Ciekawe i nietypowe praktyki studenckie

9

Co chwila pojawia sie tu temat z pytaniami o praktyki, więc uznałem że może warto popełnić i przykleić taki temat :)

CERN -> http://careers.cern/alljobs

CERN oferuje całą masę różnych programów na całkiem dobrych warunkach. Po krótce:

  1. Summer Student: 8-13 tygodni w czasie wakacji, dostaje się ~2800 CHF miesięcznie. Kierowany głównie do fizyków, inżynierów i koderów. Dostać się jest ciężko bo polska ma tylko kilka slotów. Czas składania aplikacji jest od listopada do stycznia. Warunek konieczny to ukończony 3 rok studiów w czasie rozpoczęcia praktyki (więc można aplikować zaczynając 3 rok studiów).
  2. OpenLab: 8 tygodni w czasie wakacji, dostaje się podobnie ~2800 chf miesięcznie. Kierowany głównie dla IT. Niby miejsc jest bardzo mało, ale wiem przynajmniej o kilku osobach z polski które były. Czas składania aplikacji jest od stycznia do marca. Podobnie jak dla Summer Studenta konieczny ukończony 3 rok studiów.
  3. Short-term intern: 3-6 miesięcy, można to robić w czasie wakacji, dostaje się ~1500 CHF miesięcznie. Kierowany zarówno do fizyków jak i wszelkiej maści inżynierów (+ są nawet miejsca dla humanistów w administracji). W przeciwieństwie do 2 powyższych nie ma ograniczeń ilościowych dla krajów, więc teoretycznie łatwiej się dostać. Warunek konieczny to zdobycie z uczelni papierka który mówi, że odbycie takiej praktyki jest koniecznym elementem waszych studiów :)
  4. Technical Student: 6-12 miesięcy (plus możliwe przedłużenie do 14), dostaje się ~3300 CHF. Kierowany do wszelkiej maści inżynierów. Przy kwalifikacji ponoć lepiej patrząc na tych którzy aplikują na cały rok. Teoretycznie można to robić nie biorąc dziekanki -> zachęcają żeby projekt który się klepie był projektem na pracę dyplomową, ale nie jest to konieczne. Niemniej ma sie np. dodatkowy urlop na załatwianie spraw uczelnianych (egzaminy etc). Składanie aplikacji jest otwarte cały czas ale kwalifikacje są 2 razy w roku.
  5. VIA: 6-24 miesiące, dostaje się tutaj trochę więcej niż Technical. Kierowane zarówno do fizyków jak i inżynierów.

ESA -> http://www.esa.int/About_Us/Careers_at_ESA/Student_Internships2
Praktyki dla studentów są 3-6 miesięczne, z preferencją tych dłuższych. Szału nie ma bo ESA płaci tylko "wyrównanie" kosztów w postaci ~20 euro dziennie / 600 euro miesięcznie. Niemniej można do tego dorzucić erazmusa i można przeżyć.
Można aplikować do różnych miejsc -> Holandia, Niemcy, Hiszpania, Włochy, UK, Francja.

Oprócz samych praktyk ESA oferuje też współpracę przy projektach:
http://www.esa.int/Education/[...]Thesis/About_Drop_Your_Thesis -> ty wymyślasz eksperyment a potem ESA udostępnia ci wieżę do zrzucania :)
http://www.esa.int/Education/Spin_Your_Thesis!_programme -> ty wymyślasz eksperyment a potem ESA udostępnia ci wirówkę kręcącą do przeciążenia 20g
http://www.esa.int/Education/Rexus_Bexus/About_REXUS_BEXUS -> ty wymyślasz eksperyment a potem ESA udostępnia ci rakietę która wynosi go na 100km

Nanyang Technological University -> https://global.ntu.edu.sg/GMP[...]zer/Pages/GEMTrailblazer.aspx
Ponoć jest to całkiem fajne no i można zwiedzić sobie kawałek świata bo to Singapur ;)

Google -> http://www.google.com/about/careers/students/ oraz https://buildyourfuture.withgoogle.com/programs/step/
Ten drugi o tyle ciekawy ze kierowany do studentów początkowych lat studiów.

Vulcanus -> http://www.eu-japan.eu/vulcanus-japan-0
2,000,000 Yen, 12 miesięcy w Japonii - 4 nauka języka, 8 - praktyka.

Zachęcam do uzupełniania informacji!

0

co do Vulkanusa, nie pomylies w zerach:

Kurs: JPY (jen (Japonia))
Inne kursy średnie NBP
3,1355
PLN

?

6 milionow zlotych to troche duzo :P

0

Ostatnio też długo szukałem ciekawych płatnych praktyk i to najlepiej za granicą i bardzo mi pomogła ta firma znaleźć idealną praktykę dla siebie : http://aiesec.pl/dla-studento[...]b-wolontariat/global-talents/

0

Z ciekawości: łatwiej jest się dostać do ESA/CERNu będąc studentem na angielskiej uczelni niż na polskiej? Nie wiem, więcej slotów dla studentów z Wysp, czy cokolwiek w ten deseń?

Oczywiście zakładamy, że kandydat jest identyczny, po prostu jeden studiuje na PK, a drugi na Uni of Southampton (uczelnie też przykładowe, ot co przyszło mi do głowy jako jakaś średnia uczelnia z obu krajów).

1

Jako student? Dla tych programów gdzie są limity na kraje nie ma to znaczenia, bo liczy sie kraj pochodzenia. Dla tych programów gdzie nie ma limitów per kraj nie ma to znaczenia bo liczy się to co potrafisz.

4

Skoro już odkopaliście ten temat, to przy okazji wspomnę, że w przypadku Google powoli zaczyna się proces rekrutacji na praktyki, które odbędą się latem 2016.
Więęęc... warto, żeby zainteresowani wrzucili swoje CV w system (link w poście @Shalom'a wyżej) jak tylko pojawią się oferty na 2016 (zazwyczaj jest to sierpień/wrzesień).

EDIT:
Shalom poprosił mnie w komentarzu niżej, żebym coś więcej napisał. Wrzucę tylko kilka rzeczy, które pamiętam (po szczegóły / weryfikację zachęcam udać się na oficjalny portal):

  • Praktyki są płatne i odbywają się w jednym z biur Google (np. Zurich, Mountain View, etc).
  • Trwają 3-4 miesiące.
  • Aby się na nie dostać są przeprowadzane jedna-dwie zdalne (telefon / hangouts) rozmowy po 45 minut, strikte techniczne.
  • Jeśli chodzi o "stanowiska" i "projekty", to jest tego multum (patrz spis na oficjalnym portalu). Przy czym projekty są dobierane pod praktykanta zazwyczaj po rozmowach.
0

@Shalom czy jacyś Twoi znajomi byli na Vulcanusie? Albo jakiś inny użytkownik tego forum byłby w stanie napisać coś więcej na temat tego programu?

0

Czy znajdą się jakieś ciekawe staże zagraniczne dla studentów, którzy są zwyczajnie za słabi (żaden wstyd), żeby dostać się na staż do Google, ESA, itd.?

Może Microsoft? Chyba nie mają takich wymagań jak wyżej wymienione?
Albo IBM? Na staże w PL nie mają raczej szczególnie dużych wymagań, więc może jest opcja załapać się na staż w USA?
Co myślicie? :)

1

GSoC ma bardzo różne projekty, więc idzie się dostać na jakiś słaby.

0

A GSoC nie polega przypadkiem na pracy zdalnej?
Mi chodziło o staż zagraniczny.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0