Java czy C#? Studia? Rady

0

witajcie, opisże moją krótką historię.
Pierwsze kroki programistyczne stawiałem w 4 klasie podstawówki(10 lat). Dostałem książkę do c++ i tam ogarnąłem takie podstawy jak pętle, instrukcje warunkowe , tworzenie funkcji , typy danych oraz troszkę próbowałem tworzyć gry w połączeniu z Allegro4/5, a i programowanie obiektowy było wtedy za trudne :P . Ale trochę później inne rzeczy zawróciły mi w głowie i programowanie się skończyło, teraz z perspektywy czasu widze że nikt mną nie pokierował. O ile wiedza stamtąd została, to teraz będąc bardziej świadomy chciałbym spytać was o kilka kwestii. Zacząłem czytać książkę do C# a celem jest wykorzystanie tego do tworzenia aplikacji mobilnych. Znów zamierzam stworzyć grę, lecz będę podchodził do tego ostrożniej :) Będę chciał do tego wykorzystać framework Xamarin.

I powiedzcie mi teraz, czy to połączenie c# + Xamarin będzie bardziej przyszłościowe niż Java w kontekście aplikacji mobilnych? Czy raczej jeśli myślę o androidzie(lider rynku) to powinienem iść w kierunku Javy?

Czy za 5 lat , C# będzie miało prawo bytu, czy jakiejś innej technologii się spodziewaci. Co będzie waszym zdaniem najbardziej przyszłościowe w programowaniu? Wydaje mi się że rynek aplikacji mobilnych będzie się rozwijał, i to jest jakaś perspektywa.

Kolejna sprawa, zamierzam podjąć się studiów fizycznych/matematycznych i połączyć to z informatyką. Będzie to uniwersytet warszawski. Czy waszym zdaniem może mi się przydać to w przyszłej pracy? Co oczekuję od studiów : jestem pewien że jak zrozumiem fizyczne/matematyczne trudne i abstrakcyjne przedmioty to nie będę miał problemu odnaleźć się w kolejnym języku programowania. Liczę po prostu na rozwój , wydaje mi się że te studia mi to dadzą przy moim nakładzie pracy. Szybkość nauki, wyrobi to pewne myślenie i podejście do problemów, twórcze i bardziej kreatywne :). Czy może moje wyobrażenie jest błędne ? Napiszcie.
A i oczywiście , rozważam te kierunki z czystej pasji/zainteresowania.
Ale chcę też , aby studia były przyszłościowe.

A dodatkowo , jakie połączenie byście wybrali i dlaczego, studiowania fizyki a potem drugi kierunek informatyka czy może matematyka + informatyka? Jednakże nie wiem czy matematyka nie da mi większych możliwości, różne specjalizacje , matematyka finansowa/ubezpieczeniowa. Fizyka tego niestety nie daje :(

Ale ja bardziej jestem przychylny ku tej pierwszej opcji, wybór lada moment a ja jeszcze nie wiem. Może w tej sprawie też doradzicie.

Zapraszam , napiszcie .
Już wam bardzo dziękuję :)

2

Czarodziejska kula milczy.
Nikt ci nie powie, co będzie za 5 lat, bo nikt tego nie wie. Koniec.

1

5 lat temu nabyłem pierwszego, taniego smartfona z androidem. Dzisiaj to już powszechność, a samego androida masz w telewizorach i zegarkach. Naprawdę myślisz że da się przewidzieć co będzie za 5 lat? Całkiem możliwe że rano zdenerwuję się bo zapomnę dzień wcześniej podłączyć skarpetek do ładowania.

Ktoś musiał nagadać Ci głupot że matematyka jest niezbędna dla programistów. W pewnym stopniu pewnie tak, ale tak naprawdę w większości wypadków wystarczy to co nauczyłeś się w szkole średniej. Musisz zadać sobie pytanie "Co chcę osiągnąć?". Jeżeli chcesz być programistą zawodowym, to nie musisz znać matematyki czy fizyki na poziomie absolwentów tych kierunków. Na żadnej rozmowie nikt nie zapyta Cię o matematyczne aspekty. W niektórych przypadkach mogą poprosić o podanie np. złożoności obliczeniowej, ale tego nauczysz się na zwykłych studiach informatycznych. Przyda się natomiast doświadczenie, czyli praktyczne napisanie kilku aplikacji. Sam pracuję w ubezpieczeniach i uwierz mi że nie muszę niczego wyliczać. Dostaję gotowe wzory od analityków i muszę je przeklepać na kod. Czasem znajdę błąd i powiem im o tym, ale bynajmniej nie z powodu moich zdolności matematycznych a znajomości domeny i doświadczeniu w podobnych tworach.

Pytanie C# czy Java, to trochę tak jakbyś pytał czy lepsza jest kawa czy herbata. Jedni wolą pierwszy napój, inni ten drugi, ale nic nie wskazuje na to żeby zamykano fabryki herbaty na rzecz fabryk kawy. Oba rynki są obecnie bardzo dobre i w obu znajdziesz pracę. Mam wrażenie że w Javie jest trochę więcej ofert, ale z drugiej C# to bardziej zaawansowany język. Naucz się obecnie tego, co Ci się bardziej podoba. Jeżeli okaże się że trafiłeś źle, to nadal zdobędziesz bardzo dużą dawkę doświadczenia w pisaniu aplikacji. Tego nikt Ci nie zabierze. Nauczenie się drugiego języka to pikuś przy uczeniu się pierwszego i każdy zawodowy programista liczy się z tym że kiedyś każdy język stanie się przestarzały, a on zacznie pisać w czymś innym.

0

Rozumiem , bardzo wam dziękuje . Zdaję sobie sprawę że wróżyć nie umiecie, a pytanie mogło zabrzmieć jakbym o to faktycznie prosił :P

A co do matematyki. Nikt mi nie nagadał że jest ona niezbędna do programowania. Po prostu chcę jej się uczyć bo jest to moje duże zainteresowanie. Jednakże, u mnie o ten sam przywilej biją się u mnie w głowie studia fizyczne.
Może zabrzmi to narcystycznie ale jestem ambitny i same studia informatyczne jestem pewien że mi nie wystarczą. Chcę zacząć najpierw studiowanie fizyki albo matematyki. Z informatyki interesuje mnie tylko programowanie ewentualnie algorytmika. I jak będę miał możliwość podpinania sobie przedmiotów informatycznych to będę tak kręcił, aby angażować się głównie w te przedmioty związane z programowaniem :P . A co do samego c# vs java , póki co skupię się na tym pierwszym.

Natomiast wracając do kwestii fizyki i matematyki. Pomijając programowanie, może możecie coś w tej kwestii napisać. Oba mnie bardzo interesują , wiem że niezależnie od tego który kierunek zacznę będę zadowolony. Ale może macie więcej doświadczenia w tej sprawie i wiecie , co może dać mi większe możliwości, co jest bardziej praktyczne jeśli chodzi o rozwój bądź ewentualne dokształcanie się. Wydaje mi się że matematyka. Słyszałem tez opinie że studia matematyczne są zdecydowanie trudniejsze niż fizyczne, i jak tam sobie bym poradził, to studia fizyczne to była by błahostka(nie wspominając o tym że matematyczne kwestie bym miał opanowane) .

0

PS. Matury napisałem dobrze/bardzo dobrze minimalnym nakładem pracy dlatego nie chciałbym tego zmarnować idąc od razu do pracy. Byłoby to pójście na łatwiznę .

0

to skoro jestes ambitny i lubisz matme/fizyke to aplikuj do ESA czy CERN

0
fasadin napisał(a):

to skoro jestes ambitny i lubisz matme/fizyke to aplikuj do ESA czy CERN

Rada bezcenna hmm myślisz że jak im wyślę wyniki matur to kiedy się odezwą? :D

0

Za 5 lat to może być już po wojnie, a ty się pytasz co wtedy będzie xD

0

Taki mondry, a szukać nie umie Ciekawe i nietypowe praktyki studenckie

0

. Szybkość nauki

szybkość nauki na pewno. Ale to możesz wyrobić zapewne nawet na kulturoznawstwie czy dowolnym innym kierunku, w końcu wszędzie masz sesję co semestr, która jest najlepszą szkołą szybkiej nauki.

twórcze i bardziej kreatywne

Jak schować ściągę / jak ubłagać wykładowcę / jak spożytkować okienko? ;)

I powiedzcie mi teraz, czy to połączenie c# + Xamarin będzie bardziej przyszłościowe niż Java w kontekście aplikacji mobilnych? Czy raczej jeśli myślę o androidzie(lider rynku) to powinienem iść w kierunku Javy?

Czy za 5 lat

Jak planujesz w jakim języku będziesz pisać za 5 lat to sobie daruj ;)

Jaką masz pewność, że 5 lat w ogóle będzie istnieć jeszcze Android? XD Przecież to nowiutka technologia (patrząc na cały rozwój komórek). Przed Androidem istniały przecież bardzo długo inne systemy na komórki. Po Androidzie też coś będzie.

Poza tym nazywanie Androida liderem rynku tylko dlatego, że liczbowo więcej osób z niego korzysta niż np. z iOS jest trochę na wyrost.

czy jakiejś innej technologii się spodziewaci.

A JavaScript? ;) A React Native jeśli chodzi o komórki. (tylko, że to tak samo szklana kula, bo za 5 lat z React Native nikt może juz nie korzystać a sam JavaScript też może odejść w niepamięć jak wejdzie WebAssembly). Tak czy siak - warto rozważać różne opcje a nie fiksować się na 2 przez siebie wybranych... (bo to bardziej świadczy o twojej i ogólnie ludzkiej naturze i potrzebie dzielenia świata na 2 części, a nie o tym jaka będzie rzeczywistość)

Generalnie - jeśli cię to kręci, to ucz się programować niezależnie od języka, natomiast nie próbuj zgadywać tego, czego zapewne nawet CEO największych firm nie potrafią przewidzieć.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1