Wycena napisania serwisu

0

Witajcie!
Mam do Was proste, a zarazem trudne pytanie: Ile może kosztować napisanie serwisu aukcyjnego na wzór allegro + bramki płatności na wzór PayU/Paypall itd?
Oczywiście nie mam na myśli gotowca za 2 000 PLN.. ( Na moją pusta głowę w tej dziedzinie trzeba liczyć min.300 tys. serwis aukcyjny + 300 tys. bramka ). Poziomem funkcji ma nie odbiegać od Allegro ( ba, mam kilka pomysłów, których allegro nie zawiera ). Nie znam się na programowaniu, ale domyślam się, że to wyższa szkoła jazdy i całą infrastrukturę trzeba od razu pisać z myślą o działaniu w chmurze.

PS. Proszę o wstrzymanie się z komentarzami odnośnie tego, że nie da się konkurować z allegro itp.
I jestem też świadomy czasu wdrożenia, strony prawnej, reklamy, tego że nikumu się w Polsce nie udało z Allegro itd.
Piszę na forum programistycznym, więc zakładam że otrzymam odpowiedz na pytanie, a nie wywody na temat pomysłu.
Bardzo proszę o merytoryczną dyskusję. Ewentualne nazwy firm, które podjęłyby się takiego wyzwania i mają realną szanse takie serwisy napisać również mile widziane w tym wątku.

1

Pytanie czy chcesz samemu pisać "bramkę do płatności". To byłby największy koszt, bo by przetwarzać dane kart kredytowych musisz spełniać PCI DSS co wcale nie jest łatwe i tanie. Jeśli chciałbyś z kolei używać gotowca to wiele kosztów Ci odpada.

0
hauleth napisał(a):

Pytanie czy chcesz samemu pisać "bramkę do płatności". To byłby największy koszt, bo by przetwarzać dane kart kredytowych musisz spełniać PCI DSS co wcale nie jest łatwe i tanie. Jeśli chciałbyś z kolei używać gotowca to wiele kosztów Ci odpada.

mógłbyś powiedzieć coś więcej o tych kosztach? najlepiej w liczbach :)
Moim zdaniem nowe serwisy aukcyjne nie mają szans konkurować z allegro bez własnej bramki, ponieważ wbrew pozorom allegro nie ma kosmicznych prowizji.
Zakładając korzystanie z zewnetrznej bramki i prowizję na poziomie allegro zysk z serwisu mógłby okazać się zbyt mały do utrzymania się.
Ale jest to moje zdanie. Dlatego zależy mi na własnej bramce.

1

3 x mocny programista po kosztach mający 10k
1x mocny frontendowiec 10k
1 x grafik/ux designer po kosztach mający 6k
Wychodzi pracy na prawie 6 miesięcy i Twój budżet się kurczy do 0
Z tego co wiem i widzę, allegro i jego obecny kształt był tworzony latami, ciągle borykajac się z różnymi problemami (od technicznych, po prawne). Nawet majac na uwadze moje powyższe pseudo wyliczenia, ciężko będzie Ci stworzyć platformę zdolna w jakikolwiek sposób konkurować. Wprowadzisz killer feature i wstawisz go publicznie..... Allegro skopiuje to i zrobi lepiej, albo i gorzej ale z reklamami w tv..... Popatrz np na filmwebie jaki jest koszt emisji jednej reklamy w jakimś dużym formacie. Te 300k rozpuściloby się w miesiąc moim zdaniem.

0
axelbest napisał(a):

3 x mocny programista po kosztach mający 10k
1x mocny frontendowiec 10k
1 x grafik/ux designer po kosztach mający 6k
Wychodzi pracy na prawie 6 miesięcy i Twój budżet się kurczy do 0
Z tego co wiem i widzę, allegro i jego obecny kształt był tworzony latami, ciągle borykajac się z różnymi problemami (od technicznych, po prawne). Nawet majac na uwadze moje powyższe pseudo wyliczenia, ciężko będzie Ci stworzyć platformę zdolna w jakikolwiek sposób konkurować. Wprowadzisz killer feature i wstawisz go publicznie..... Allegro skopiuje to i zrobi lepiej, albo i gorzej ale z reklamami w tv..... Popatrz np na filmwebie jaki jest koszt emisji jednej reklamy w jakimś dużym formacie. Te 300k rozpuściloby się w miesiąc moim zdaniem.

Z drugiej strony patrząc czasem łatwiej napisać coś od podstaw niż optymalizować/dopisywać nowe funkcje. Mam w głowie parę fajerwerków, które mogłoby odstawić allegro na drugi plan. Popatrz też, że przez te 20 lat pewnie zmieniały się sposoby kodzenia.. Kolejna rzecz to nieco inny target niż allegro aktualnie wybiera.
Ogólnie uwaga bardzo słuszna - przede wszystkim uświadomiłeś mi, że trzeba wejść z serwisem bardzo dobrze dopracowanym, tak aby allegro nie zdążyło tego skopiować zbyt szybko ( a będą na te moje 'fajerwerki' potrzebować też kilka miesięcy, chyba że zanim mój serwis wyjdzie oni zrobią to pierwsi bo od dawna to planują - nie wykluczam i takiej opcji ). Ale przy dobrze zaplanowanym momencie premiery i wykorzystaniem nieszablonowej reklamy, w moim mniemaniu sukces jest możliwy.

0

chcesz handlowac ludzmi? :D

2


Ten filmik pokazuje jaka jest skala Allegro. Nie znam sie w wyliczaniu kosztow, ale na pewno min. kosztow to sa miliony.

0

Tym filmikiem trochę ostudziłeś mój zapał, ale z drugiej strony sprawdza sie to co mówiłem wcześniej - oni w pewnym momencie musieli od nowa przebudować całą architekturę.
Ważne jest dokładnie to co mówi ziomek na filmie - aby dobrze zaplanować infrastrukturę. Przy odpowiednich założeniach można szybko postawić serwis.
Ale mimo tego ich nowego podejścia mieliby kolosalny problem, żeby wdrożyć rzeczy które ja zakładam na starcie.
Pewnie, że masz dużo racji w tym co mówisz.. Ale co innego przestawiać ścianki działowe, a co innego przesunąć cały fundament bez uszkodzenia :)

To co się już tu dowiedziałem, to że sam serwis to koszt minimum 600 tys. + bramka. A to koszt naprawdę minimalny i zbyt optymistyczny.

Cóż, czekam na dalsze uwagi :)

0

Jeszcze taka mała uwaga, à propos wdrożenia szybko nowych funkcji. Allegro przy obecnej architekturze jest w stanie stworzyc nowy zespół ludzi, ktorzy piszac nowa funkcjonalność sa to w stanie zrobić bardzo szybko. W filmiku było powiedziane, że ostatni rok dostali na zakończenie migracji i teraz ruszą z tworzeniem nowych rzeczy. Świadczy też o tym ilość ogłoszeń na java devow na różnych portalach :)

0

Cały czas zakładam optymistycznie, że nie wpadną na ten pomysł, który ja już mam w głowie. bo to co chciałbym wprowadzić to rzecz, która właściwie po dodaniu jeszcze kilku drobnych poprawek w stosunku do allegro powoduje pełna automatyzację.. Obsługa klienta przyjmowałby jedynie zgłoszenia o problemach technicznych.

Ale jak mówiłem też wcześniej zależy mi na konkretnych kwotach, nie na sporach czy się opłaca czy nie ( choć do tej pory uwagi były słuszne i na poziomie ). Widzę, że są tu ludzie, którzy faktycznie dużo wiedzą i widzą, ale prosze, żeby skupić się na kwocie. Dlatego jeśli ktoś słyszał lub pracował przy jakimś większym projekcie ( chodzi o skomplikowanie ), to szczególnie taka osobę proszę o oszacowanie kosztów.
Kopia allegro - X zł
Kopia PayU - Y zł ( jeśli ktoś posiada wiedzę na temat kosztow wymaganych certyfikatów to również proszę to napisać )

2

Czy miałeś już do czynienia z jakimiś większymi projektami? Bo teraz to troszkę wygląda tak "mam pomysł jak zrobić lepszy samochód niż bmw, ile to będzie dokładnie kosztować?" Bez urazy, ale takie rzeczy jak analiza kosztów to nie jest takie hop siup, czasami jest tak ze wycena ile czasu zajmie zrobienie czegoś zajmuje więcej niż faktyczne zrobienie tego (nie często, ale bywa). Ocena ryzyka itp itd, może ktoś kto robił przy podobnym projekcie poda Ci orientacyjna kwotę, ale wiedz że to nie jest żaden pewnik. Jeśli ktoś miałby faktycznie zrobić Ci jakąś analizę to wyszło by pewnie min. kilkanaście godzin pracy. Mówię tylko ze wg mnie każda podana kwota nie odzwierciedli dobrze tego ile będziesz potrzebował. Jest zbyt dużo możliwości gdzie może być wymagane więcej pieniędzy.

PS. Programujesz? Czy tylko masz pomysł na coś?

0

Nie robiłem.

Właśnie pisałem, że nie chce tego typu odpowiedzi. Jestem świadomy tego o czym mówisz i dlatego piszę po raz 5, że interesuje mnie wycena napisania serwisów!
Nie pytam o inne koszta! Jak moge oszacować nawet wstępnie koszt całego projektu, jak na pytaniu o koszty programowania dostaje wykład, o kosztach całkowitych ? Próbuje to robić właśnie krok po kroczku, uwzględniać każdy koszt. Inaczej się tego nie da zrobić.
I nie odbierz tego osobiście - jedynie uświadamiam, że wiem na co się porywam.

Edit.
Pisałem z telefonu na szybko i nawet dobrze nie załapałem o czym dokładnie mówisz. Teraz odpisuję po spokojnym przeczytaniu i przetworzeniu informacji.

Tak więc chyba zle Cie zrozumiałem bo miałeś na myśli wycenę jedynie od strony kodowej. Zatem masz bardzo dużo racji. ale chciałbym przygotować możliwe jak najlepiej wstępny biznesplan i spróbować pozyskać fundusze. Dopiero w przypadku uzyskania wstępnego poparcia dla projektu zespół specjalistów wyceni mi dokładnie koszt.
W ogromnym skrócie na prawdę nie zamierzam robić tego sam. Mój plan jest następujący:

  • wycenić projekt od strony kodowej
  • znalezć osobę/osoby, które zarządzały lub przynajmniej wspóltworzyły już jakiś większy projekt internetowy
  • szukać inwestorów na podstawie wstępnego biznesplanu i poparciu doświadczonych osób
  • w przypadku spełnienia wyzej wymienionych punktów i znając dostępne środki dopracować biznesplan

Od czegoś trzeba zacząć, a wcale nie jest prawdą, że tylko pieniądze dają powodzenie.

I nie, sam nie kodzę. Ukończyłem technikum informatyczne, gdzie nauczyłem się podstaw pascala, c++ , i rzekomo kilku innych języków. Jednakże nie widzę się w tym zawodzie ( chociaż nawet niezle mi to swego czasu szło w szkole ) i dużo już zapomniałem.

1

Powodzenia. Poczytaj o wersjonowaniu projektu, niby prosta wskazówka, a może od nie zależeć nawet powodzenie całej inwestycji :)

0

To niby nie to o co prosiłem, ale uwaga od strony kodowej - więc na miejscu. Jeśli jesteś w stanie przedłożyć jak się to ma do kosztów to chętnie wysłucham. Może sa do tego gotowe narzędzia udostępniane przez Microsoft/Google?

2

Nie znając wymagań technicznych raczej nikt Ci nie poda wyceny programistycznej, a nawet jeśli to nadal będzie to orientacyjna wycena, prawdopodobnie nie uwzględniające Twoich faktycznych wymagań. Jak ktoś mnie pyta o to ile czasu mi zajmie napisania funkcji "rejestracji użytkowników" bez podania detali, to też mu nie podam konkretnego czasu, a jeśli już podam to na podstawie mojego widzimisię - ja podam 10h, ktoś inny poda 40h, a jeśli przedstawisz wymagania że rejestracja ma być za pomocą oauth'a, 2FA - to ten czas będzie zupełnie inny. Nadal potwierdzam i nie też nie chcę żebyś odbierał to osobiście - ale chcesz wiedzieć ile potrwa/będzie kosztować zbudowanie samochodu, nie podając informacji czy ma mieć abs, napęd 4x4 itp itd. Dodatkowo zawsze przy wycenach idzie się od detali w górę, czyli wycenia się każdą funkcjonalność z osobna, chociaż to też będzie trudne jeśli nie ma się jakiejś specyfikacji projektu lub architektury. Przykład: wycena modułu X to 100h, a Y do 200h, ale potem może się okazać że przy tworzeniu modułu X będzie konflikt logiczny/projektowy z modułem A, a wycena modułu Y nie przewidziała zagrożeń płynących z A/B/C/X. Aby zminimalizować zagrożenie opisane powyżej - receptą będą przynajmniej testy jednostkowe.

Ogólnie w Twoim przypadku polecałbym raczej rozwiązanie tego typu: weź dobrego, zaprzyjaźnionego seniora z firmy, która robiła duże projekty, przedstaw mu wizję i wytyczne, zapłać mu(taka wycena to jednak nie będzie 1015min, tylko bardziej 1015h - ale to też moja prywatna opinia) i czekaj na wyniki.

Na wycenę składa się wiele rzeczy, np fakt czy jakiś moduł jest gotowy, jaki ma być przepływ informacji. Ja Cię nie odciągam od pomysłu i chęci zdobycia rynku, tylko przedstawiam mój punkt widzenia, gdzie na codzień mam styczność z wycenami prostych tasków (w porównaniu do portalu w skali allegro).

1

Chcesz wycenę z kapelusza? Proszę bardzo, przypuśćmy że masz do zrobienia 100 przypadków użycia w takim serwisie, 60 jest prosta, 30 średnia i 10 złożona.
Na prosty potrzebujesz np. 2 tygodnie, średni 4 tygodnie, 6 tygodni złożony. To daje: 10*60 + 20*30 + 30*10 => 600+600 + 300 => 1500 mandaysów.

1 mdays za 1k lekko licząc i masz 1.5 bańki ;-)

0

Najłatwiej podać cene orientacyjną wyliczając CRUDL-e. Ale to i tak będzie trzeba brać sporą poprawke na te wstępne wyliczenia CRUDL-i

0

Ok, Teraz do mnie trafiło co masz na myśli. Jednak mam duże obawy, żeby ktoś sobie tego pomysłu nie pożyczył. Wiesz - jeśli już to oprogramowanie pisała by firma składająca się z kilku - kilkunastu osób,a nie freelancer lub dwóch kumpli na studiach co znaczy, że teoretycznie mają moc przerobową, żeby faktycznie coś stworzyć w bliżej określonym czasie ( poniżej roku ). Tzn. nie wierzę, że cały pomysł mi ktos ukradnie, ale mogą wybrać ciekawsze kwestie i stworzyć jakiś moduł dla allegro, czy innego serwisu.

Tak, z ciekawości: co sądzicie o arena.pl ? W kontekście trudności kodzenia i samej szansie na konkurowanie z allegro? Skomplikowania kodu nie ocenie( no Wy też nie macie dostępu do kodu zródłowego, ale wiecie o co mi chodzi) , ale usprawnień np. nie widzę żadnych w stosunku do All. A jednak niby coś tam się zaczyna dziać.. ( chociaż oni mieli/mają budżet i się promowali ).

0

Czyli pojęcie "funkcjonalność allegro" jest zbyt szeroka?

Dobra zróbmy tak: jeśli chcecie to piszcie tu dalej swoje wyceny/uwagi/metody wyceny itd. ja natomiast na spokojnie wypiszę na kartce funkcjonalności i poproszę o wycenę w oparciu o kilka z nich ( wszystkiego nie zdradzę :D )
myślę, że zrobię to w tym wątku, ale nie wiem czy dziś, czy jutro, czy jeszcze dłużej mi zejdzie.. akurat przed momentem dostałem info, że mogę wrócić do mojego poprzedniego zajęcia, a jestem w cholerę do tyłu przez pewny incydent.

Aha, byłbym bardzo wdzieczny gdyby któryś z Was napisał mi tutaj lub na PW przykładową specyfikację. ( Nie wiem jak dokładnie to opisywać, w jakiej kolejności te funkcjonalności itp ).

Jeśli, uważacie że nie ma nic za darmo to też rozumiem i szanuję takie zdanie ;)

1
Paweł Krajnik napisał(a):

Tak, z ciekawości: co sądzicie o arena.pl ? ]

pierwsze slysze;)

0

ta arena, na pierwszy rzut oka przypomina mi jakiś zwykły sklep internetowy, gdybyś mi nie napisał, ze oni chcą konkurować z allegro to nie pomyślałbym ze przedmioty są wystawiane przez rożnych sprzedawców

co jak co, ale z allegro to szanse konkurować maja wielkie spółki w Polsce takie jak wirtualna polska i inni z jakimś doświadczeniem i kapitałem, a nie sebixy z forum

0

To, że Tobie wydaje się coś niemożliwe to nie znaczy, że tak jest ;) Ja dziś właśnie dokonałem małej niby niemożliwej rzeczy ;) Grunt to działać szybko ( ale z głową ) i totalnie nieszablonowo.

A i nie czuje się Sebixem ;]

1

Tylko jestem ciekaw jakim kapitałem trzeba dysponować, żeby się w ogóle przebić przez dominującego na rynku, mimo nawet lepszych funkcjonalności? Co do startupów to jest takie pojęcie jak Minimum Viable Product:
http://www.biznesowerewolucje.com/mvp-minimum-viable-product-praktycznie/

Praktyczne podejście, realizacja nawet tego w kilka mies. czasu nawet na frameworkach, które to z założenia (choć może nie wszystkie) umożliwiają szybki development. Na realizację MVP pewnie z kilkadziesiąt koła, potem czekanie na feedback od użytkowników i z rynku, następnie realizacja kolejnych funkcjonalności, kolejne zmiany.

A ile pójdzie na rozreklamowanie tego wszystkiego do takiego stopnia, żeby był taki ruch jak na Allegro?

0

W moim mniemaniu standardowa reklama ( w postaci dowolnego spota w radio, tv, necie ) to jak kopanie się z koniem :) poszlyby na to miliony, a efektów żadnych. Tutaj też mam dwie pewne wizje, których się raczej nie stosuje jako reklamy ( a koszt mógłby się zamknąć w 100 tys. ). Tylko warunkiem jest dobry produkt.

Co do testowania - czy znaleźliby się chętni. Można powiedzieć, że przetestowane bo z myślą o nich powstalby serwis. Pomysł wziął się z wysłuchania potrzeb. To nie tak, że wstałem sobie pewnego dnia i mówię - zrobię kupię allegro, tylko ciut poprawie funkcjonalność i ustalę prowizje w połowie wysokości ;) Założenia są zupełnie inne. Ciężko Wam będzie zrozumieć moje zamiary bo nie znacie funkcjonalności, charakterystyki grupy docelowej, sposobu monetyzacji, pomysłu na reklamę itd.
Ale serio zapewniam, że nie celuje w bliżej nieokreślony target, a poprawki są wizualne. Serwis wprowadziłby zupełnie nowy standard w udostępnianiu platformy do handlu.

0

Ok, Teraz do mnie trafiło co masz na myśli. Jednak mam duże obawy, żeby ktoś sobie tego pomysłu nie pożyczył.

Jeśli ten pomysł jest tak rewelacyjny jak twierdzisz, to nawet jakbyś go rozpowiedział wokół i wysłał maila do Allegro z pomysłem, to i tak by go nie wdrożyli (a to dlatego, że dobre pomysły w większości przypadków wydają się ludziom albo głupie/absurdalne, albo niezrozumiałe, albo banalne. Może dlatego, że innowacyjny pomysł ciężko jest przekazać w kilku słowach - trzeba go dopiero zrobić i pokazać ludziom jak to w praktyce może wyglądać).

No i nie rozumiem, czemu się tak zafiksowałeś na to Allegro. Strona jak strona. W zasadzie każda strona może osiągnąć sukces. Jak się patrzy na historię różnych startupów, to rzadko było to na zasadzie "planuję, że chcę być wielki i będę". Może poza Elonem Muskiem, który owszem, pewnego dnia postanowił, że zrobi misję na Marsa i do tej pory zamierza dotrzymać słowa. Ale to raczej wyjątek i zwykle to są historie pewne zwrotów akcji, gdzie pierwotna idea musiała zostać porzucona i startup musiał zmienić swój tor (tzw. pivot). A ty zamiast wystartować z czymś małym na początek, to już chcesz robić klona allegro za kilkaset tysięcy, mimo, że nawet pieniędzy nie masz.

No i zafiksowałeś się już na jakiś tam konkretny model biznesowy (Moim zdaniem nowe serwisy aukcyjne nie mają szans konkurować z allegro bez własnej bramki, i coś tam dalej już myślisz o zysku z tej bramki, której jeszcze nie masz). To co piszesz jest strasznie nierealne. Liczenie konkretnych kosztów i robienie jakiegoś biznes planu z chmury to też jest nierealne - skoro w tej branży wszystko "zależy". Weź sobie kolegę programistę, postanówcie że zrobicie taki portal i podzielicie się zyskami i koszt napisania portalu wyniesie zero złotych. Weź wynajmij profesjonalną firmę i wybulisz np. kilkaset tysięcy.

Budżet potrzebny na napisanie programów jest elastyczny i zwykle wynosi mniej więcej tyle, ile faktycznie masz kasy, a nie tyle ile coś jest faktycznie warte.

Co do testowania - czy znaleźliby się chętni. Można powiedzieć, że przetestowane
bo z myślą o nich powstalby serwis. Pomysł wziął się z wysłuchania potrzeb.

Tu widzę światełko. Dobry pomysł polegający na wysłuchaniu niezaspokojonych potrzeb. Jeśli faktycznie tak jest, to bardzo dobrze. Problem tylko, że pomysł trzeba jakoś wprowadzić w życie. Może podejście Lean Startup? Robienie jakiegoś małego MVP (minimum viable product) i zbieranie bazy użytkowników.

interesuje mnie wycena napisania serwisów!

Wstępną wersję serwisu (jakiegokolwiek) można by napisać szybko i małym kosztem, większym problemem wydaje się być rozwijanie istniejącego serwisu. To nie jest tak, że napiszesz raz i już będzie, tylko trzeba będzie to supportować, dodawać nowe funkcjonalności. Zobacz sobie na Facebook. On powstał w 2004 i dalej go jeszcze nie skończyli.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1