React - kompatybilność wersji

0

Cześć

Chciałbym zapytać o to jak wygląda rozwój React-a. Czy React to biblioteka / framework, który rozwija się raczej w myśl zasady "nowa wersja to stara wersja + nowe możliwości + ewentualne poprawki" (zachowanie kompatybilności wstecznej) czy raczej w myśl zasady "nowa wersja to kompletnie co innego i trzeba się uczyć większości rzeczy od nowa"?

W szczególności chciałbym zapytać jak wygląda rozwój pomiędzy wersja 16 a 17. Z tego co mi wiadomo wersja 17 nie dostarczyła programistom żadnych nowych narzędzi, ale czy to oznacza, że wszelkie materiały do nauki typu tutoriale czy książki opisujące React 16 będą kompatybilne z wersja 17? Czy warto uczyć się React-a 17 z materiałów, które dotyczą React-a 16?

0

i myślisz że ludzie którzy ciągną projekt od wersji 1 do 17, 17 razy się uczyli czegoś kompletnie innego?
chcesz zobaczyć zmiany to może zajrzyj w changeloga - https://pl.reactjs.org/blog/2020/10/20/react-v17.html
przykładowo react 17 jak widać wprowadził... nic. tylko łatwiejszy upgrade (lol)

0
obscurity napisał(a):

i myślisz że ludzie którzy ciągną projekt od wersji 1 do 17, 17 razy się uczyli czegoś kompletnie innego?

Prawdę mówiąc to wolałem się niczego nie domyślać a po prostu zapytać w myśl zasady, że wiedza jest lepsza niż domysły. Samo założenie, że wyszło 17 wersji jakiegoś frameworka czy biblioteki tylko dlatego, że ma numerek 17 też może być nieco zgubne (odnoszę wrażenie, że w dzisiejszych czasach nastała jakaś dziwna moda na pomijanie niektórych numerów wersji). Ponadto React mógł mieć kilka rewolucyjnych zmian, niekoniecznie w każdej wersji. Czasem takie rzeczy się zdarzają.

chcesz zobaczyć zmiany to może zajrzyj w changeloga - https://pl.reactjs.org/blog/2020/10/20/react-v17.html

Dzieki za link ale changelogi są trochę bardziej wartościowe dla ludzi w temacie. Dla kogoś kto nie miał styczności z daną biblioteką niekoniecznie muszą zbyt wiele wnosić. Z tekstów typu "Usprawnienie cechy X" nie oznacza, że cecha została usprawniona z zachowaniem wstecznej kompatybilności. Ponadto dodanie pewnej cechy może w dużej mierze zmienić filozofie używania danego narzędzia a co za tym idzie uczenie się z materiałów opisujących starszą wersje niekoniecznie musi być dobrym pomysłem. Nie jestem za bardzo w temacie jeżeli chodzi o React ale z tego co wiem w pewnej wersji wprowadzono coś takiego jak "hooks" - o ile dobrze kojarzę wcześniej tę funkcjonalność pokrywały klasy. Jeżeli jest tak, że korzystanie z "hooksów" to dobra praktyka a wcześniejsze rozwiązania stały się złą praktyką to kwestią dyskusyjną jest czy warto uczyć się na bazie starych wersji. No ale jak sam wspominałeś w wersji 17 niewiele się zmieniło więc ten problem tutaj chyba nie wystąpi.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1