Możliwości rozwoju po automatyce i robotyce

0

Witam, właśnie kończę 6 semestr automatyki i robotyki ze specjalnością technologie informacyjne w automatyce i robotyce.
Nie interesuje mnie praca automatyka/elektryka w automatyzacji produkcji, na utrzymaniu ruchu albo jako programisty sterowników przemysłowych PLC. Taka praca niestety wiąże się z ciągłymi wyjazdami, zakłady produkcyjne są często bardzo daleko od miejsca zamieszkania.Nie było by to coś z czym wiązałbym swoją przyszłość. Interesuje mnie bardziej programowanie mikro kontrolerów AVR/ARM albo algorytmów przetwarzania wizji. Mam zrealizowanych kilka projektów robotów mobilnych w kole studenckim. Nie ukrywajmy że studia kiepsko przygotowują do pracy ;)
Chciałbym kontynuować edukację na II stopniu AiR ze specjalnością komputerowe systemy sterowania, ale tym razem zaocznie żeby mieć jakiś staż pracy.

Jakie perspektywy mam po tym kierunku ? W jaką stronę iść żeby nie zaprzepaścić sobie dobrze płatnej i interesującej pracy?
Mam wyrzuty sumienia, że nie poszedłem na informatykę i przez cały czas to gdzieś za mną chodzi...

1

Programistą możesz nawet zostać po archeologii, liczą się tu twoje umiejętności, a nie studia jakie skończyłeś. Ogarnij dobrze programowanie w C/C++ i idź do pracy gdzieś jako Junior.

1
ciekaryniczny_otwieracz napisał(a):

Jakie perspektywy mam po tym kierunku ? W jaką stronę iść żeby nie zaprzepaścić sobie dobrze płatnej i interesującej pracy?

Myślę, że ciekawa i dobrze płatna praca czeka przy IoT, ale w takim wypadku musiałbyś sobie sam stworzyć firmę, bo w Polsce takich jest jak na lekarstwo.

1

Czemu masz wyrzuty sumienia? Po AiRze możesz spokojnie iść w kierunku czystego IT i być normalnym programistą, tak jak po infie.

0

Jeśli chodzi o IoT, to polecam odezwać się do tej firmy: http://www.sygnity.pl - rekrutowali niedawno i wyglądają dość ciekawie. Jest trochę innych firm też, np. kilka robiących drony, ogłaszają się nawet na 4programmers. Płaca nie będzie fenomenalna na początek, ale w sumie na początku raczej nigdzie nie będzie kokosów.

0

Dla przypomnienia: Sygnity to ta firma, która stworzyła dla ZUS system, który trzeba obsługiwać narzędziami developerskimi przeglądarki bo nie odróżniają geta od posta.

0
somekind napisał(a):

Dla przypomnienia: Sygnity to ta firma, która stworzyła dla ZUS system, który trzeba obsługiwać narzędziami developerskimi przeglądarki bo nie odróżniają geta od posta.

To urządzenia wbudowane obsługuje się z JTagiem, lutownicą i oscyloskopem w ręku? xD

0

Sam jestem po AiR i od dawna pracuję jako Full Stack z Javą w podstawie. Student AiRu powinien umieć programować, a na pewno ma w trakcie studiów kilka powiązanych przedmiotów.

0

No niby jest to programowanie ale głównie w C/C++, MatLab, LabVIEW no ale jak patrzę ile programowania mają ludzie na informatyce i w dodatku specjalność pod tworzenie oprogramowania. Na AiR jest może kilka przedmiotów gdzie faktycznie uczymy się programowania ale generalnie większość jeśli ma jakiś związek z programowaniem to jest to takie mało rozwijające no na przykład implementacja całkowania numerycznego.

0

Przepraszam najmocniej, demencja starcza, chodziło o Sigma Connectivity ( http://www.sigmaconnectivity.com ), nie Signity.

0

Jak już mówiłem programowanie aplikacji nie jest dla mnie, owszem mógłbym to robić i się nauczyć tego C# czy tej Javy ale to nie jest coś co dawało by mi satysfakcję i coś co chciałbym robić w życiu.
Odnośnie projektów to teraz właśnie robię projekt rysującego robota mobilnego w oparciu o mikrokontroler AVR i nie mam tutaj na myśli Arudino ;) wszystko zaprogramowane w czystym C/C++ .

1

Rób to co Ci sprawia frajdę. Jak będziesz w tym dobry to pracę znajdziesz jak w każdym zawodzie. Mniej wątpliwości, więcej pracy.

0

Nie napisałeś z jakiego jesteś regionu, miejscowości i czy bierzesz pod uwagę ewentualne przeniesienie się za pracą. Z tego co wiem to branża automotive w ośrodkach R&D (i nie tylko automotive) jest wstanie skonsumować umiejętnośc posiadane przez Ciebie. W Krakowie to chyba delphi
Faktycznie także firmy zajmujące się IoT mogą być brane przez Ciebie pod uwagę i mogą być to zarówno duże korporacje jak i firmy pokroju startupów.

Tak na marginesie to ostatnio rzuciła mi się w oczy w Krakowie firma mająca logo podobne do 4programmers czyli http://kontakt.io Także Comarch ma coś co zajmuje się "boczkami" czyli http://www.beacon.comarch.pl/
Możesz szukać też firm zajmujących się czujnikami wizyjnymi czy analizą obrazów (tutaj rozwiązania pokroju systemów ViaToll) itd.

Możesz też mieć pomysł, znaleźć źródło finansowania i stworzyć własny biznes kreując rzeczywistość.

0

No miasto to Gliwice a uczelnia Politechnika Śląska. Dla automatyka tutaj pracy raczej nie brakuje bo wszędzie masz jakieś zakłady, huty w samych Gliwicach fabryka Opla, gdzieś na dolnym śląsku ma jeszcze powstać fabryka mercedesa. Ale jak mówiłem praca na hali produkcyjnej mnie nie kręci.

Tak na uczelni było spotkanie z przedstawicielem Delphi i ich firma bardzo przypadła mi do gustu. Chciałbym uderzyć do nich na staż fajnie w CV wyglądał by staż w takim korpo ;). Co do pracy to oczywiście uwzględniam możliwość wyjazdu do innych miast, za granicę też właśnie to mnie by głównie interesowało, praca za granicą ale wcześniej muszę załapać kilka lat doświadczenia w zawodzie żeby to miało jakiś sens.

0

Aby odnieść sukces w automatyce / elektronice trzeba być pasjonatem i zdobywać praktyczne doświadczenie niezależnie od studiów. Trudniej znaleźć pracę, ale jak ktoś to lubi to da radę. Studia to głównie teoria i matematyka: rozwiązywanie równań różniczkowych nie nauczy praktycznej automatyki. A papier nie jest aż taki ważny: chyba że kogoś kręci praca naukowa. Znam absolwentów automatyki, którzy sobie świetnie radzą jako programiści. Ale po studiach mieli tyły bo z punktu widzenia programowania uczyli się mnóstwa rzeczy bezużytecznych i trudnych dla przeciętnego programisty.

0

Oczywiście masz rację że studia kiepsko przygotowują do pracy. Ja uważam że przede wszystkim trzeba rozwijać się też samemu, próbować różnych rzeczy a może któraś nuż się spodoba ;). Na ten moment nie wiem co chce robić w życiu, lubię budować własne roboty mobilne składać je z części i programować. Pokazuje je na różnych konkursach i pokazach dla robotów licząc że ktoś to doceni ^^ .

Może nie umiem programować na tyle dobrze i nie znam tych wszystkich technologi których używa się we firmach ale przecież zawsze można nauczyć się tego samemu, załapać jakiś staż albo udać się do jakiejś szkółki jeśli ma się pieniądze.

Swoją drogą czy dyplom AiR jest jakąś przeszkodą żeby studiować informatykę na II stopniu ?

0

Myślę, że najlepiej zrobisz, jeżeli się zapytasz na uczelni/uczelniach, które by Cię interesowały, czy możesz zrobić informatykę II st. Dużo ludzi zmienia kierunek na magisterkę, czasami bardzo mocno. AiR nie tak daleko do informatyki, myślę, że nie musiałbyś aż tak dużo nadrabiać. Bo taki zmieniony magister może trwać np. rok dłużej ze względu na nadrabianie przedmiotów.

0

W którymś temacie czytałem że właśnie rynek mikrokontrolerów stoi słabo w Polsce jest mało firm które się tym zajmują, za granicą jest oczywiście o wiele lepiej. U nas panuje moda na języki wysokopoziomowe takie jak C# i Java (oba języki źle mi się kojarzą zwłaszcza Java EE). Zbudowanie sobie jakiegoś układu na AVR'ach jest fajne i daje satysfakcję ale co z tego jak nikt mi za to nie da pieniędzy :/ .

0

Są firmy zajmujące się produkowaniem Beaconów i Eddystone'ów: kontakt.io, Estimote. W Poznaniu jest np. Antmicro. Wystarczy poszukać.

1

@ciekaryniczny_otwieracz: nie ma to jak pisze kolega z roku xD jesteś z AEII prawda ? Jako programista PLC z tego co mi wiadomo można pracować w Polsce tylko trzeba lepiej poszukać. Albo leć na staż do opla to będziesz siedział na miejscu. Co do programowania C++/C pojawiały się na uczelni firmy z wizji czy związane z elektroniką dodatkowo ostatnio jest moda na systemy embedded gdzie będziesz mógł czyste C/C++ wykorzystać. Skoro jesteś w kole naukowym to może tam ci ktoś coś podpowie gdzie szukać pracy związanej ;). Tym bardziej jeśli startowaliście w jakiś konkursach etc powinieneś się o branżę zahaczyć . Są jeszcze przecież jakieś wojskowe technologie co w C/C++ się pisze bo jakiś znajomy był u nich na praktykach niestety bezpłatnych ale zaoferowali mu pracę później.

0

Jeżeli relokacja wchodzi w grę to uderzaj :)
https://www.pracuj.pl/praca/programista-c-c%2b%2b-warszawa,oferta,5445382

0
Akihito napisał(a):

@ciekaryniczny_otwieracz: nie ma to jak pisze kolega z roku xD jesteś z AEII prawda ? Jako programista PLC z tego co mi wiadomo można pracować w Polsce tylko trzeba lepiej poszukać.

Każda firma uruchomieniowa będzie pisała coś na plc, tylko że plc to tylko część pracy i nikt nie da ci czegoś w rodzaju "panu siedź w biurze i programuj plc". W polskich firmach trzeba znać nie tylko programowanie ale i technologie(to drugie nawet ważniejsze). W koncernach siemens mogą się zdarzyć programiści typowo PLC ale i tak się jeździ na uruchomienia.

Ogólnie jest trochę hajpu na automatykę bo sporo osób przeszło z automatyki do IT i są braki. Zarobisz tyle samo co w IT ale włożysz z 2-3 razy tyle pracy w to.

0

po AiR bardzo dużo osób programuje i nie jest to żadna przeszkoda, tym bardziej w podjęciu studiów II stopnia z informatyki. Co do c/c++ rynek w Polsce wygląda coraz lepiej, zwiększa się ilość ofert. Płace jak w innych językach, a ludzi mniej. A oprócz embedded, można później pójść w czysty C++.

0

Sam programuję komerycjnie od ponad pół roku w .NET. Za kilka tygodni bronię inżyniera właśnie z AiR i prawdopodobnie spróbuję informatyki zaocznej na drugim stopniu. Żadnych przeciwskazań nie ma, a AIR jest spoko jeśli chodzi o IT bo zalicza się do tak zwanych "kierunków pokrewnych".

0
revcorey napisał(a):

Ogólnie jest trochę hajpu na automatykę bo sporo osób przeszło z automatyki do IT i są braki. Zarobisz tyle samo co w IT ale włożysz z 2-3 razy tyle pracy w to.

Niestety nie tylko 2x/3x więcej pracy na te same pieniądze ale i w gorszych warunkach, często przy większym stresie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1