Wątek przeniesiony 2014-09-30 09:07 z Flame przez Adam Boduch.

Jaki język programowania wybrać, jaki przyszłościowy ?

1

Witajcie
Bardzo chciałbym nauczyć się programować, spróbować najpierw, czy to jest dla mnie.
Jak wiadomo programistów brakuje w Polsce.
Bo zapewne programistą nie może zostać każdy.

Chciałbym prosić was o wsparcie, pomoc w rozpoczęciu programowania.
W językach, które na naszym rynku Polskim pracodawcy poszukują najczęściej.
Prosiłbym mnie pokierować jak i w jaki sposób mógłbym zacząć naukę programowania krok po kroku.
Jakie kursy stacjonarne, tutoriale, książki.

Za wszelką pomoc z góry dziękuję

2

Chcesz zostac programista, a trzeba cie "kierowac krok po kroku" wiec programista nie zostaniesz.

0

http://4programmers.net/Szukaj?q=jaki+j%C4%99zyk+programowania+wybra%C4%87

To pytanie pojawia się dosyć często: czy jest sens zakładać nowy wątek?

0

Zależy co chcesz tworzyć. Aplikacje biznesowe, gry, aplikacje mobilne, strony internetowe czy może coś innego?

4

@wojteczek
Hmm, kiedyś spisałem +- odpowiedź na podobne pytanie tutaj: http://gynvael.coldwind.pl/?id=238 - rzuć okiem, może znajdziesz tam coś, co Cię zainteresuje.

Jeśli chodzi o języki, to imo zacznij od Pythona lub C#, ew Java - są dość wysokopoziomowe, i generalnie nie ma w nich aż tylu możliwości żeby sobie strzelić w stopę jak w PHP czy C/C++. Ewentualnie nowym trendem wydaje się być Javascript - jest o tyle fajny, że od początku nauki widać bardzo szybko efekty kodu (i to nie na konsoli), ale sam w sobie jest trochę specyficzny jeśli chodzi o środowisko wykonania (przeglądarka) i pewne cechy języka.
Natomiast prawdopodobnie zanim będziesz mógł wejść na rynek pracy będziesz i tak musiał liznąć 2-3 języków (znajomość języka programowania a umiejętność programowania to zasadniczno i tak dwie różne rzeczy, więc zazwyczaj i tak rzuca się okiem na więcej niż jeden język).
(I taki hint: generalnie staraj się pisać to co lubisz, a nie to czego większość pracodawców by chciała; jeśli jesteś w czymś dobry, to pracodawca zawsze się znajdzie)

Jeśli chodzi o tutoriale, to trudno mi coś konkretnego polecić - najlepiej poszukaj na necie (zachęcam do poszukania w języku angielskim - w tej działce trzeba przywyknąć do tego języka dość szybko; ew po polsku też jest sporo materiałów). Przy czym na szczęście nie musisz ograniczać się do formy pisanej - rzuć też okiem na youtube czy vimeo - powinno być tam trochę tutoriali dla początkujących dla danego języka, które pokażą jak podejść do skonfigurowania środowiska, etc.

Ew. jeśli lubisz książki, to pewnie w Empiku/Matrasie na półce kilka pozycji dla początkujących dla każdego języka znajdziesz. Ale ponownie, trudno mi coś konkretnego polecić.

Ad "Bo zapewne programistą nie może zostać każdy." - cóż, imo może zostać każdy kto włoży w to odpowiednią ilość energii/czasu/pracy (czyli tak samo jak z każdą działką).

0

Tak zastanawiałem się żeby tworzyć aplikacje webowe, aplikacje biznesowe, więc jaki tutaj język java ?

0

Jesli masz jeszcze troche zycia przed pojsciem do pracy, to lepiej cos lekkiego niz sie lapac za javowe krowy. Moze groovy? Pozniej zawsze latwiej przeskoczyc na cos innego jvmowego.

0

konkretnie ?

0

Jeżeli zadając takie pytanie masz < 18 lat, to naucz się samodzielności. Jeżeli zadając takie pytanie masz > 18 lat, to programistą nie zostaniesz.

0

Znajdz sobie w googlu - Xion - megatutorial i zobacz na linki od Gyna. Jesli sie przez to przebijesz - gratuluje startu. Jesli nie - szukaj innej sciezki kariery.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0