Temperatura na dysku SSD

0

Witam,
posiadam dysk SSD ADATA SX6000NP zamonntowany w Laptopie ASUS, dysk działa dobrze, martwi mnie jesynie wysoka temperatura jaką osiąga dysk po włączeniu programów użytkowych, z tego powodu iż dysk jest w stanie osiągnąć temperature nawet 74 stopni C. Na tym dysku znajduję zainstalowany system Windows.
Czy ktoś może mi powiedzieć dlaczego dysk osiaga taką temp. i czy jest możeliwość jej obniżenia. Oraz czy jest to dla niego bezpieczne czy może nasąpić jakiś uszkodzenie?

0

dlaczego dysk osiaga taką temp

  • Niesprawne chłodzenie wewnątrz laptopa,
  • Wadliwy model dysku,
  • Wadliwe sterowniki dysku,
  • (...)

czy jest możeliwość jej obniżenia.

Kiedy ostatnio czyściłeś wnętrze laptopa?

czy jest to dla niego bezpieczne czy może nasąpić jakiś uszkodzenie?

Specyfikacja mówi, że bezpiecznym zakresem temperatury w trakcie pracy tego dysku jest ok. 0 - 70 st. C, czyli powinien wytrzymać.

2

Normalne temperatury przy dużym obciążeniu dla dysków nvme. Spokojnie, nic mu się nie stanie, kiedy wykryje, że ma za dużą temperaturę to zacznie throttlować by ją obniżyć. Niestety w lapku nie wiele z tym możesz zrobić, w pecetach płyty główne mają dość spore radiatory które odbierają ciepło z tych dysków. Te śmieszne blaszki, które mają niektóre dyski coś tam dają ale nie za dużo.

Edit. Tak dla obrazu ile ciepła wydzielają takie dyski, obecnie wychodzące dyski nvme na pcie4 posiadają na sobie wentylator :)

0

Taki urok tych dysków (plus czasami nie działą szyfrowanie), dlatego do lapka lepiej klasycznego dać, np. samsung pro, 74 to jeszcze niewiele, jak się nie zbliży w okolice setki to można żyć :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1