Programowanie windy :D

0

Mam taki trochę dziwny problem... potrzebuje zaprogramować windę. I szczerze nie wiem jak to zrobić. Potrzebuje aby taka winda "wiedziała", że np. jestem na 2 piętrze i że bliżej mnie jest np. druga winda więc ona przyjedzie. Oraz żeby miały taki licznik zużycia,e jak np. żadna nie jeździ, a potrzebuję którąś przywołać to przyjeżdża ta mniej zużyta. Z góry dziękuję za pomoc

0

ta która jest bliżej

0

no to tworzysz sobie klasę winda, która ma pola: obecne piętro, zakres poruszania się etc. i robisz logikę do tego

0

Tak. Tylko, że nie przerabiałam jeszcze klas i logiki. Muszę bazować na wiedzy pętle, tablice. Wiecie... takie minimum.

0

Powiedz czego w tym zadaniu nie rozumiesz oprócz logiki działania windy?

0

Ja bym na Twoim miejscu najpierw wypisał sobie w punktach, jak ta winda (te windy) ma(ją) działać. I dopiero potem zaczął obmyślać algorytmy (tj. np. z użyciem pętli) i struktury danych (tj. np. tablice).

Przykładowo:

  1. Są dwie windy (albo: n wind).
  2. Jest 10 pięter (albo: k pięter).
  3. Początkowo obie windy są na parterze (albo: na piętrze nr 0).
  4. ...i tak dalej.

PS. Jeśli zamierzasz używać wielu zmiennych pokroju "n wind", "k pięter" – powiedzmy, więcej niż pięciu – to może wygodniej byłoby nazywać je zgodnie z pierwszymi literami pojęć, które one reprezentują. Na przykład: "w wind", "p pięter".

1

Tylko, żeby nie jeździła tak jak w moim bloku. Ktoś z parteru chce jechać do garażu, zamawiam na siódmym i zamiast odwieźć go do garażu to jedzie na siódme.

3

Tu możesz poćwiczyć: https://play.elevatorsaga.com ;)

0

Oraz żeby miały taki licznik zużycia,e jak np. żadna nie jeździ, a potrzebuję którąś przywołać to przyjeżdża ta mniej zużyta

To chyba jest w ogóle zbędne, bo jeśli program będzie traktował windy jako równoważne, ich użycie będzie średnio takie samo.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1