Licencja Windows Server na Allegro

0

O co chodzi z licencjami Windows Server za 15 zł na Allegro? Na przykład taka oferta: https://allegro.pl/oferta/microsoft-windows-server-2012-r2-standard-klucz-9961647029. A obok mamy zdaje się jakiś oryginał za ponad 3k: https://allegro.pl/oferta/windows-server-2012-r2-dell-standard-edition-en-9839281161. Czy sprzedawanie tego za 15 zł jest w ogóle legalne? Czy to jest jakaś okrojona wersja?

Widzę zresztą że Windowsy 10 tak samo potrafią kosztować gorsze - widzę oferty za 3 zł na Allegro... Wtf?

2

https://bezprawnik.pl/windows-z-allegro/
to licencje OEM, dodawane do sprzętu bez którego legalne nie są. Aktualizacje i wszystko będzie działać, więc lepsze to niż ściągnięcie z torrentów, ale poziom legalności mniej więcej ten sam co przeinstalowanie windowsa na darmowym kluczu dla studentów nie będąc już studentem

1

Tip lekko związany z tematem: kupując office 365 z allegro po taniości można się naciąć na chinskie organizacje tzn taki office należy do organizacji która znajduje się w Chinach a Ty kupujesz / dodajesz tylko klienta. Jest ona kontem admin, ma dostęp do danych które obsługujesz.

5

https://answers.microsoft.com/pl-pl/windows/forum/all/licencja-studencka/f2a68dcb-e96a-4f0f-9523-8ad87e955fea

Q: Witam, miałbym pytanie odnośnie licencji studenckiej na Windowsa 7 i 8.1. Będąc w trakcie studiów otrzymałem te dwa klucze na w/w systemy na licencji studenckiej zgodnie z programem partnerskim mojej uczelni. Czy teraz, po zakończonych moich studiach ta licencja wygasła czy jest dalej aktywna?

A: Może Pan korzystać z systemu - licencji - po ukończeniu studiów o ile system ten był zainstalowany.
Jeśli któregoś z systemów nie miał Pan zainstalowanego w chwili kończenia studiów, to uprawnienie do jego instalacji - i używania - ustało z tym dniem. To uprawnienie wygaśnie również jeśli zechce Pan zreinstalować system (nawet na tym samym sprzęcie).
Tak to, od strony formalnej, wygląda.

2

@mazurro: Miej na uwadze, że 2012 nie jest już wspieranym systemem operacyjnym i nie jest też dostępny w dystrybucji u producenta (obecnie można kupić tylko 2019 z prawem downgrade).
Co do samego pytania - czasem są to klucze z MSDNAA lub ktoś sprzedaje licencje OEM, którą uzyskał zakupując serwer. Inną sprawą jest to, że ktoś rzeczywiście może to sprzedawać bo wymienił park maszynowy/oprogramowania i ma zbędne środki trwałe, które się zamortyzowały. Co do używanych kluczy @cerrato może się bardziej wypowie :)

5

Skoro zostałem wywołany, to coś dorzucę.
Ponieważ temat już się pojawiał i tam dałem dość obszerne wypowiedzi, więc nie będę pisać ponownie, a jedynie wrzucę linki do wcześniejszych wątków:

https://4programmers.net/Forum/Hardware_Software/318834-windows_10_home_pro?p=1544610#id1544610
https://4programmers.net/Forum/Hardware_Software/307350-windows_serever_na_zwyklym_pc?p=1468843#id1468843
https://4programmers.net/Forum/Hardware_Software/307350-windows_serever_na_zwyklym_pc?p=1469104#id1469104

poziom legalności mniej więcej ten sam co przeinstalowanie windowsa na darmowym kluczu dla studentów nie będąc już studentem

@obscurity - nie spodziewam się, żeby Microsoft napisał coś innego. Ale zasadniczo to oni mogą mieć swoją interpretację, co nie zmienia faktu, że przepisy prawne są ponad tym. UE wyraźnie napisała, że jest możliwe odsprzedawanie licencji, nawet OEM, temat przegadałem z prawnikiem (linki powyżej) więc nie zgadzam się z tym, co podałeś. Inna sprawa, że te klucze po 3-5 PLN to rzeczywiście może być wałek. Ale jeśli sprzedaż licencji została wykonana zgodnie z zasadami, to taki system jest całkowicie legalny. Ale wiadomo - M$ tego nie przyzna, bo jest im to nie na rękę.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1