Wątek przeniesiony 2023-10-23 14:00 z Off-Topic przez somekind.

Czy trzeba bezpiecznie wysuwać dyski twarde HDD i flash pendrive przed wyłączeniem PC?

0

Dzień dobry, przy okazji zapytam o Wasz pogląd na sprawę dysków HDD i pamięci z pendrive na komputerze. Podłączacie takie dodatkowe urządzenia do USB i pracują jako dodatkowe dyski wymienne lub twarde.

Pytanie jest takie, czy przed wyłączeniem komputera (jego zamknięciem), trzeba waszym zdaniem wykonać bezpieczne usuwanie tego sprzetu - czy też nie?

Przeczytałem na kilku stronach wiele opinii w tej sprawie, i mają wszyscy zupełnie podzielone opinie. Czytałem je co prawda na jakiś stronach ogólnych i wielotematycznych a nie, gdzie osoby są bardziej ogarnięte w takich zagadnieniach technicznych jak tutaj.

Tak na mój rozum, pendrive nie trzeba tak wyłączać. Natomiast dysk HDD jak się zamyka komputer to zewnętrzy słychać jak nagle przestaje działać bo taci nagle zasilanie. Także mimo że nie mam wiedzy technicznej w tym zakresie - bym sądził że HDD dobrze jest odmontować przed zamknięciem PC a pendrive czy dysk SSD nie ma znacznie.

Czy jednak macie inne zdanie w tej sprawie?

Temat dla mnie też ciekawy, bo samemu korzystam z takich urządzeń (mam wiele bardzo ciężkich projektów 3D na wielu dyskach oraz wizualizacji filmowych projektów. Dla mnie więc jest to niewygoda podłączanie i wyłączania takich urządzeń. Tym bardziej że komputer często w ciągu dnia zamykam i włączam.

1

Poczytaj posty kolegi matiz17 bodajże. On ma wieczny problem z takim rzeczami.
Wszystkie zewnętrzne dyski należy odłączać po kliknięciu na "usuń bezpiecznie". Tobie może wydawać się, że dysk nie jest używany a system operacyjny może robić coś jeszcze z systemem plików. Twarde odłączenie może więc uszkodzić system plików, co spowoduje albo utratę danych, albo co najmniej probelmy z dostaniem się do nich - trzeba wykonywać jakieś czynności typu checkdisk i sprawdzenie spójności danych.
To oczywiście w telegraficznym skrócie.
Więcej - poczytaj o różnicach w systemie plików NTFS a FAT pod kątem bezpieczeństwa danych, zobaczysz co się tam może dziać np.
https://learn.microsoft.com/en-us/troubleshoot/windows-client/backup-and-storage/fat-hpfs-and-ntfs-file-systems

0

Czekaj mając dysk SSD zewnętrzy podłączany do USB laptopa. Muszę przed zamknięciem laptopa kliknąć bezpieczne odłączanie dysku? Nawet jeśli chciałbym aby on był stale tam podłączony? Czyli za każdym razem go by trzeba było podłączać l odłączać?

Bo rozmawiamy nie o tym czy wyciągnąć wtyczkę dysku podczas pracy komputera bez odmontowania - tylko czy przed wyłączeniem komputera trzeba to odmontować bezpiecznie. Czy też może zawsze sobie siedzieć w porcie stale podłączone.

Z pendrive nigdy nic nie robię - siedzą w portach i nic się nie dzieje z nimi. Czyli jak chce usunąć fizycznie z USB to robię bezpieczne wysuwanie dysku. Natomiast w innym wypadku czy komputer wyłączam czy nie, to i tak siedzą w porcie i ich nie odtykam.

Czy o tym rozmawiamy?

0

Przed samym wyłączeniem nie musisz nic robić, jeśli nie wyłączasz go na twardo - przytrzymując przycisk co najmniej 4 sek. System zrobi za Ciebie takie "odłączenie w tle". Wszystko zależy co rozumiemy przez wyłącznie komputera.

1

System operacyjny przy zamykaniu systemu i tak zapisze wszystkie bufory na zewnętrzny nośnik a potem odłączy nośnik.
Wiec i tak zrobi "bezpiecznie wysuwanie"

0

Czekajcie bo teraz jestem pewny że chyba poruszamy różne zagadnienia.

Sprzęt DYSK HDD oraz SSD (w tym pendrive bo to też raczej ten typ). Mowa o zamknięciu komputera - czyli wybranie opcji zamknij a nie innej.

Dyski wyżej wymienione są podłączone do USB jako zewnętrzne.

Pytanie - czy przed zamknięciem komputera, takie dyski trzeba wysuwać (bezpieczne usuwanie sprzetu), czy mogą pozostać podpięte do komputera bez ich ruszania.

Potem jak włączamy PC (laptop) to one są nadal podpięte, bo nie były wyjmowane ani ich kable ani nie były wysuwane programowo.

To miałem na myśli w pytaniu.

Nagła utrata zasilania na dyski HDD wydaje mi się że może działać dziwnie, bo słychać jak PC wyłącza się już. Nagłe PIK końca pracy dysku HDD. To chyba nie jest dla niego za zdrowe?

Tego nie wiem to tylko moje przypuszczenia po jego zachowaniu. Dlatego pytanie czy SSD i HDD należy traktować inaczej, czy tak bez wysuwania, bez odpinania mogą sobie siedzieć stale wpięte w kabel do USB.

USB u mnie na przykład nie ma zasilania na wyłączonym pc. Co wiem że w niektórych maszynach ma miejsce.

0

Jeśli zrobisz start>zamknij to nie ma problemu. Czy to HDD czy SSD czy pendrive. System operacyjny sobie z tym poradzi. Jeśli przez wyłącznie komputera rozumiesz coś innego: wyłączenie listwy przy działającym komputerze, czy inny sposób na tkzw. twardy reset, to wtedy może być problem.

0
jurek1980 napisał(a):

Chodzi o start zamknij i on się zamyka. Jednak przypominam to są dyski zewnętrzne a nie wbudowane.

Dysk HDD mnie tak martwi, on nagle jak przestaje działać to jest ostry PIK bo nagle traci zasilanie talerza. Nie wiem czy talerz się nagle zatrzymuje, czy głowica nagle się cofa czy co. Ale dźwięk jest dziwny. To mnie martwi czy taki dysk pożyje jak będzie miał tak często. W laptopie mam 4 porty i wszystkie zajęte dopinanymi urządzeniu. Bardzo męczące jest stale podłączanie, wyłączanie itp

Te HDD czy do nich jesteś tego pewny, że zamykanie systemu bez odłączania dysku i jego wysuwania nie robi dla niego problemów. Bo właśnie tutaj czytam mase sprzecznych wiadomości w sieci. W sumie chyba nigdzie nie widziałem zgody w tym temacie co do HDD ale wszyscy bazują na tym co ja - przeczuciu a nie uzasadnieniu dlaczego.

3

Bezpieczne usuwanie jest po to żeby zrzucić zawartość buforów na dysk przed ich odłączeniem, przy zamykaniu systemu dzieje się to automatycznie, inaczej musiałbyś w systemie wypinać też wszystkie dyski wewnętrzne przed wyłączeniem komputera a to by było dość irytujące.

0

A to nagłe zatrzymanie HDD jak wymontujesz go "wysuń" to zatrzymuje się łagodnie. A jak PC gaśnie bez odmontowanie to nagle wysiada - słychać taki pisk jak jak nagle tarci zasilanie.

1

a to zewnętrzny dysk czy zwykły używany jako zewnętrzny? Wiem o jaki dźwięk ci chodzi, tak mam na przykład też gdy wyłączę laptopa przytrzymując power. Głowice powinny się parkować automatycznie, to prawdopodobnie dźwięk od elektroniki, możesz napisać prosty skrypt robiący eject na dyskach i podpiąć go do wyłączania systemu żeby nie robić tego ręcznie https://ccm.net/computing/windows/2581-execute-a-script-a-startup-and-shutdown/

0

Dysk 2,5 w kieszeni czyli taki jaki mogę dać do środka laptopa ale i może być w kieszeni.

0

Dyski zewnętrzne powinny byc przystosowane do takiego traktowania, ja bym zmienił dysk, może nawet inna kieszeń by sobie z tym lepiej radziła i wysłała sygnał do zaparkowania głowicy trochę wcześniej - nie wiem czy tak faktycznie jest.

Ja bym dla świętego spokoju napisał ten skrypt, to parę minut roboty
https://www.uwe-sieber.de/drivetools_e.html + https://stackoverflow.com/questions/12434863/executing-a-batch-script-on-windows-shutdown

0
obscurity napisał(a):

Proszę Pana ale ja w dziedzinie znajomości baz danych czy pisania skrybów jestem po prostu głupi. Więcej czasu bym się tego uczył niż kupił dysk.
Mam tylko 2 HDD reszta SSD i takie dlatego jest pytanie. Czyli lepiej w razie czego wymienić je na SSD na przykład na Adata SD600Q? Aby to stale było podłączone na zewnątrz i abym nie machał odłącz, wyłącz, wysuń tylko nic nie robił i miał do tego dostęp jak pracuje PC?

Bo te HDD to takie dziwne dźwięki wydają sagate, a zapominam czasami je odłączać, bo komputer dziennie wiele razy zapalam i gaszę. Zaczęły mnie niepokoić, bo mam to też od niedawna. Wcześniej korzystałem z SSD i pendrive ale te HDD kupiłem dopiero co bo tanie - więc może lepiej kupić SSD i będzie bezpieczniej dla tego dysku przy takim moim zachowaniu?

0

Ja po wyłączeniu kompa wyjmuję, bo mi się grzeją dalej.
rada ode mnie:

Jeżeli martwisz się, że coś z nimi jest nie tak, a masz tam ważne dane to rób backup , a potem się zastanawiaj, czy coś się psuje.


Nie chciało mi się czytać co inni pisali, ale zawsze należy odmontować - inaczej nie ma pewności, czy wszystko się zapisało, takie minimum. Niby jest sync ale wszyscy mówią, że to g**no daje.

0

Spokojnie kopie tego co jest niezbędne zawsze mam na dyskach nieużytkowych - takich jakich nawet nie podłączam - chyba że tylko do wykonania kopi.
Ale jak wyłączasz PC to czemu u Ciebie dyski się grzeją - masz może napięcie na USB nawet jak laptop czy PC nie pracuje. TO można wyłączyć w bios.

Mi chodzi o żywotność czy szkodliwość dla dysków SSD i HHD w sytuacji w jakiej zadałem pytanie.

1
Cimron napisał(a):

Mi chodzi o żywotność czy szkodliwość dla dysków SSD i HHD w sytuacji w jakiej zadałem pytanie.

Jak brzmi źle to prawdopodobnie lekko uszkadza. Pytanie czy w większym stopniu niż standardowe włączanie / wyłączanie dysku, podejrzewam że nie bardzo, ale nikt ci tego na pewno nie powie. Przy każdym parkowaniu czy nagłym czy nie głowice ocierają się lekko o prowadnice i lekko zużywają; gwałtowniejsze zaparkowanie głowicy przez nagłe odcięcie napięcia czy uderzenie zapewne zużywa je w większym stopniu.
Jeśli to standardowy dysk to jest zaprojektowany na kilkudziesiąt do kilkuset tysięcy włączeń / wyłączeń a jeśli to seagate barracuda to głowice odkleją się nawet po kilkuset włączeniach i zaczną rysować po talerzach nie ważne jak będziesz o niego dbał - każda barracuda z jaką miałem do czynienia padła w ciągu paru lat. SSD ma inne problemy ale wydaje się tu być bardziej stosowny. Proponuję sieciowy dysk NAS który będzie pracował cały czas, nie musisz kupować do tego serwera NAS, wystarczy dysk z opcją "chmury".

0
obscurity napisał(a):
Cimron napisał(a):

To brzmi sensownie, kupie zatem SSD aby nie korzystać tak z tych HDD - dziś te twarde są tanie, a nawet bardzo tanie. Na szczęście kupiłem tylko dwa. Ale ten dźwięk zaczął mnie martwić :-D. Naczytałem się o tym i wszędzie każdy miał inne zdanie. Ale Pana brzmi mi bardzo logicznie i sensownie. Dziękuję za odpowiedź. Myślę że rozwiązała mój dylemat.

1

@Cimron Jeśli chodzi o dyski twarde to nie wiem, ale w przypadku pamięci Flash najczęściej bezpiecznie usuwanie nie ma sensu. Powoduje tylko zapisanie zmian czekających w tzw. cache NTFS, co miałoby sens, ale w Windowsie domyślnie to cache jest wyłączone. Musisz więc usuwać bezpiecznie pendrive-y tylko jeżeli je włączyłeś.

0

Witajcie - napisałem takie pytanie do Adata oraz Sandisc

Odpowiedzi są takie - dyski SSD nie trzeba odłączać, ani wysuwać jeśli chodzi o uszkodzenia ich struktur. Można wyciągać, nie trzeba odłączać - dla nich to obojętne. Dyski HDD powinno się wysuwać bezpiecznie bo nagłe zatrzymanie może być głowicy co jest dla niej problematyczne. Temat zatem jest rozwiązany także przez firmy co zajmują się takimi sprzętami.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1