Organizacja pracy.

0

Witam,

ostatnio zacząłem się głęboko zastanawiać nad własną organizacją pracy. Moje projekty w większości opierają się na kilku językach webowych : html, php, css, js + dodatkowo przygotowanie layoutu.

Podczas wojaży po linijkach kodu, lub tez 'przeskakiwania' między php -> html zauważyłem że często się gubię. W pewnym momencie cała wizja, konspekt rozpada się - co też często skutkuje diametralną zmianą podejścia,a w konsekwencji sprawia że zaczynam wszystko od nowa. ['programistyczna złość', tak to nazwę :)].

Załóżmy że macie do napisania duży projekt strony internetowej obsługujący php, css, js (w tym ajax) + dodatkowo musicie swoją własną wizualizację odpowiednio 'spikselować'.
(wiem, wiem - specjalista może być tylko od jednej dziedziny. Pomińmy ten temat.)

Tak w dużym uproszczeniu wyglądają moje kroki pracy:

  1. Szkic na kartce papieru - baza danych, layout,
  2. Skupienie się na designie strony - przygotowanie layoutu w programie graficznym,
  3. Zakodowanie html+css,
  4. Dodanie (jeżeli są zamierzone) dodatkowych udogodnień wizualnych przy pomocy jquery,
  5. Przeniesienie poprzednio zakodowanej strony do php --- > i właśnie po tym etapie pojawia się cała gorączka programistycznej nocy, nie potrafię dobrze zorganizować pracy w PHP.
  • bazę danych projektuję w locie - w trakcie pisania kodu php (w zakresie wymagań).

Pytanie do Was - czy posiadacie jakieś własne, ciekawe podejście do organizacji pracy przy pisaniu strony i chcielibyście się podzielić tą odrobiną bezcennej wiedzy, czy też możecie polecić mi jakąś lekturę na ten temat? (może być w j.ang)

Pozdrawiam.

1

Ja na poczatku mialem problem tego rodzaju, ze realizowalem wszystkie skomplikowane rzeczy po kolei (nie mialem planu i nie przemyslalem jak jedno z drugim ma dzialac), skutkiem czego w pewnym momecie okazywalo sie ze musze przebudowac pierdyliard innych rzeczy. Kiedys mi ktos powiedzial, ze jak robie cos to zeby zaczynac od minimalnych rzeczy koniecznych do dzialania aplikacji (czyli stworzyc taki szkielet), a pozniej rozszerzac ja o dodatkowe rzeczy. Nie wiem jak przy duzych projektach bo nie mam takiego doswiadczenia, ale poki co dla mnie sie sprawdza. Dzieki temu stopniowo wszystko wprowadzam i mam czas na koretky.

Moge Ci jeszcze polecic zapoznanie sie z wzorcami projektowymi. Jak przeczytalem na ten temat kilka ksiazek i zaczalem stosowac je w praktyce to zauwazylem znaczna poprawe organizacji swojego kodu i kolosalne zmniejszenie poziomu frustracji :D Dobra ksiazka na poczatek to Head First Design Patterns czy jakos tak i head first object oriented analysis and design. Swoja droga czesto zaczynam wlasnie od ksiazek z tej serii bo tlumacza jak dziecku dane zagadnienie, a pozniej jak mam jakies pojecie o temacie to siegam po bardziej techniczne ksiazki.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1