Wątek przeniesiony 2016-03-01 20:15 z Webmastering przez dzek69.

Projektowanie CMS - Praca inżynierska

0

Witam serdecznie!
Jestem studentem Informatyki i przyszedł ten czas,w którym to muszę wybrać temat na swoją pracę inżynierską. Jako, że lubię wszystko co związane z tworzeniem stron internetowych i nawet mam już kilka stron na swoim koncie mniej lub bardziej rozbudowanych temat mojej pracy musi być związany z tą jakże piękną sprawą jak strony internetowe! :D
Mam póki co pomysł na zaprojektowanie swojego własnego systemu CMS zużyciem PHP i jQuery ale ze względu na to, że mój jedyny kontakt z CMS to robienie stron na Wordpress'ie nie wiem czy podołam temu wyzwaniu. I tutaj pragnę zwrócić się z prośbą do Was. Co Wy na to? Myślicie, że to dobry pomysł? Obronę będę miał za rok także czasu mam na to myślę, że bardzo dużo.
Proszę Was o pomoc w wybraniu właściwego tematu, o własne opinie co do tematu, który proponuję, fajnie by było jakbyście zaproponowali może też i jakiś inny temat związany ze stronami. Jeśli chodzi o moją aktualną wiedzę to z html, css i sql nie mam problemu, javascript'u i PHP się aktualnie uczę a z jQuery nie miałem jeszcze styczności(tylko gotowe biblioteki). Tak jak wspomniałem płynnie poruszam się po Wordpress'ie, wiem jak to mniej więcej działa w środku i co mnie czeka podczas pisania pracy o takim temacie.
Znalazłem też na necie książkę Kae Verens - Projektowanie systemów CMS przy użyciu PHP i jQuery ale nie wiem czy dobrym pomysłem będzie się opierać na niej bo chyba jest trochę przestarzała..
Pozdrawiam!

0

Nie wiem jak u Was, ale u nas i chyba wszędzie indziej jest jedna ważna rzecz, która dotyczy projektów na pracę inżynierską - innowacyjność. Czym wyjątkowym będzie mógł się pochwalić Twój CMS? Przemyśl to, żeby Ci promotor nie odrzucił tematu projektu (albo co gorsza, żebyś nie dostał miernej oceny na obronie).

0

Dziękuję za odpowiedzi. Może jakieś propozycje co do tematów związanych z tą tematyką? Co ewentualnie można było by dodać do CMS aby stał się unikalny?

0

Zrób konsolowy, będzie na pewno unikalny. :P

Praca inżynierska ma pokazać, że absolwent w trakcie studiów nabył umiejętności pozwalające mu na zaprojektowanie i wykonanie działającej aplikacji. Nikt na tym etapie edukacji nie wymaga, ani nie oczekuje innowacyjności.

0

A co powiecie na sklep internetowy na podstawie własnego systemu CMS? :)

0

Ja tu już widzę dwa projekty :) Wszystko zależy ile czasu chcesz poświecić. Lepiej wybrać jeden projekt albo CMS albo Sklep internetowy. Z tych dwóch wybrał bym CMS lub system do.... . Tak jak napisał somekind, na tym etapie masz pokazać że jesteś wstanie sam zaplanować i zrealizować projekt. Nikt nie oczekuje od Ciebie nie wiadomo czego :) .

0

Czy ja wiem czy to dobry temat :) Chyba zbyt prosty - swojego pierwszego CMSa naskrobałem w gimnazjum ;)

2

Ja bym zrobił CMS sterowany głosem. Fakt, że nie ma chyba libki/przeglądarki z obsługą języka polskiego, ale po angielsku jak najbardziej można. Wiem, że to mało użyteczne, ale fajne :D

2

Witaj!
To bardzo dobry pomysł. Ale zanim zaczniesz tworzyć większy projekt, jakim jest CMS, zapoznaj się z jakimś frameworkiem MVC napisanym w PHP, np. CakePHP, CodeIgniter, YII - po to, abyś oparł swój projekt na dobrych podstawach, zrobił go w dobrej architekturze Model - Widok - Kontroler, co bardzo ułatwia rozwijanie i utrzymanie aplikacji. Wtedy albo możesz tworzyć swego CMS-a na którymś z tych frameworków albo zaprojektować swoją własną architekturę podziału MVC i na niej rozwijać CMS-a (ja wybrałem tą właśnie drogę). Dzięki temu nauczysz się dobrych praktyk i zdobędziesz cenne doświadczenie.
Powodzenia! Pozdrawiam.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0