Studia zaoczne, przebranżowanie. Warszawa.

0

#pjatk #wwsi #wat - zaoczne - informatyka

Przebranżowanie (30lvl), proszę o poradę w wyborze uczelni którą dam radę pogodzić z intensywną dosyć pracą, nakierunkowanie na cyberbezpieczeństwo (na pjatk ewentualnie coś innego, internetowe?). Opinie są przeróżne stad prośba o pomoc, ewentualnie kontakt.

Dziękuję za porady czy warto itp., mam około 5 lat w aktualnej dosyć wymagającej pracy, ale po tym chce się przebranżować, tak już od jakiegoś czasu staram się uczyć w temacie. Od studiów oczekuje wiedzy ogólnej, nakierunkowania na tematy i zdobycia kwitu ;)

0

@Shalom: z pewnych powodów nie chce z aktualnej pracy rezygnować, OSCP i coś takiego jest świetną propozycją i odp, rozważam to, jednak pytaniem jest - gdzie tu studiować, żeby dać radę i miało to sens ;)

1

zdobycia kwitu
żeby dać radę i miało to sens

Obawiam się że to się po prostu wyklucza. Albo masz dobre studia które mają sens (np. UW i PW miało swego czasu zajęcia z bezpieczeństwa prowadzone przez cert.pl / dragon sector / p4) albo masz wysiedzieć dupogodziny i zdobyć kwit (który, swoją drogą, wartość, szczególnie w kwestii bezpieczeństwa, ma znikomą, bo pierwsze kierunki studiów "cyberbezpieczeństwo" dopiero co powstały).

Dodatkowo obawiam się, że nie rezygnowanie z aktualnej pracy na rzecz tej "nowej" to słaby plan bo będzie tylko gorzej. Powiedzmy że zrobisz te studia, będziesz miał ~35 lat i raz że znaleźć pracę juniora będzie ciężko a dwa, że taka praca będzie miała bardzo słabe warunki finansowe i nie każdy może sobie pozwolić na to, żeby przez kolejne 2-3 lata nie mieć na chleb.
Security ma ten plus nad programowaniem, że ludzi cały czas jest mało a bootcampy jeszcze nie zwęszyły więc realnie jest szansa wbić się na juniorską pozycję dość szybko (tak jak pisałem, zrobienie OSCP może wystarczyć jako przepustka do pierwszej pracy). Czy tak będzie za te 3-4 lata kiedy będziesz kończyć swoje studia, trudno powiedzieć.

0

Można też zamiast studiów startować do korpo z działami cybersec np. Samsung w Wawie ma taki dział. Większość banków również. Nie widzę sensu żeby brać studia tylko po to żeby za 5 lat zmienić pracę. Chcesz zmieniać to zmieniaj do razu. A przynajmniej pochodź na rozmowy kwalifikacyjne i podpytaj jakie umiejętności są wymagane. Warto też przejść się na jakiś metup security lub zapytac na Discord'dzie Grynvael'a...

0

CompTIA ma tez roznego rodzaju certyfikaty dla security, ktore pozwalaja zalapac sie na jakies juniorskie stanowiska.

0

PJATK ma bardzo dobre studia, jeżeli chcesz zostać programistą lub specjalistą od baz danych oraz zdobyć ogólnie wiedzę o IT. W przypadku wąskich specjalizacji takich jak cybersecurity, raczej nie ma w Polsce dobrych kierunkowych studiów (nie słyszałem).

Jeżeli rzeczywiście planujesz się przebranżowić, to po prostu to zrób. Odkładając nie zrobisz tego nigdy. W trakcie studiów jest duża szansa, że zrezygnujesz, ponieważ studia wymagają dużej samodyscypliny przez cały okres ich trwania oraz umiejętności godzenia ich z życiem prywatnym i zawodowym. Większość osób na PJATK wykrusza się przez kolejne lata i tylko garstka dociera do końca. Z tego też względu przed rozpoczęciem studiów radzę bardzo poważnie się zastanowić.

Certyfikaty cebersecurity są bardzo drogie, wymagają sporej wiedzy, poprzedzonej dużą ilością nauki i przygotowań, a niektóre np. CISSP wymagają dodatkowo doświadczenia zawodowego w obszarze cybersecurity. Te ograniczenia powodują, że posiada je tylko wąska garstka specjalistów. Znam ludzi pracujących w cybersecurity, które nie mają tych drogich i prestiżowych certyfikatów, a jedynie tańsze np. Security+ i/lub z pokrewnych dziedzin np. Linux. Nie jestem pewien czy zrobienie certyfikatu to dobry sposób na wejście do branży. Z drugiej jednak strony nawet kilka tysięcy złotych za certyfikat, to kilka razy mniej niż koszt studiów inżynierskich na PJATK.

Najlepszy sposób wg mnie to wejście w posiadanie materiałów przygotowujących np. do Security+ niekoniecznie robiąc ten certyfikat, pilna nauka, a następnie rozesłanie CV i załapanie się na choć jedną rozmowę.

0

W sumie można też zapisać się na hackerOne i bug bounties. Tam można się uczyć po drodze a znalezione bugi/punkty na oficjalnym profilu mogą służyć jako zamiennik doświadczenia.

Pytanie też czy Ciebie ten cybersec interesuje od strony pen-testów i hackowania, czy od strony certyfikatów ISO (dla firm) i oceny ryzyka?

1

MSc Software Engineering na Oxfordzie jest w wersji part time z możliwością zmiany dyplomu na właśnie coś związanego z security po zaliczeniu odpowiednich modułów, 4 intensywne tygodnie przez dwa lata i masz coś dzięki czemu bez problemu się wyróżnisz i u nas i za granicą. Może nie Warszawa, ale jak najbardziej zaocznie :D

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1