Możliwość ukrycia swojego loginu w postach

Odpowiedz Nowy wątek
2018-11-16 08:29
3

Nie jest to moja propozycja ale @furious programming. W związku ze stopniowym blokowaniem możliwości pisania przez anonimów na forum, musimy wprowadzić możliwość ukrycia swojego loginu, szczególnie w wątkach dotyczących kariery. Mamy w tabeli pola user_id oraz user_name. Obecnie jedna z tych kolumn ma wartość NULL (w zależności czy autorem posta jest anonim, czy też nie). Teraz jeżeli user chce ukryć swój właściwy login, będzie miał możliwość wpisania innego. Czyli dwie kolumny będą w takim przypadku uzupełniane.

Założenia:

  • moderatorzy muszą mieć podgląd na to, kto jest rzeczywistym autorem posta (aby móc go np. zbanować)
  • użytkownikowi nie powinna być dodawana reputacja w przypadku gdy chce ukryć swój login (w przypadku zagłosowania na dany post)
  • j/w tyle że z licznikiem postów
  • użytkownik (nie)powinien mieć możliwości edycji swojego postu jeżeli zdecyduje się na ukrycie loginu? (do dyskusji)

Hmm, o czymś jeszcze zapomniałem?

Nie wszystkie wątki kariery powinny mieć opcje ukrycia loginu. Raczej te z zarobkami i firmami - reszta IMO obniży poziom i tak już niskiej dyskusji. - BluzaWczolg 2018-11-19 11:12

Pozostało 580 znaków

2018-11-16 09:43
3

Brak możliwości powtórnej zmiany loginu (co poniekąd wiąże się z edycją)

Pozostało 580 znaków

2018-11-16 09:57
0

"szczególnie w wątkach dotyczących kariery" - czy masz jakąś konkretną listę miejsc, w których można się chować? Bo zakładam, że będzie to tylko kilka wybranych lokalizacji, a nie cały portal?

"użytkownik (nie)powinien mieć możliwości edycji swojego postu jeżeli zdecyduje się na ukrycie loginu? (do dyskusji)" - czy z technicznego punktu widzenia robi to Wam jakąś różnicę? Które rozwiązanie będzie łatwiej zaimplementować? (albo inaczej - czy dużo więcej pracy będzie w przypadku, jakby miała jednak być opcja edycji?)

Punkty reputacji oczywiście nie powinny być przyznawane, tak samo jak nie powinno być tych postów widocznych podczas przeglądania wpisów danego usera. Ale nie widzę powodów, dla których anonimowe wpisy nie mają się zaliczać do ogólnego licznika.

Czy będzie możliwość zanonimizowania swojego postu oraz odwrotnie - ujawnienia się przez autora po jakimś czasie? Czy jak już post zostanie opublikowany, to tak musi zostać i AMEN?

"będzie miał możliwość wpisania innego" - rozumiem, że będzie jakiś mechanizm, który sprawdzi, czy dany login nie jest zajęty? W ogóle to nie wiem, czy takie ręczne wybieranie loginów jest dobrym pomysłem. Moim zdaniem lepiej by było, jakby po kliknięciu "wyślij jako anonim" system sam generował nicka w postaci "user_04343".

Kolejne pytanie (związane z poprzednim) - czy za każdym razem podczas pisania jako anonim będzie możliwość wybrania sobie innego nicka, czy raczej za pierwszym razem zostaje przypisany jakiś "anonimowy" i następnie już zawsze @cerrato będzie publikował jako anonim @strefan_wielki albo @user_34234 ? Moim zdaniem takie stałe przypisanie nicka anonimowego do konta użytkownika jest lepsze, bo w ten sposób będzie można (analogicznie do obecnego sposobu działania) odnaleźć inne posty danego autora, co nieraz pomaga w dyskusji. A tak, jeśli ta sama osoba raz będzie pisać pod jakimś nickiem, a zaraz potem jako ktoś zupełnie inny, to pojawi się sytuacja podobna do obecnego pisania z osobami niezalogowanymi - nie wiesz, czy to nadal jest ta sama osoba, czy może ktoś inny pisze pod tym samym nickiem, nie wiesz też, czy dany pacjent sam się ze sobą nie kłóci ;)

Jeszcze do ustalenia (jeśli przypisanie "na stałe" by przeszło), czy takie przypisanie ma być na zawsze w całym 4P, czy w ramach danej kategorii, albo np. tylko danego wątku. Moim zdaniem najlepsza opcja to takie alter-ego działające przez cały czas w zakresie całego portalu. W ten sposób (mam taką nadzieję) trochę może to motywować ludzi do pisania na poziomie, bo historia ich "dokonań" będzie widoczna.


That game of life is hard to play
I'm gonna lose it anyway
The losing card I'll someday lay
So this is all I have to say
edytowany 2x, ostatnio: cerrato, 2018-11-16 10:02

Pozostało 580 znaków

2018-11-16 10:17
4

Przyznam, że nie spotkałem się z taką funkcjonalnością nigdzie indziej i wydaje mi się niepotrzebnym zamieszaniem użytecznym w 0,1 promilu przypadków.


Pozostało 580 znaków

2018-11-16 16:37
1
Adam Boduch napisał(a):

W związku ze stopniowym blokowaniem możliwości pisania przez anonimów na forum, musimy wprowadzić możliwość ukrycia swojego loginu, szczególnie w wątkach dotyczących kariery.

Taka funkcjonalność po pierwsze pozwoli z czystym sumieniem pożegnać konta gości, a po drugie, da możliwość wypowiadania się (i krytykowania) bez ujawniania swojej tożsamości. To nie tylko dotyczy wątku Ile zarabiacie?

  • moderatorzy muszą mieć podgląd na to, kto jest rzeczywistym autorem posta (aby móc go np. zbanować)

Byle w taki sposób, aby wyraźnie było widać, że autor posta ukrył tożsamość – musi się wizualnie różnić od zwykłego posta.

Hmm, o czymś jeszcze zapomniałem?

Nie może być wyświetlana miniaturka, sygnatura (stopka) ani dane związane z lokalizacją, licznikiem postów, datą rejestracji i wszystko co znajduje się w kolumnie po lewej stronie. Użytkownik anonimowy w danym wątku powinien mieć możliwość plusowania postów bez zdradzania swojej tożsamości. No i musi mieć też możliwość dodawania komentarzy pod postami, które też muszą być anonimowe.


Muszę zaznaczyć, że pomysł wprowadzenia takiej funkcjonalności jest kompromisem pomiędzy zrezygnowaniem ze wsparcia kont gości, a możliwością anonimowego wypowiadania się w wątkach dotyczących spraw wrażliwych (firm, zarobków, uczelni itd.).


edytowany 1x, ostatnio: furious programming, 2018-11-16 16:37

Pozostało 580 znaków

2018-11-17 17:14
2

Może drobna uwaga z mojej strony. Jeżeli wprowadzenie tej funkcjonalności wiązałoby się z pożegnaniem kont gości, to może warto by było się zastanowić nad jakąś polityką, kiedy ktoś może pisać anonimowe posty. Głównie, żeby pozbyć się trollowania (jeśli taki jest jeden z powodów dla zmian). Wiem, że moderacja może i bez tego szybciej działać, bo da się takiego delikwenta zablokować, ale i moderatorom można ułatwić życie.

Przykładowo:

  • Trzeba mieć minimum 50 punktów reputacji.
  • Nie można mieć więcej postów anonimowych niż nieanonimowych.

Nie wiem na ile to potrzebne i przydatne, ale może warte rozważenia.

edytowany 3x, ostatnio: Michał Sikora, 2018-11-17 17:20

Pozostało 580 znaków

2018-11-17 17:55
2

@Michał Sikora: będzie to problematyczne. No bo co jeśli nowy ktoś trafi tutaj, zarejestruje się i zechce założyć wątek np. o swoich przygodach w pracy? Nie będzie mógł tego zrobić bez ujawniania tożsamości. Z tym ograniczeniem co do liczby też będzie problem, bo w razie niemożności napisania anonimowo, zacznie się usilne nabijanie zwykłych postów.

Na myśli mam pewną propozycję – dodatkowy checkbox na stronie tworzenia wątku, określający czy można dodawać posty anonimowe czy nie. Plus możliwość zakładania anonimowych tematów tylko w wyznaczonych kategoriach (np. Kariera, Edukacja, czyli tam, gdzie ma to sens).


edytowany 1x, ostatnio: furious programming, 2018-11-17 17:57

Pozostało 580 znaków

2018-11-17 18:01
0

Osobiście mi to nie przeszkadza, że ktoś musi się trochę oswoić z forum zanim zacznie się anonimowo "wyżalać", ale rozumiem, że nie musi być to porządane. Zwłaszcza, jeżeli zależy nam na gromadzeniu nowych użytkowników. Rzuciłem tylko jako luźną propozycję do rozważenia. :)

Pozostało 580 znaków

2018-11-17 20:46
0

dodatkowy checkbox na stronie tworzenia wątku, określający czy można dodawać posty anonimowe czy nie

To akurat do mnie nie trafia. Bo rozumiem to, że w ten sposób autor wątku by dopuszczał anonimowe wypowiedzi. A przecież to konkretny post może wymagać anonimowości, a nie cały wątek. Może być całkiem "spokojny" wątek, w którym jedynie jakiś jeden czy dwa posty będą potrzebowały ukrycia autora. Raczej checkbox jest kiepskim pomysłem.


That game of life is hard to play
I'm gonna lose it anyway
The losing card I'll someday lay
So this is all I have to say

Pozostało 580 znaków

2018-11-19 10:32
0
furious programming napisał(a):

po drugie, da możliwość wypowiadania się (i krytykowania) bez ujawniania swojej tożsamości.

Jeżeli ktoś chce się wypowiadać w taki sposób, że podpis nickiem jest dla niego zbyt dużym wyzwaniem, to może nie powinien się w ogóle wypowiadać? Mam wrażenie, że marnujecie czas na tak zbędą funkcjonalność, że głowa mała.. na githubie czeka tuzin bardziej przydatnych zadań, z których skorzysta więcej osób, niż 5 wstydnisiów raz na kwartał.


Pozostało 580 znaków

2018-11-19 10:41
1

@Marooned: to chodzi o to. że niektóre tematy są "wstydliwe". Na przykład nie każdy chce pisać jawnie o swoich zarobkach. Czasami są tematy o problemach czy dziwnych sytuacjach w firmie i raczej ludzie wolą się nie ujawniać, opisując jakieś jazdy, które mają w związku ze swoim szefem. To chodzi o takie tematy, a nie zapewnienie anonimowości komuś, kto chce pisać, że wszyscy piszący w PHP powinni trafić do komór gazowych ;)


That game of life is hard to play
I'm gonna lose it anyway
The losing card I'll someday lay
So this is all I have to say

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0