Programista automotive lub inne ciekawe branże po informatyce?

0

Zawsze zastanawiało mnie kto dokładnie zajmuje się takimi zaawansowanymi systemami w samochodach jakie od kilku dobrych lat zaczynają się regularnie pojawiać? Z jakim wykształceniem są to osoby, po jakich kierunkach mogą nakierować się na taką branże? Zwykły programista czy może jakaś Automatyka i robotyka z wydziału mechanicznego jest potrzebna? Tak od strony praktycznej jak to wygląda? Bo mało info widze o

Pytam z czystej ciekawości ponieważ zawsze interesowałą mnie motoryzacja, myślałem nad Mechaniką i budową maszyn, jednak po zapoznaniu sie z programem to chyba jednak nie to. Do tego dochodzi fakt, że dzisiejsze samochody składają sie ponoć w 30-40% z "wiedzy mechanicznej - wykładanej na MiBM" a cała reszta to elektronika i te wszystkie systemy wspomagające. Więc chyba warto zainteresować sie tą stale rozwijającą sie branżą, ponieważ zastanawiam się także nad informatyką.

Tak ogólniej ujmując w jakie ciekawe branżę może sie wkręcic osoba po informatyce?

1

Pracowałem w firmie, która ostro działa na rynku Automotive, współpraca głównie z firmami Niemieckimi. Osoby w tym robiące to byli programiści i testerzy. Programiści zajmowali się głównie oprogramowywaniem różnych modułów elektronicznych - tutaj przeważało C i Java ME. Oprócz tego obsługa multimediów, wyświetlaczy - tutaj już Java SE. Testerów w sumie podzieliłbym na dwie grupy, tych co testują moduły - czyli podpinasz kabelki do płytki, uruchamiasz skrypt testujący i analizujesz setki linii logów ;) W drugiej grupie byli testerzy co pracowali bezpośrednio u klienta, a tam dostawali kierowcę + laptopa, wsiadali do prototypowego auta i jeździli testując soft ;) Z tego co mi wiadomo, większość była po informatyce, część po elektronice i telekomunikacji bez szczególnej wiedzy z zakresu Automotive gdy zaczynali.

0

MiMB to będzie raczej projektowanie a nie programowanie. Jeśli chodzi o kodzenie samochodów i tego typu rzeczy to trzeba sie specjalizować w real-time systems.

0

Delphi nie robi czegos takiego? Byla chyba jeszcze jedna firma w tym kierunku - TRW.

0

@WhiteLightning robi, ale chcą studentów 4-5 rok. Irytujące...

0

O właśnie jakie jeszcze znacie takie firmy, może jakieś ogłoszenia, żeby dokładnie zobaczyć czego wymagają.

0

W Krakowie to chyba tylko Delphi. We Wrocławiu TRW, brightone, Volvo, Tieto (choć nie wiem czy Brightone nie jest podwykonawcą Tieto). A czym się zajmują? W delphi są 2 zespoły. Jeden odpowiada za multimedia samochodowe: telewizja, radio definiowane programowo, jakieś bajery w stylu interfejs telefonu przez buletooth. Drugi odpowiada za projektowanie rożnego rodzaju czujników, układów kontrolno - pomiarowych, ABS itp.

0

REC Global

0

Oprócz pisania softu dla samochodów można też pisać soft dla samolotów i dla statków kosmicznych ;) -> Airbus, Airbus Defence and Space, OHB Systems, Thales Alenia Space
http://www.esa.int/hr/PDF/ESA-VN-ESTEC-2014-073.pdf
http://www.esa.int/hr/PDF/ESA-VN-ESTEC-2014-060.pdf
http://www.esa.int/hr/PDF/ESA-VN-ESTEC-2014-027,REV.2.pdf
http://www.esa.int/hr/PDF/ESA-VN-ESTEC-2014-018,REV.1.pdf

0

Ok dzięki, to z tego co piszecie to nie jest to jakiś egzotyczny odłam programowania, tylko normalnie rozwijający się "dział" w którym sporo się dzieje.

Z tego co dopiero zacząłem przeglądać forum to zauważyłem niedoświadczonym okiem, że "największe hajsy" robi się na aplikacjach mobilnych itp.
Dlatego ciekawiły mnie inne opcje kariery dla programisty i warunki w tam panujące.

0

"największe hajsy" robi się na aplikacjach mobilnych

A na jakiej planecie? Bo na pewno nie na tej na której mieszkamy...

0

Haha to jest własnie to amatorskie oko żyjace w kłamstwie :P

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1