Wątek przeniesiony 2024-02-23 14:10 z C/C++ przez Althorion.

Jaki język wybrać

0

Jaki język będzie dobry do nauki po opanowaniu C++?

1

Jakiś w którym są oferty pracy, lub taki który ci się podoba, najlepiej część wspólna tych dwóch zbiorów. Hint: najpopularniejsze języki mają kilka rzędów więcej kandydatów na jedno miejsce a z pracą jest teraz ciężko

1

JavaScript

5

Jak opanujesz C++ to już nie ma dla ciebie granic.

1

ASM -> C -> C++ -> Java

Naturalna i oczywista kolejność.

A potem dodać jeszcze Python żeby zobaczyć jak to wygląda po dynamicznej stronie.

3

To zależy co chcesz robić i po co ci to i co lubisz w programowaniu. Jeśli chcesz język do pracy, to pewnie warto wybrać taki w którym łatwo znajdziesz pracę (Java, C#, itp). Jeśli chcesz poszerzyć horyzonty i spojrzeć na programowanie z innej strony, takie języki jak Rust, Haskell i Lisp wydają się dobrymi opcjami. Jeśli chciałbyś lepiej automatyzować swoje zadania to języki skryptowe: Bash, Python, Perl. Jeśli interesuje Cię AI to prawdopodobnie Python i R. Jeśli bezpieczeństwo i reverse engineering to warto nauczyć się czytać assemblera dla architektury, którą wybierzesz (prawdopodobnie x86, ARM, JVM, lub CLR).

3

Nie ma znaczenia. Wybierz taki, który Ci pasuje.

0

Ja po C++ zacząłem uczyć się PHP i JS - dzięki temu bardzo szybko zrozumiałem, że języki dynamicznie typowane to zło w czystej postaci i teraz bawię się w C#.

1

Dynamiczne mają swoje zastosowania do skryptów, prototypów do 10k kodu i jako glue code.

Jak mam coś na szybko sklepać z UI to mi nie raz JS tyłek ratował, szybki formularzy i tabelka w HTML z jQuery i dało radę w 2h wystawić to na public.

0
0VII napisał(a):

Jaki język będzie dobry do nauki po opanowaniu C++?

Jakiś język dynamiczny skryptowy (np. Python, JavaScript, czy inny - jaki dokładnie, to będzie zależało, co chcesz dalej robić).

Po to choćby, żeby móc szybko prototypować rozwiązania. Jak będziesz chciał napisać coś na szybko, to może C++ niekoniecznie jest językiem do pisania rzeczy na szybko (chociaż dawno nie miałem większej styczności z nim, a słyszałem, że się mocno rozwinął pod kątem też ergonomii. Chociaż dalej ludzie na niego narzekają, to nie wiem).

1
Kofcio napisał(a):

Ja po C++ zacząłem uczyć się PHP i JS - dzięki temu bardzo szybko zrozumiałem, że języki dynamicznie typowane to zło w czystej postaci i teraz bawię się w C#.

Chyba mylisz dynamiczne typowanie i słabe typowanie.

Bo słabe typowanie w takim JS i PHP jest faktycznie średnie, np. to że można zrobić 1 + "1". W dynamicznie, silnie typowanych językach, np Python: takie coś 1 + "1" kończy się błędem typu. Trzeba jawnie pokazać konwersję, albo str(1) + "1" albo 1 + int("1").

1

@0VII: Do czego potrzebujesz tego języka?
Chcesz znaleźć pracę, napisać jakiś konkretny projekt,
czy nauczyć się języka dla zabawy?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1