Problem z doborem dysku SSD

0

Cześć,
postanowiłem zainstalować dysk SSD w moim laptopie ASUS GL552V. Rzuciłem okiem na wejście i zakupiłem taki model SAMSUNG SSD 980 NVMe M.2 500GB i wtedy pojawił się problem, ponieważ laptop danego dysku nie widział. Próbowałem aktualizacji BIOS-a i zmiany ustawień funkcji BOOT>Launch CSM na włączone ale i to nie przyniosło rezultatu. Napisałem do suportu ASUS-a i według nich dobrałem zły dysk, moja płyta główna obsługuje dyski o standardzie SATA III m.2 (potwierdza to naklejka na spodzie laptopa), i tutaj pojawia się problem ponieważ wejście w moim laptopie jest na dysk PCIe z NVMe. Czy jeśli zakupię dysk SATA III M.2 i wepnę go do tego złącza to będzie on działał? Załączam zdjęcie wejścia oraz naklejki.

0

Dzięki za odpowiedź, co do artykuły to przeczytałem już go wcześniej ale nic on mi nie wyjaśnił, wręcz przeciwnie. Cytuje "Wtyczka dysku M.2 różni się fizycznie w zależności od zastosowanego interfejsu, różnica polega na rozkładzie pinów i charakterystycznych wcięć. Najprościej rzecz ujmując – dyski SATA III mają dwa wcięcia, a dyski PCIe z NVMe mają jedno wcięcie z prawej strony." odnosząc się do tej wypowiedzi nasuwa się pytanie dlaczego wejście w mojej płycie głównej ma jedno wcięcie podczas gdy wymagany jest dysk SATA III który posiada dwa wcięcia. Fajnie gdyby ktoś umiał to wytłumaczyć :)

1

Tak, jest to drobny błąd w tym modelu i zamiast zastosować złącze z innymi wcięciami (kluczem) ograniczyli się do napisu na obudowie. Generalnie musiałbyś wczytać się w specyfikację złącza m.2. Można tam upchnąć mnóstwo sygnałów. Nie tylko PCI express czy Sata. W tym modelu nie masz sygnałów Pciexpress na złączu a tylko Sata i zasilania. Dlatego działać będzie dysk Sata. Dyski Sata może mieć wcięcie jedno rónież, ale są modele sprzętu gdzie jest zarówno jednen jak i drugi rodzaj sygnału w złączu.

2

W M2 możesz mieć co najmniej 4 warianty, do tego NVMe ma różne wersje, najlepiej znajdź filmik na YT p.t. "<model-twojego-laptopa> upgrade SSD", czasami podają wprost w opisie kompatybilne modele SSD.

Warianty złącza M2

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1