Temat pracy inżynierskiej.

0

Przeglądnąłem 5 pierwszych stron odnośnie tematów pracy inżynierskiej i nie znalazłem odpowiedzi która by mnie satysfakcjonowała. A więc:
Na pracę inżynierską, chcę zrobić dwa projekty. Jeden będzie aplikacją Rest napisaną wykorzystując Spring Boota. Drugi - klient do tej aplikacji napisany w Angularze/React'cie. O ile Spring Boota i Javę w jakimś stopniu znam, o tyle Js się dopiero uczę, po ogarnięciu podstaw zadecyduję który framework wybrać do frontendu. Zostało mi jeszcze jakieś półtora roku do oddania pracy więc powinienem się jakoś wyrobić. Ale nie mam jeszcze tematu pracy inżynierskiej. Najpierw myślałem nad stworzeniem Symulatora Kryptogiełdy i klienta do niego, ale wydaje mi się że temat mógłby być bardziej "javowy". Macie jakieś pomysły na temat taki, który mógłbym napisać w rok (przy okazji ucząc się frontendu i douczając spring boota) i byłby dobrym projektem który wrzucając na Githuba, pomógłby mi znaleźć pracę pod kontem Rest Api w Springu?
Uważam, że projekt typowo o tematyce javowej będzie bardziej wartościowy od projektu o "innej tematyce".

3

Macie jakieś pomysły na temat taki, który mógłbym napisać w rok (przy okazji ucząc się frontendu i douczając spring boota)

Tak. Mamy. Nie dobieraj problemu do technologii tylko technologię do problemu. :P

0

Nie dobieraj tematu ani technologii ale starannie wybierz sobie promotora.

Inżyniera zrobiłem szybko i bezboleśnie bo miałem szczęście do ludzkiego promotora.
Magistra wybrałem pod kontem tematu i technologii nie zwracając na opinie o promotorze. Pisałem poprawki do poprawianych zmienianych wersji aż w końcu cudem obroniłem się w ostatnim możliwym terminie po którym musiałbym nadrabiać różnice programowe.

0

Jak pochodzisz do problemu w sposób najpierw wybiorę narzędzie, a potem wymyślę do niego problem, to na 98% albo zrobisz straszną kupę która nie robi nic konkretnego i zarówno Ty, jak i Twój promotor będziecie się wstydzić tej pracy, albo poświęcisz na nią stanowczo za dużo pracy przez niedopasowanie narzędzia do problemu ;)

Praca inżynierska jest pracą odtwórczą, ale jednak powinna rozwiązywać jakiś problem techniczny lub przynajmniej stanowić jakiś nie wiem, przegląd i zestawienie rozwiązań problemu i ocenę różnych podejść. Napisanie REST API z którym gada aplikacja napisana w JS niczego nie rozwiązuje ani nie porównuje, bo to tylko jedno z podejść do wytwarzania oprogramowania ;)

Co innego gdybyś napisał np. Jakiś własny framework/mikroframework i porównał go z tym, co jest na rynku, wtedy mógłbyś to już np porównywać jak sobie radzi z jakiś prostym CRUDem na zasadzie "ile req/s przetwarza, a ile przetwarza Spring"

0

A ja wymyśliłem technologie, potem wymyśliłem do technologii projekt a na koniec znalazłem promotora który to przyjął. Wszystko nie tak jak niby powinno się robić :D

0

Zgadzam się, że lepiej wybrać dobrego promotora i takiego wybrałem, a dodatkowym plusem jest to, że sam jest "javowcem" i dużo umie. Problem jest tylko z tematem. W pewnym stopniu, zgadzam się też, że podejście "wybiorę technologię, dobiorę problem" nie jest zbyt dobre, ale jednak wolę zrobić pracę inżynierską w technologii którą lubię i znam/chcę poznać, a docelowo w niej pracować niż uczyć się kolejnego języka tylko po to, aby zrobić pracę inżynierską, zwłaszcza że Java mi przypadła Jednakże, tak jak wcześniej wspomniałem. Pisząc pracę mam zamiar douczyć się Javy + JS oraz mieć "większy" projekt którym mógłbym się pochwalić w portfolio przy wysyłaniu CV - fajnie byłoby, gdyby sam temat był w jakimkolwiek stopniu związany z tym co się robi w Javie, pewniej bym się czuł w pierwszej pracy. Sam pomysł z frameworkiem brzmi ciekawie, tylko: po pierwsze, tutaj też nie mam pomysłu jakie problemy pomógłby rozwiązywać, a po drugie wydajnościowo to byłaby porażka. Tworzenie własnego kontenera zależności pokroju Springa - obawiam się, że nie wyrobię się do terminu, nawet jakoś mega-okrojonej wersji.

0

fajnie byłoby, gdyby sam temat był w jakimkolwiek stopniu związany z tym co się robi w Javie, pewniej bym się czuł w pierwszej pracy

Postaw zatem system bankowy bazujący na powszechnie znanych i używanych. Na plecy daj Spring 3.2.x bądź JEE w wersji nie wyższej niż 5. Na front może być nowoczesny framework żeby było miło dla oka. Widok czegoś takiego na pewno zrobi wrażenie na niejednym technicznym rekrutującym. Przyjmą Cię jak swojego ;-)

0

Z opisu to mi wygląda na crud :-) Musisz najpierw określić problem jaki chcesz rozwiązać :-) Potem dobieraj sobie stack :-)

0

Problemem jaki chcę rozwiązać, jest brak pomysłu na pracę inżynierską do napisania w Javie :D
A tak serio, czy jeżeli byłby to jakiś Crud z logiką (tak jak np wcześniej wspomniany symulator kryptogiełdy) to czy jest to coś złego? Chociaż jak tak teraz myślę, to napisanie jakiegoś frameworka (np wcześniej wspomniane coś ala Spring) zaczyna mi się podobać. Wydajnościowo może to nie będzie potwór, ale jakiś ciekawy temat :D

Edit: Tylko pytanie, czy ktoś kto nie robił czegoś takiego wcześniej, będzie wstanie napisać to w rok +-?

0
Aisekai napisał(a):

Problemem jaki chcę rozwiązać, jest brak pomysłu na pracę inżynierską do napisania w Javie :D

To napisz system ekspercki, który na podstawie znanych studentowi technologii i jego zainteresowań dobiera mu temat pracy inżynierskiej.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0