Male pytanko do Dryobatesa

0

Hej, ten ptak na twoim avatarze to jaki gatunek? :-)

0

Dryobates Major (Dzięcioł Duży)
Cechy rozpoznawcze: wierzch głowy, grzbiet i kuper czarne. Intensywnie czerwona plama na dolnej partii brzucha ostro odgraniczona od gónej części białej f(od razu mówię, że tutaj kłamią. Nie jestem punkiem). Czerwona plama na głowie jest u młodych bardzo duża, u samca mała i jedynie w tyle głowy, natomiast samisa nie ma jej zupełnie.
W lasach każdego typu, a szczególnie w sosnowych borach, na terenie całej Polski najpospolitszy gatunek dzięcioła. Głosy: krótkie kiks, czasami kikiki, w gniewie skrzekliwe gregregre; pisklęta (jak mnie któraś poda do sądu o alimenty będę zaprzeczał!!) siedzące w dziupli odzywają się bez przerwy cili cjur cyli cjur. W miesiącach wiosennych bębni bardzo pilnie (sesja wiosenna ;-) ). Pożywienie: owady wykute spod kory lub z głębi drewna, zwłaszcza korniki i kózki (kozy mogą być. Baraninę, wołowinę i wieprzowinę też lubię. Drobiem też nie pogardzę, ale korniki? Kto to wymyślił?). W okresie silniejszych mrozów wydziobuje nasiona z sosnowych lub świerkowych szyszek (pręcej ze słonecznika lub dyni), które poprzednio wkleszcza w specjalne przygotowaną szczelinę na pniu lub gałęzi, tak zwaną kuźnię. Gniazdo: dziupla wykuta w pniu drzewa na wysokości kilku m, niekiedy jednak zaledwie 1 m ponad ziemią. Jaja: 4-8 (to coś ze mną nie tak. Tylko 2 jądra), białe z połyskiem (murzynem nie jestem, ale błyszczeć też się nie błyszczą). Na zimę pozostaje lub też podejmuje niewielkie wędrówki (do sklepu po piwo). Wymiary: długość całego ciała 22,5 cm ( :-D lekka przesada), rozpiętość skrzydeł 44 cm (skrzydła straciłem. Szkoła przycięła.), skrzydło złożone 13,6-14,6 cm, ogon 9 cm (rogi też mam [diabel] ), waga 75-91 g (oj coś nie tak. Wiele nie ważę, ale nie przesadzajmy...)

Źródło: Atlas Ptaki Polski - Jan Sokołowski.

A i taki mały szczegół. Aktualnie nazwa Dryobates nie jest już poprawną nazwą tego gatunku...

0

dzienki, jestes de best :-D

0

8-0 prosba od adama, zmien w bazie nazwe z dryobates na duzy dzieciol

0

8-0 prosba od adama, zmien w bazie nazwe z dryobates na duzy dzieciol

Pozwól, że o swojej ksywce będę sam decydował.

0

Pozwól, że o swojej ksywce będę sam decydował.

A o dziobaniu też byś chciał sam decydować. [cya]

0

Pozwól, że o swojej ksywce będę sam decydował.

A o dziobaniu też byś chciał sam decydować. [cya]

Żebyś wiedział. Nie wiem kto mi zepsuł taki fajny statyczny avatarek, ale jak dorwę takiego kogoś to #$%@*%%$$#. A domyślam się, że to mogą być tylko dwie osoby :< Teraz idiotycznie wygląda to.

0

soooooryyyyyyyyyy!

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0