Instalacja Ubuntu na dysku zewnętrznym SSD

0

Hej,
mam pytanie - tak jak w temacie.
Chciałbym postawić Ubuntu na zewnętrznym SSD (128 lub 256GB), podpiętym pod USB. Chcę uniknąć używania VM, podpinam USB, reset kompa - pracuję na Ubuntu.
Problem polega na tym, że znalezione w sieci rozwiązania pokazują jedynie jak postawić taki system "live linux" - "do testów" bądź z pamięcią, której nie tracę po ponownym uruchomieniu - do 4 GB.
Ja potrzebuję po prostu systemu który wygodnie mogę uruchomić z SSD.

  1. Czy ktokolwiek próbował takiego rozwiązania?
  2. Czy i jakie problemy mogą pojawić się podczas uruchamiania z różnych kompów? (w sensie, raz podłączam pod jednego laptopa - z innymi parametrami, potem pod pc'ta - również z innymi parametrami)
  3. Jakie wrażenia? Warto/nie warto? Ewentualnie zalety wady?
  4. I ogółem, jak przeprowadzić taką operację?
1
  1. Tak
  2. Trzeba uważać na bootsector i UEFI. Może się okazać, że instalując system na dysku zewnętrznym, każemy mu nadpisać MBR na dysku wewnętrznym. Druga sprawa do wspomniane UEFI - trzeba zwrócić uwagę na sprzęt, na którym potem będzie uruchamiany system.
  3. Od biedy może być. Długi czas uruchamiania systemu i programów. Jak już się coś uruchomi i nie prowadzi częstych operacji na dysku, to działa normalnie. Dlatego IDE tutaj może działać tragicznie. Przeglądanie internetu, zdjęć, słuchanie muzyki... to działa dobrze.
  4. Wrzucasz obraz na płytkę albo nośnik USB (inny, niż ten, co chcesz zainstalować system) i podczas instalacji wybierasz dysk USB. Są tu dwa problemy: sterownik dysku i jego widoczność. Dysk USB musi być widoczny jako zwykły dysk (HDD albo SSD) a nie jako przenośny - w innym przypadku instalator może uznać, że nie da się tam tworzyć partycji. Poza tym musi być widoczny w BIOS. Jeśli nie będzie, może nie być możliwości uruchomienia systemu - instalacja to pół biedy, bo Ubuntu może go wykryć. Może być tak, że BIOS nie uzna napędu jako dysk i wyłączy go na czas uruchomienia, co nie pozwoli na uruchomienie systemu.

Tak że najlepiej sprawdzić samemu. Można podłączyć dysk, włączyć komputer i uruchomić instalator. Jeśli w instalatorze pojawi się dysk zewnętrzny, to najpewniej da się zainstalować system.

1

Wiem, że to oczywiste, ale tylko wspomnę: - przed takimi zabawami KONIECZNIE zrób pełną kopię obecnego dysku (systemowego).
Poza tym nie wspomniałeś pod jakie USB (prędkość) będziesz to podpinał. Na 2.0 może być strasznie.
Aaaaaa i wygooglaj termin eSATA. Był kiedy taki wynalazek...

1

Lepszym wyjściem będzie korzystanie z dystrybucji SLAX na zewnętrznym dysku, on nawet w wersji live cd może zapamiętywać ustawienia.
https://www.slax.org

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1