedback :P powiedziałem, że chce 500zł więcejale sienie udało, powiedziano mi że podwyżka po okresie próbnym jest niemożliwa oprócz tego co mi zaoferowali wcześniej. Przynajmniej wiem jak wygląda rozmowa o większą stawke i jakiefirma ma procedury z tym związane. Nie trakktuje tego jak porażke tylko dodatkową motywacje aby byćcoraz lepszymw tym co robie i następnym razem dostać tyle ile będe chciał :) - ullQuiorra 2018-12-15 13:21

Pozostało 580 znaków

2018-12-06 20:50
0

Interesuje mnie każdy punkt widzenia i choć teraz wydaje sie to oczywiste to od tej strony na to nie patrzyłem :)
Mam mieszane uczucia ale coraz bardziej zaczynam sie przekonywać aby jednak zostać przy ustalonej kwocie. Jak najbardziej dam znać co ostatecznie postanowiłem i jak sie sprawy potoczyły, mam jeszcze troche czasu do namysłu.

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0