Postęp techniki

0

Czy istnieje prawdopodobieństwo, że wraz z postępem techniki za parę lat zostanie wypuszczony jakiś specjalny program programistyczny który umożliwi każdemu debilowi stworzenie tego czego chce, poprzez klikanie w odpowiednie opcję etc. ? Zastanawia mnie to, ponieważ technika się rozwija, i czy pewnego dnia nasza ciężka praca nauki programowania nie zostanie zniszczona.

1

Tenże "debil" klikając może co najwyżej korzystać z gotowych klocków które będą "cośtam" robić. Tyle że te klocki będzie musiał ktoś przygotować. No chyba żeby te klocki miały odpowiadać dzisiejszym poleceniom, wtedy ich programowanie od naszego będzie się różnić tym że nasze będzie szybsze (a w biznesie czas to pieniądz).

ps takie "klikanie w co się chce" znamy od dawna jako kreatory wirusów.

ps nasz czas oczywiście nastanie, ale dopiero jak programowaniem zajmą się moduły SI na tyle zaawansowane żeby tworzyć SI bardziej skomplikowane od nich samych (do robienia bardziej skomplikowanych programów). Ale to odległa przyszłość, póki co takowe są bardziej zainteresowane zoologią niż informatyką (patrz np http://www.geekweek.pl/sztucz[...]gle-rozpoznaje-koty-2/362781/)

0

Co jak co, ale zawsze my programiści będziemy o krok dalej, tak samo jest dziś ze wszystkimi pierdołowatymi game makerami itp. A dlaczego? To wyjaśnia post wyżej.

0

@Anonimowy alkomat od lat ludzie się nad tym zastanawiali i jakoś nic z tego nie wychodzi. A czemu? Bo program musi działać według specyfikacji. W efekcie żeby móc wygenerować program musiałbyś mieć idealną specyfikację. A taka specyfikacja niewiele różniłaby sie od kodu źródłowego który mamy teraz. Ktoś też musiałby ja napisać.

1

Ostatnie Pytanie Asimova czytał ktoś? http://pokazywarka.pl/ostatniepytanie/ Ciekawe opowiadanie o postępie technicznym i rozwoju komputerów ;-)

0

Jest ku temu bardzo duża szansa.

Były już próby ku temu od dawna, w końcu może się komuś uda:

Używałem tylko pierwszego z nich, ale chyba większość ma wartość głównie edukacyjną.

0

Pamiętam siebie tworzącego gierki w Game Factory 8 lat temu... Na podstawie bloczków logicznych.
Teraz tworzenie gier na podstawie logic brick oferuje Blender.
Ale czy aplikacje będzie się tak tworzyć? Nie sądze.

2

i czy pewnego dnia nasza ciężka praca nauki programowania nie zostanie zniszczona

Ktoś będzie musiał pisać te generatory dla debili ;-)

0

Ktoś będzie musiał pisać te generatory dla debili

kompilatory/interpretery wyższego języka programowania można napisać w obecnym "najwyższym"

IMO właśnie jest taki trend programiści sobie sami strzelają w stopę tworząc coraz "inteligentniejsze" środowiska programistyczne - zauważcie ile "żółtodziobów" próbuje stworzyć swój programik - jakiś zarys aplikacji ma, ale brakuje skilla i po krótkim czasie najczęściej interesują się czymś innym. Prawdopodobnie za jakiś czas programowania od deski do deski będzie można nauczyć w szkole podstawowej na informatyce. Teraz jesteśmy ograniczeni klawiaturą, ale może wystarczy mowa czy same myśli (widzę tu np. SQL "pokaż mi wszystkich pracowników zatrudnionych po xxx z płacą wyższą od średniej")- kto wie a optymalizacja? no bez żartów kogo to obchodzi? - nadrobimy sprzętem. Programiści nie będą bezrobotni bo zawsze będzie potrzeba specjalistów którzy zrobią coś lepiej niż inni. Poza tym Open Source może po jakimś czasie wziąć górę nad tworzeniem nowego softu być może MS przestanie zmieniać systemy i API co 2 lata i kalkulator napisany w 2010 roku zadziała i w 2100-nym :P Może uda się customować już gotowe aplikacje do swoich potrzeb - nie tak jak jest to dziś że po zainstalowaniu programu z niego korzystamy bo opcje są dla Pr0 lub w zasadzie nieużyteczne. lub w ogóle system będzie sprowadzał się jedynie do odpalenia przeglądarki internetowej i już.

0

Wcale nie strzelamy sobie w stopę. Większa efektywność pisania kodu pociąga za sobą tworzenie systemów o większej złożoności. Ponadto i tak sporo wysokopoziomowych konstrukcji ma pewne dziury w abstrakcji i trzeba pamiętać o niskopoziomowych szczegółach.

Wystarczy porównać sobie złożoność dzisiejszych aplikacji z aplikacjami sprzed 10, 20, 30, 40 lat czy jeszcze starszych.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0