JSP - warto się w to bawić?

0

Witam. Czy warto uczyc się JSP czy może jednak lepiej zająć ort!? W czym ort! jest lepszy od JSP, że jest aż tak popularny? Przeszukałem forum, nic nie było na temat JSP. Na googlach widziałem parę stron z wadami i zaletami JSP ale chciałbym poznać zdanie użytkowników tego forum.
Pozrawiam.

0
almamatter napisał(a)

W czym pehap jest lepszy od JSP, że jest aż tak popularny?

Źle zadane pytanie: PHP jest lepszy, bo jest popularny. PHP wydaje się być łatwiejszy, ale bez dodatkowych bibliotek (Smarty, etc) nie nadaje się do tworzenia aplikacji MVC czy n-tier. Jest też mniej zaawansowany i rozbudowany. Tak czy siak, znajdziesz i przeciwników i zwolenników obu.

Zawsze uczyć się warto, tym bardziej, że między PHP, a JSP istnieje nie tylko różnica technologiczna, ale ideologiczna i podejścia do problemu. Trudno opisać konkretnie różnice bo jest ich aż tak wiele.

0

A co na przykład z możliwościami hostingu? Istnieją jakieś w miarę tanie serwery, na których można by umieszczać strony w JSP?

0

i kółko się zamyka ...

0

Adamo, nie wiem jak rozumieć Twoją wypowiedź... Możesz trochę jaśniej

0

JSP to już dużo poważniejsza technologia, i niestety trudniejsza od php. Php pozwala ma bardzo wiele dla programisty co niestety odbija się na jakości tworzonego kodu, szczególnie w czasie konserwacji i refactoringu. JSP zmusza do pewnego rygoru, związanego m.in. ze statycznym sprawdzaniem typów, ale za to ma dużo większe możliwości w zakresie debuggowania kodu. Oczywiście w obu językach da się napisać złe i dobre aplikacje. Php wydaj się być lżejszym rozwiązaniem, ale i wymaga większej samokontroli od programisty. Poza tym ma mniejsze wymagania sprzętowe i łatwiej jest o hosting. Jeśli wiążesz swoją przyszłość z programowaniem to warto w to się wgłębić, gdyż bardzo wiele ofert pracy dla programistów wymaga znajomości JEE i pochodnych.

Pozdrawiam

0

Z hostingiem Javy jest cienko i jest drogi, bo nie robi się na J2EE aplikacji typu księga gości.
J2EE jest nastawione na duże projekty, wykonywane zespołowo, w których koszty wytworzenia i utrzymania oprogramowania są wielokrotnie większe niż hosting. Wtedy hosting można zapewnić sobie samemu - wydzierżawić łącze, kupić serwery itp. Zdarza się, że portal w PHP jest tylko niewielką częścią takiego projektu. BTW: Od JSP się już odchodzi. Zdecydowanie na czasie są Tapestry, Velocity, Spring MVC, a niedługo być może JSF. Tam filozofia budowania aplikacji jest zupełnie różna od PHP i nie ma w ogóle co porównywać.

0

Z JSP jest tylko jeden mały problem. Nie ma, jak w przypadku php, darmowego hostingu. Z drugiej strony warto zainteresować się Javą ponieważ staje się ona coraz popularniejsza.
PHP to język przeznaczony dla małych i średnich projektów, jest to język freelancerów i wszystkich tych którzy dla których www jest poboczną działalnością. Duże firmy, które skupiają się na www działają na Javie lub .NETcie (jak mają na to kasę).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1