Czy naprawdę rośnie liczba ludzi nie rozumiejących techniki?

3

Jeszcze turbinki Kowalskiego zabrakło w tej legendzie o polskich wynalazcach, którzy padli ofiarami międzynarodowych spisków.
Ten cudowny zderzak miał być wciskany w samochód odbierając energię kionetyczną pojazdu na energię kinetyczną masy wirującej (o ile kojarzę te nowinki). Policzmy - masa pojazdu 1000kg, prędkość 30m/s energia kinetyczna 1000 * 30^2 /2 = 450kJ
Żeby zatrzymać pojazd z 30m/s do 0 na dystansie 0.1m trzeba opóźnienia 300 m/s2 (już pomińmy skutek działania przyśpieszenia 30g na ciało człowieka).
Aby osiągnąć takie opóźnienie, trzeba do pojazdu (za pomocą magicznego zderzaka) przyłożyć siłę 300kN, czyli nieprawilnie, ale zrozumiale dla "normalnych ludzi" 30 ton. Proponuję wyobrazić sobie jakieś kompaktowe auto (blaszaną wydmuszkę) na które położono taki ciężar. Czyli na dzień dobry trzeba zmienić konstrukcję samochodu, dołozyć ramę itd. - pewnie ze 100kg więcej + kasa.
Do tego trzeba koła zamachowego, które też waży i które trzeba wprawić w ruch wirowy, pewnie za pomocą jakiegoś mechanizmu. Do tego mechanizmu trzeba tę energię przetransferować. mamy na to 1/300 sekundy (czas potrzebny na przejechanie tych 10cm z prędkością 30m/s).
450kJ / 1/300s = 135000 kW = 135MW = 180 000 km, czyli ~1/2 mocy reaktora atomowego na lotniskowcu Gerald Ford https://pl.wikipedia.org/wiki/Lotniskowce_typu_Gerald_R._Ford

Lotniskowiec ma 2 takie reaktory, ale 4 śruby napędowe, więc w uproszczeniu jest to moc przekazywana na pojedynczą śrubę napędową. Nie wiem jaką średnice ma wał napędowy, ale nie sądzę, żeby się zmieścił w kompaktowym samochodzie.

0

Informatyka to przetwarzanie dnaych, do czego przydaje się fizyka?

1

@LitwinWileński: Nawet jak masz PCeta złożyć to dobrze wiedzieć jaką moc zasilacza dobrać.
Informatyka to przetwarzanie danych. Dane te to bardzo często wielkości fizyczne, które trzeba przekazać do świata cyfrowego. Jak wyobrażasz sobie np. wymyślenie czegoś do odtworzenia/ zapisu dźwięku bez wiedzy o fali.
Informatyka to nie tylko CRUD w Springu i formularz w HTMLu.
Chyba potwierdzasz moją tezę.

2

@LitwinWileński: W sensie do czego się przydaje fizyka w programowaniu? Do gier np. Te wyliczenia, które podałem to na podstawie programu szkoły średniej, bo studia u mnie to humanistyczne były i ekonomiczne.

0
LitwinWileński napisał(a):

Informatyka to przetwarzanie dnaych, do czego przydaje się fizyka?

Jest praktyczna. Np. weźmy taką zasadę że ciało rzucone na łoże traci na oporze. Informatyka wyjaśni ci co z tego wyniknie, fizyka powie ci jak to zastosować.

0

nie wiem przejrzałem ten temat, i nie rozuimme nawet pytania. Oczywiście że większość ludzi nie rozumiała techniki. To że się tak zdaje to wynika z prostego błędu poznawczego. Obracacsz się w towarzystwie inż. na codzień a jak pójdziesz do innego luda to ci sie zdaje że ludzie stają się głupsi(trochę w tym prawdy bo IQ już nie rośnie w wielu krajach a nawet spada). Tak było zawsze rzadko kto rozumie technikę, ludize jje tylko używają. Jak by była katastrofa jak w jakimś filmie to by ludzie z głodu pozdychali i wrócili do łowiectwa i zbiernaia, pewnie tylko nieliczne społeczności z inż. itp. by dąły radę zostać na jakimś poziomie. Do tego na zachodzie dochodza tematy typu "matematyka jest rasistowska" i część szkół popada w szaleństwo ideologii.

0
LitwinWileński napisał(a):

Informatyka to przetwarzanie dnaych, do czego przydaje się fizyka?

Żeby przetwarzanie danych mogło zajść to potrzebny jest kontakt. Fizyczny.

1
areksum napisał(a):

No bo, te międzynarodowe koorporacje były by gupie gdyby nie zareagowały. Poza tym, lobby olejowy sprzymiegło się z potężnym lobby frytkowym. Jak myślicie, dlaczego, dlaczego frytki smaży sie w oleju? Oni nie dają nam wyboru.

Frytek nie smaży się w oleju tylko we fryturze.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1