W jaki sposób to wysłać do Elasticsearchu

0

Sorry zle napisałem. Nie chodzi o programy pisane w Javie tylko o bazę danych tj. na stronach wydawnictwa Helion, że po wpisaniu w pole nazwy książki system ją wyszuka. Opcja ...... szukaj. https://helion.pl/

Oczywiście wyszuka ją na stronie www

1
adamon napisał(a):

Czyli gdzie mam utworzyć bazę danych książek dla internetowej sprzedaży, aby były wyrzucane te książki na stronę www.

Skoro robiłeś projekty w SQL, to z czym masz problem w tym konkretnym przypadku?

OtoKamil napisał(a):

A tak serio to do czego chcesz tego użyć? Brzmi jak byś nie miał doświadczenia w developerce

A nawet z rozumieniem wypowiedzi

1

Stwórz bazę danych, napełnij ją danymi. Wtedy można myśleć o przeszykiwaniu tego zbioru.

0

Piszą, że Elastic Search to lepsza i większa baza danych i że bazę tworzy się w Kibana, tylko nie wiem gdzie to się tworzy i jak ? W którym pliku, gdzie jest konsola ?

1

Lepsza i większa od czego? O ile nie masz milionów rekordów to każa baza SQL się sprawdzi.

0

lepiej wyszukuje. Gdzie i w jaki sposób tworzyć tą bazę danych, w którym pliku ?

2

O co koledze @adamon chodzi to to, o czym wspominałem w moim poście. Jeden z użytkowników polecił mu do wyszukiwania książek użyć ESa. Kolega @adamon nie potrafi sobie poradzić z zarządzaniem ESem bez jakiegoś panelu (bo normalnie to tylko REST), więc ktoś polecił mu Kibanę bo ta zawiera taki mały panelik do strzelania requestów do Elastica. Niestety Kibana + ES służą do kompletnie czegoś innego.
Oczywiście, ElasticSearch służy do szybkiego wyszukiwania danych (np. po wpisanej w wyszukiwarce frazie, tak jak to działa na 4programmers), które zostały zaindexowane w pewien sposób i można go użyć do stworzenia wyszukiwarki, ale nie masz potrzeby stosowania ESa w swoim projekcie. To zbyt duże narzędzie żeby z nim zaczynać naukę programowania.
Kibana, dla wyjaśnienia, to narzędzie to wizualizacji zebranych w ElasticSearchu danych i niekoniecznie muszą być to twoje książki ale np. logi z twojej aplikacji. Dane z przykładowej aplikacji napisanej np. w PHP przesyła się do ESa (np. czas wykonywania zapytań do serwera, kody odpowiedzi, headery itp.) i na tej podstawie Kibana jest w stanie zwizualizować je na wykresach np. pokazując Ci jak szybko dana strona ładuje się użytkownikowi, ile błędów otrzymywali użytkownicy w zakresie ostatnich kilku tygodni próbując wejść na konkretną podstronę, z jakich przeglądarek korzystają użytkownicy, itp).

To czego ty szukasz i co powinno wystarczyć w twoim przypadku to wyszukiwanie zapytaniem do bazy SQL (używając czegoś takiego jak LIKE). Jeśli już masz jakąś bazę, to możesz przeszukać daną tabelę z książkami ("books") gdzie masz tytuły swoich książek ("title"). Możesz wtedy wykonać zapytanie SQL podobne do tego:

SELECT * FROM books WHERE title LIKE '%Więzień%';

(procenty na początku i końcu szukanej frazy (w tym przypadku - Więzień) pozwalają wyszukać tę frazę nawet w środku zdania. Jeśli pominiesz pierwszy znak % i zostawisz tylko ten na końcu to zapytanie będzie szukało wszystkich książek które zaczynają się od frazy "Więzień", więc "Harry Potter i Więzień Azkabanu" nie zostanie znalezione. Przy okazji musiałbyś użyć też SQLowego lowercase podczas wyszukiwania bo LIKE jest wrażliwy na wielkość liter (chyba, nie jestem pewny ale wydaje mi się że tak, bo dawno nie używałem) i używając frazy %więzień% do wyszukiwania nie znajdzie twojej książki bo ona ma w tytule Więzień (wielka litera) ale to już zostawiam do zrobienia tobie)

0

Dziękuję za radę i pomoc. Znacie jakiś autoryzowany przetłumaczony podręcznik do Elastic Search, kibany i ESa ?
Do czego wykorzystuje się te technologie ?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0