Jak to jest z tą matematyką w informatyce?

0

Uczę się sobie programowanie w .net, jestem już na dosyć zaawansowanym poziomie, i ciągle nie moge zrozumieć tego, do czego ma niby być potrzebna matematyka w tworzeniu aplikacji desktopowych? Od półtora roku się w to bawię i z tego co widzę, to w programowaniu wazne jest logiczne myślenie, a nie matematyka. W przyszłości nie będę zajmować się kryptografią, tworzeniem gier czy zaawansowanych aplikacji graficznych. Teraz biorę się za szukanie pracy i zastanawiam się, co powiedzieć, gdy pracodawca mnie zapyta (jeżeli o to w ogóle zapyta), jak u mnie z matematyką? Najprawdopodobniej powiem, że marnie, bo tego nie lubię i nie widzę w tym sensu.
Więc znowu stawiam pytanie: na cholerę w tworzeniu stron www czy aplikacji dla użytkowników domowych matematyka?

1
aaquillus napisał(a):

Uczę się sobie programowanie w .net, jestem już na dosyć zaawansowanym poziomie, i ciągle nie moge zrozumieć tego, do czego ma niby być potrzebna matematyka w tworzeniu aplikacji desktopowych?

Co najwyżej do obliczenia położenia punktu na ekranie.

Teraz biorę się za szukanie pracy i zastanawiam się, co powiedzieć, gdy pracodawca mnie zapyta (jeżeli o to w ogóle zapyta), jak u mnie z matematyką?

Raczej nie zapyta, no chyba, że składasz papiery do Google albo jakiejś firmy zajmującej się algorytmami, sztuczną inteligencją, itd.

Więc znowu stawiam pytanie: na cholerę w tworzeniu stron www czy aplikacji dla użytkowników domowych matematyka?

A kto tak powiedział? To jego pytaj.

0

Z moich obserwacji wynika ze najczestszym dzialaniem matematycznym programistow jest dodawanie jedynki:)

0

A kto tak powiedział? To jego pytaj

Gdy kończyłem liceum i zastanawiałem się na jaki kierunek studiów pójść, rozważałem też informatykę, ale każdy mi wtedy mówił, że informatyka i programowanie to tak naprawdę matematyka, więc szybko to sobie darowałem. O nierozdzielności programowania i matematyki słyszałem niejednokrotnie, ale dopiero, gdy się za to zabrałem zacząłem w to wątpić.
Zastanawiało mnie jednak ostatnio, czy aby nie zacząć się tego uczyć, żeby sobie nadrobić jakieś braki z matematyki.
Tylko czy dla pracodawcy jest ważna w ogóle, czy ja tą matematykę umiem? Jak już powiedziałem, nie zamierzam tworzyć gier ani zaawansowanych aplikacji graficznych, a z programowanie jestem na dosyć zaawansowanym poziomie, tworzę już swoje projekty (i to nietuzinkowe) i dobrze się w tym odnajduje.

0

Zależy co programujesz. Jeśli to jakiś silnik do obsługi grafiki czyD, albo fizyki to musisz tą matematykę na przyzwoitym poziomie znać. Do wielu algorytmów wystarczy matematyka na poziomie przeciętno-średnim (to czego w szkole średniej uczą) i łeb na karku. Do samych aplikacji desktopowych, czy stron internetowych wystarczy znać podstawy algebry.

0

I tego mi było trzeba :)
Do końca życia natomiast nie zrozumiem, dlaczego w gimnazjum i liceum tak mnie wszyscy tym straszyli? Że programowanie takie straszne, że to dużo matematyki jest, że trzeba być geniuszem, itd. A to okazuje się wcale nie być takie straszne :)

0
aaquillus napisał(a):

Do końca życia natomiast nie zrozumiem, dlaczego w gimnazjum i liceum tak mnie wszyscy tym straszyli? Że programowanie takie straszne, że to dużo matematyki jest, że trzeba być geniuszem, itd.

Ale kto Cię straszył? Dzieci, które nie mają pojęcia o pracy w ogóle, czy nauczyciele, którzy nie mają pojęcia o pracy innej niż swoja? Twój problem, że im uwierzyłeś. To tak, jakby wierzyć politykom mówiącym o gospodarce i ekonomii.

1

Rozgraniczmy tutaj pewne kwestie:

  • studia informatyczne wymagają sporo matematyki
  • informatyka, jako nauka o przetwarzaniu informacji, opiera się mocno na matematyce / algorytmice i jej wymaga
  • programowanie w 95% przypadków nie wymaga wcale skomplikowanej matematyki -> te 5% to są ludzie którzy piszą narzędzia i biblioteki np. do przetwarzania języka, grafiki komputerowej, fizyki, CADy, data miningu, sztucznej inteligencji. Pytanie tylko co chcesz potem w zyciu robić.
0

Matematyka uczy logicznego myślenia a to w programowaniu się przydaje.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1