Licencja na SQL Server 2008 Express i SQL Server CE?

0

Witam serdecznie i proszę o małą pomoc :)

Mam wątpliwości, co do licencji na SQL Server 2008 Express i SQL Server Compact Edition. Mam te licencje po angielsku i ciężko mi się je czyta, żeby coś zrozumieć...

Planuję napisanie aplikacji (już kończę projektowanie), która będzie korzystała z bazy danych - zastanawiam się, czy wybrać SQL Server 2008 Express czy SQL Server Compact Edition (3.5 SP1). Aplikacja będzie na sprzedaż (do celów komercyjnych). (Język to C# 2008 Express.)

Podczas instalacji tej aplikacji, instalator będzie sprawdzał, czy jest na komputerze odpowiedni silnik bazy danych. Jeżeli silnika nie będzie, to instalator będzie instalował ten silnik (z tego co się zorientowałem, to dla SQL CE instalacja silnika polega na skopiowaniu kilku plików). Następnie instalator będzie instalował jedną bazę danych na tym silniku - do korzystania przez moją aplikację. (Baza będzie miała kilkadziesiąt - kilkaset MB.)

A moje pytanie jest takie: Czy licencja na SQL Server 2008 Express i SQL Server CE pozwala mi na takie wykorzystanie tych produktów i jakie są zastrzeżenia?

Uprzejmie pozdrawiam :)

0

http://www.microsoft.com/poland/sql/compare-specialized.aspx
Z tego co tu piszą (licencja jest w wielu językach, w polskim także), wersję MS SQL można używać do celów komercyjnych. Jedynie trzeba mieć na uwadze jej ograniczenia. 4Gb to wcale nie jest tak dużo.

0

Witam ponownie! :-)

W tym linku, który podałeś to jest tylko porównanie obu serwerów, a mi chodzi o szczegóły związane z licencjami.

To, że w licencji jest napisane, że można wykorzystywać do celów komercyjnych, to nie znaczy od razu, że mogę do mojego programu, który będę przecież sprzedawał, dołączyć instalkę SQL Servera (Express / CE). Zwróć uwagę, że tutaj dodatkowo dochodzi kwestia - podczas instalacji mojej aplikacji - podania do akceptacji pełnej licencji na zainstalowanie serwera. Także tyle, co napisałeś to wiedziałem już wcześniej...

No ale w drodze rozważań, doszedłem do wniosku, że wciskanie komuś całego serwera SQL Express 2008 na komputer to lekka przesada dla małej / średniej wielkości aplikacji. Nawet gdyby była ona sprzedawana na DVD...

A zatem, dla tych, którzy będą mieli podobny problem, dodam, że wybrałem wobec tego SQL CE (3.5 SP1 - w tej chwili najnowszy). I tutaj podaję link, który zawiera dalsze wyjaśnienia ad. redystrybucji tej bazki:
http://www.microsoft.com/sqlserver/2005/en/us/compact-redistribute.aspx .

A może ktoś mógłby jeszcze dodać coś mądrego??

0

Jeżeli licencja pozwala na wykorzystanie do celów komercyjnych to możesz spokojnie dołączyć instalkę do programu albo dać użytkownikowi linka do samodzielnego ściągnięcia i zainstalowania. Nie rozumiem gdzie widzisz problem?

SQL CE ma podobne ograniczenia do 4 GB ale to jednak nie jest to samo co SQL Server... np. nie ma procedur składowanych :)

0
AdamPL napisał(a)

Jeżeli licencja pozwala na wykorzystanie do celów komercyjnych to możesz spokojnie dołączyć instalkę do programu albo dać użytkownikowi linka do samodzielnego ściągnięcia i zainstalowania. Nie rozumiem gdzie widzisz problem?

No to poczytaj dokładnie licencję na VISUAL C# 2008 EXPRESS EDITION i na MICROSOFT SQL SERVER COMPACT 3.5 WITH SERVICE PACK 1, to może coś zrozumiesz z tego, o co pytam, a jak nie wiesz, to nie ściemniaj, że coś wiesz.

Zgodnie z tymi licencjami, a konkretnie zgodnie z plikiem REDIST.TXT, pliki do SQL Serwera 3.5 CE są nazywane "Distributable Code".

2.a.ii
Distribution Requirements. For any Distributable Code you distribute, you must
• add significant primary functionality to it in your programs;
• for any Distributable Code having a filename extension of .lib, distribute only the results of running such Distributable Code through a linker with your program;
• distribute Distributable Code included in a setup program only as part of that setup program without modification;
• require distributors and external end users to agree to terms that protect it at least as much as this agreement;
• display your valid copyright notice on your programs; and
• indemnify, defend, and hold harmless Microsoft from any claims, including attorneys’ fees, related to the distribution or use of your programs.

iii. Distribution Restrictions. You may not
• alter any copyright, trademark or patent notice in the Distributable Code;
• use Microsoft’s trademarks in your programs’ names or in a way that suggests your programs come from or are endorsed by Microsoft;
• distribute Distributable Code to run on a platform other than Microsoft operating systems, run-time technologies, or application platforms;
• include Distributable Code in malicious, deceptive or unlawful programs; or
• modify or distribute the source code of any Distributable Code so that any part of it becomes subject to an Excluded License. An Excluded License is one that requires, as a condition of use, modification or distribution, that
• the code be disclosed or distributed in source code form; or
• others have the right to modify it.

Poza tym, zgodnie z linkiem, który wcześniej podałem, aby móc dodać do mojej instalki instalację SQL Serwera (CE 3.5 SP1), to muszę jeszcze zarejestrować ten produkt (chociaż moim zdaniem z licencji to nie wynika).

Także licencja na korzystanie z Visual C# 2008 i SQL Serwera CE pozwala wykorzystywać ten produkt do celów komercyjnych, ale jeżeli chcemy skorzystać z możliwości redystrybucji object code'u to musimy spełnić dodatkowe warunki, które w odpowiednich licencjach dotyczą "Distributable Code'u".

Takie jest obecnie moje zdanie :-)

0

Mogę napisać jeszcze raz to samo jeżeli masz problemy ze zrozumieniem :) Te fragmenty które podałeś powyżej jasno mówią o tym, że możesz dołączyć instalkę CE do swojej instalki pod warunkiem, że nie będzie w żaden sposób zmodyfikowana.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0