Temat pracy inżynierskiej

0

Witam,
w tym semestrze musimy wybrać temat pracy inżynierskiej, jak na ten moment myślę nad przetwarzaniem obrazów. Chciałbym napisać program (w c# lub java), w którym mamy do wyboru kilka ciekawych efektów np. szkic ze zdjęcia, uwydatnianie szczegółów itp. Ciekaw jestem waszych pomysłów na pracę inżynierską, może któryś z nich mi się spodoba na tyle, że zmienię swój temat :D. Jeśli znacie jakieś ciekawe metody przetwarzania plików graficznych też chętnie rzucę okiem. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam!

0

ok dziękuje, poczytałem jednak nie znalazłem niczego co byłoby wg. mnie ciekawsze niż mój obecny temat.
Przeglądałem już wcześniej różne strony z tematami, chyba zostanę przy swoim. A co do mojej drugiej prośby, zna ktoś jakieś ciekawe algorytmy przetwarzania obrazów? Pisałem już kilka podobnych aplikacji ale były w nich tylko podstawowe filtry obrazów, histogramy itp itd...

1

Na tej stronie masz świetne: http://www.faculty.idc.ac.il/arik/site/index.asp
Był też taki świetny sposób na filtrowanie obrazu traktując go jako przestrzeń ciągłą i wyszukując równania różniczkowe odpowiadające krzywym na nim, ale nie jestem w stanie sobie teraz przypomnieć nazwy.
Do tego zawsze możesz trochę wyłamać się z szablonu i filtrować obraz algorytmami mrówkowymi, logiką rozmytą czy sieciami neuronowymi.

Muszę się poprawić.
Wszystkie(albo prawie wszytki) algorytmu przetwarzania obrazu na etapie projektowania opierają się o równania różniczkowe, ale później jak już matematycznie zostaną zaprojektowane to się je przeważnie dyskretyzuje(np wstawiając sumę zamiast całki w zwykłym filtrze splotowym).
To co miałem na myśli to przetwarzanie w postaci symbolicznej co w tamtym przypadku(nie wiem jak w innych) było znacznie szybsze i oczywiście dużo dokładniejsze.

Przepraszam za kolejnego posta bez przerwy, ale myślę, że to się może przydać.

http://people.csail.mit.edu/jrk/

Bardzo zaciekawiło mnie szczególnie to

Jakbyś chciał trochę więcej info o różnym przetwarzaniu obrazów to polecam
Ten użytkownik ma całą serię która kiedyś była na coursera.com

1

Symulacja komputera optycznego ;) Ewentualnie divide and conquer ray tracing.

0

Zostanę jednak przy przetwarzaniu obrazów ale dziękuje za zainteresowanie.
DużaTajemnicaWiedzy.- Dziękuje za linki, przydadzą się. Jeśli coś jeszcze ciekawego na temat się znajdzie to będę bardzo wdzięczny.
W rozmowie z moim promotorem, ustaliliśmy że najlepiej jeśli ten program będzie posiadał gotowe metody jakiś ciekawych efektów, jak wcześniej wspomniałem np. szkic ze zdjęcia itp. Jeśli macie jakieś pomoce, które mogłyby mi wskazać kierunek jak osiągnąć jakieś ciekawe efekty to prosiłbym podsyłać. Aktualnie pracuję nad wcześniej wspomnianą metodą zmiany zdjęcia na szkic. Nie wiem czy dobrze się do tego zabieram ale najpierw chcę wyostrzyć krawędzie korzystając z filtru okienkowego (jeszcze szukam odpowiedniej maski), potem filtr gradientowy i potem odwrócenie kolorów i na koniec przerabiam obraz kolorowy na czarno-biały.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1