Firefox - kompatybilność ze starszymi wersjami

0

W związku z tym, że mozilla jakiś czas temu (wiem, dłuższy czas temu :D ) zmieniła plan wydawniczy według którego często wypuszcza nowe wersje o pełnym numerku. Często idzie za tym nowa funkcjonalność, a także usuwanie pewnej starszej funkcjonalności. Głównie mam na myśli obsługę css3 i właściwości z prefixami -moz.

Czy warto zachowywać kompatybilność wsteczną ze starszymi wersjami firefoxa? Jak wy postępujecie w obecnym czasie? Czy zachowujecie właściwości z prefixami dla wstecznej kompatybilności ze starszymi wersjami czy po prostu olewacie je?

0

Jeżeli na ten czas, w którym piszę strony coś nie działa bez prefixów (np. box-sizing) to stosuję prefixy. Jeżeli działa ładnie - nie stosuję prefixów.
Czasem korzystam też z statystyk zbieranych od użytkowników Internetu w Polsce: http://ranking.pl/pl/rankings/web-browsers.html - jak widać - co niektórzy userzy przykleili się do wersji 3, ale tam nawet z prefixem chyba część rzeczy nie będzie działać jak trzeba (nie wiem, nie orientuję się), reszta aktualizuje na bieżąco.

0

Zależy od wymagań konkretnej witryny. Ostatnio staram się odchodzić od prefixów gdy jest to możliwe. Edukować klientów, że progresywne wzbogacenie (progressive enhancement) jest dobre. Że zrezygnowanie z okrągłych rogów w jakiejś starszej wersji Firefoxa podnosi jakość kodu (mniej powtórzeń), nieco zwiększa wydajność i pomaga przy kolejnych zmianach i debugowaniu. Do klientów trafia często argument cenowy. Bez takich rzeczy koszt zbudowania, utrzymania i rozwoju projektu wyniesie X, z takimi rzeczami np. X * 1.15. Gdy przekłada się to na realne, grube tysiące złotych, jakoś łatwiej podjąć decyzję o zrezygnowaniu z niektórych bajerów w niektórych przeglądarkach ;).

Ale to się tyczy raczej efektów typu zaokrąglone narożniki, cienie czy gradienty. Z box-sizing, o którym wspomniał @dzek69, jest trochę gorzej, bo gdy ono nie zadziała, może zwalić cały layout strony. W przypadku takich właściwości CSS trzeba się więc bardziej postarać.

0

Próbowaliście używać taki wynalazek: http://leaverou.github.com/prefixfree/ ?
Teoretycznie całkowicie zwalnia z używania prefixów samemu się tym zajmując.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1