Context - co to jest?

0

Hej.

Jestem osobą zaczynającą swoją przygodę z programowaniem. Pisze do was z pytaniem, co to jest Context?.W programowaniu często spotykam się z Contextem ( applicationContext, InitialContext etc)
Niektórzy powiedzą google . Szukałem w google. Wszystkie dokumentacje są w języku angielskim tak technicznym że nie pozwala mi tego zrozumieć na chwilę obecną , uczę się angielskiego ale nie jestem jeszcze na takim etapie.
Jak ktoś chce napisać , poszukaj w google to proszę w ogóle nie odpowiadać , dzięki!

1

Przydałby sie jakis kontekst w którym to widziałeś, ale co tam, szklana kula do ręki!
Zgaduje że chodzi tutaj o kontekst springa, czyli taką jakby konfiguracje kontenera IoC dla danej aplikacji. Są tam informacje m.in. o wszystkich obiektach zarządzanych przez kontener.

1

Polski odpowiednik to 'stan'.

1

http://sjp.pl/kontekst ".../otoczenie wypowiedzi"
Są to pewnie warunki w których kod działa. Nazwa kontekst jast popularna w nazewnictwie klas.
Przykładowy opis:
"ApplicationContext is an interface for providing configuration information to an application. "
Czyli, że jeżeli potrzeba w kodzie informacji o tm jak została aplikacja skonfigurowana to można skorzystać z interfejsu.
Ale to zależy od implementacji i co to za aplikacja.
Myślę, że przy konkretnej implementacji ważniejsze jest pytanie co kontekst dostarcza... i pewnie są to abstrakcyjne byty o podobym poziomie tródności zrozumienia xD.

1

W Androidzie Context to w skrócie obecny stan obiektu/aplikacji oraz interfejs do całego środowiska uruchomieniowego. Za pomocą Context możemy na przykład dostać się do zasobów aplikacji. Klasa Context jest klasą bazową wielu klas androidowych (Activity, Application, Service).

1

Obiekt kontekstowy to zazwyczaj singleton który niesie informacje specyficzne dla bieżącego kontekstu wywołania, przy czym ten singleton jest singletonem w swoim kontekście ("zasięgu") :P
Np. zmienne thread local możemy nazwać singletonami o zasięgu wątku. Tworzysz sobie obiekt, wsadzasz tam informacje które chcesz mieć pod ręką ale nie chcesz ich przekazywać przez argument z funkcji do funkcji, to wsadzasz ten obiekt do thread local i już masz obiekt kontekstowy :P
Z kolei w JavaEE mamy znacznie więcej "zasięgów" np. "RequestScoped", "SessionScoped", "ApplicationScoped".
Obiektów o zasięgu SessionScoped w jednej aplikacji możemy mieć wiele ale każdy użytkownik będzie miał tylko swój jeden, z kolei ApplicationScoped to singleton jeden dla całej aplikacji.
Kiedy takie obiekty kontekstowe wystawia framework to zazwyczaj znajdują się tam różne zmienne środowiskowe, np. w JavaEE MessageDrivenContext albo EJBContext.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1