Mechatronika a pasja do programowania

0

Dostałem się na mechatronikę, jednak nie na informatykę. Według opisu kierunku jest to połączenie informatyki, elektroniki oraz mechaniki. Czy w jakikolwiek sposób mogę połączyć pasję do programowania z kierunkiem? Coś więcej niż klepanie sobie swojego po prostu w wolnym czasie, jakoś tak, żeby łączyło się to z kierunkiem.

0

To jest kierunek na studiach,czy technikum?
U mnie w technikum na przykład mechatronicy robią to samo co informatycy,tylko mają dodatkowo jakiś tam przedmiot.
Programowanie to głównie klepanie w domu.

0

Wszystko zależy od uczelni/technikum i ichniejszego programu, który przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeczytać (swoją drogą nie zawsze jest zgodny z rzeczywistością). Skończyłem studia pierwszego stopnia na kierunku mechatronika w Łodzi i programowania dużo nie było. Średnio co semestr był jeden przedmiot który jakoś był z programowaniem powiązany(nie wliczam do tej puli przedmiotów dotyczących PLC). Programowanie obiektowe było tylko na pierwszym semestrze (C#). Potem jedynie C z użyciem mikrokontrolerów i jeden semestr assemblera, we wszystkich przypadkach były to podstawy podstaw.

0

Na studiach. Zdaję sobie sprawę z tego, że programowanie to praca w domu. Moje pytanie dotyczy tego, w którym kierunku mogę się w domu rozwijać, bo wydaje mi się, że pisanie aplikacji internetowych w Ruby on Rails ma się do tego kierunku nijak.

0

Najpierw zobacz co będziecie robić na zajęciach,później dywaguj.

0

To po co idziesz na kierunek który nie sprawia Ci radości? Nie lepiej siedzieć w domu i klepać jakiś kod, a później zdecydować się na jakiś staż / pracę jako junior?

0

A jaki wydział to prowadzi? Bo jeśli wydział "mechaniki" to obawiam się że informatyki będzie tam niewiele a jeśli już to taka związana z automatyką i robotami przemysłowymi tzn jakieś PLC i FPGA

0

Dokładnie tak jak mówisz, wydział budowy maszyn i zarządzania. Czy w tym co mówisz jest miejsce na jakkolwiek pojęte programowanie? Chętnie rozwinę się w nowym kierunku wyznaczonym przez studia, jednak chciałbym się zorientować czy znajdę sposób na połączenie dotychczasowego zainteresowania. Dzięki za odpowiedź.

0

Sprawdź listę przedmiotów / syllabus bo inaczej to wróżenie z fusów. Jeśli chodzi o PLC i FPGA to z takim "normalnym" programowaniem niewiele ma to wspólnego ;]

0

Z doświadczenia wiem, że różnie bywa z wydziałami. Jeszcze 2-3 lata temu (teraz nie wiem) na wydziale mechanicznym było więcej programowania wysokopoziomowego niż na wydziale elektrycznym (porównując mechatronikę na PŁ). Jeśli liczysz na przedmioty "typowo" informatyczne związane z algorytmiką czy strukturami danych to raczej ich nie uświadczysz. Możliwe (znowu, wszystko zależy od politechniki) będą prowadzone zajęcia z sieci komputerowych, a więc nie tak bardzo oderwany przedmiot od programowania jak inne (elektronika, mechanika, akustyka itd.).

Ogólnie jeśli liczysz na wiedzę mocno ukierunkowaną to mechatronika raczej jest złym kierunkiem. Tutaj poznajesz podstawy bardzo wielu dziedzin, ale jeśli chcesz być specjalistą w którejkolwiek z nich to musisz poświęcić dużo czasu poza politechniką. Ciekawostką może być to, że firmy, które w ogłoszeniach poszukują elektroników, mechaników czy automatyków bardzo chętnie zapraszają na rozmowy również mechatroników. O IT nie wspominam bo wiadomo - jeśli coś umiesz to firmy będą chętne żeby Cię zatrudnić, a w większości z nich to, jakie studia ukończyłeś pozostanie na drugim planie.

0

Dziękuję za odpowiedzi. Postaram się przepracować studia z pełnym zaangażowaniem, być może wyłowię w tym czasie coś innego co mnie zainteresuje. Obok studiów będę starał się pracować samodzielnie. Mam nadzieję, że to zaowocuje i w przyszłości pozwoli mi godnie utrzymać rodzinę. Liczę na ciekawe kilka lat z uczelnią i poznanie ciekawych ludzi. Temat wyczerpany, dziękuję :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1