Transfer umysłu - w jakim kierunku podążać ?

0

Witam, od jakiegoś czasu zafascynowała mnie tematyka transferu umysłu. Oczywiście jest to tylko hipotetyczny proces, jednak chciałbym bardziej zagłębić się w tym temacie i jeśli ta fascynacja nie minie, to zająć się tym w przyszłości. Obecnie jestem studentem informatyki I stopnia. Tworzę ten temat, ponieważ chciałbym zacząć juz powoli podążać w tym kierunku, kłaść nacisk na przedmioty, które przydadzą mi się w przyszłości. Czytałem o wielu projektach, które skupiają się na poznaniu ludzkiego mózgu, jednak nie znalazłem żadnego, który by kładł nacisk głównie na transfer umysłu. Chyba najpoważniejszym jest Human Brain Project, który jest flagowym projektem UE i będzie finansowany do 2023 roku. Jego celem jest ogólnie zbadanie, poznanie ludzkiego umysłu. Zdaje sobie sprawę, że istnieje bardzo wiele dziedzin związanych z tym procesem. Przykładowo sam Human Brain Project składa się z 13 mniejszych. Jednak tak jak wspomniałem, najbardziej interesuje mnie transfer umysłu. Czy jest ktoś może, kto interesuje się tym tematem i może doradzić na co kłaść szczególny nacisk podczas studiów ?

1
  1. Stwórz firmę produkującą policyjne droidy.
  2. Stwórz sztuczną inteligencję.
  3. Ukradnij droida.
  4. Wgraj mu sztuczną inteligencję i powiedz, że bateria wyczerpie mu się w ciągu 5 dni i "umrze" chyba że "skopiuje" się do innego droida z wymienialną baterią
  5. Wyjaśnij co to świadomość.
  6. Pokaż jak korzystać z internetu.
  7. ???
  8. Profit.

http://www.filmweb.pl/film/Chappie-2015-612189

0

Podpunkty są nawiązaniem do treści filmu, do którego podałeś link'a ? Nie wiem, czy film ma związek z tematyką, która mnie interesuje i w związku z tym, czy go sobie obejrzeć ? ;]

0

Obejrzeć możesz dla rozrywki. Mi się nawet podobał. Ale pod względem naukowym nie bierz go na poważnie ;)

0

To może się skuszę. Ale wracając do meritum, czy ktoś obeznany w temacie może doradzić mi dalszą ścieżkę rozwoju, w którym kierunku podążać ?

0

Takim rzeczami jak transfer umysłu zajmuje się nauka zwana neuroinformatyką. W Polsce można ją studiować na Uniwersytecie Warszawskim. Możesz podejrzeć jakie są tam przedmioty i się tam przenieść teraz, albo na drugi, bądź trzeci stopień studiów.

https://www.fuw.edu.pl/tl_files/informator/2013-2014/Neuroinformatyka_2013_14.pdf

0

Właśnie już wcześniej czytałem o neuroinformatyce na UW (z tego co się orientuję, tylko tam można ją studiować w Polsce), analizowałem ten kierunek, całą siatkę godzin, cele kształcenia itp. Jednak zakres materiału jest bardzo ogólnikowy. W sumie to przejrzałem chyba większość stron mających związek z transferem umysłu. Najbardziej interesuje mnie do czego przykładać największą uwagę, jeśli w przyszłości chciałbym zająć się typowo tą tematyką. Zastanawiam się na jakie kierunki zwrócić szczególną uwagę podczas moich studiów, np. dajmy na to, na jaki język programowania położyć największy nacisk i czy w ogóle programowanie jest umiejętnością, która będzie podstawą do pracy, czy raczej jedynie narzędziem pomocniczym ? Przejrzałem też oferty prac projektów badawczych, które zajmują się tematyką badania mózgu i ilość stanowisk oraz różnorodność umiejętności wymaganych na nich jest przytłaczająca. W sumie nie jest to dla mnie zaskoczeniem, bo wiadomo z iloma dziedzinami nauki się te badania pokrywają. Jednak nie znalazłem niczego typowo nastawionego na transfer umysłu, gdzie bym mógł sobie podejrzeć wymagane umiejętności. Najbardziej zależy mi na tym, żeby w przyszłości być osobą, która głowi się nad znalezieniem sposobu zrealizowania tego celu, próbowania różnych sposobów, odkrywania i badania. A obawiam się, żeby nie zostać osobą, której praca będzie opierała się na wykonywaniu jednego przydzielonego zadania, dajmy na to, typu wgrywania jakiś odczytów fal mózgowych do bazy danych. Mam nadzieje, że zrozumiecie co mam na myśli. Mam świadomość, że jest niewiele osób siedzących w temacie, dlatego za wszelkie sugestie i porady będę niezmiernie wdzięczny.

0

Na niektórych uczelniach jest jeszcze taki kierunek jak kognitywistyka. Też niby coś o umyśle, poznaniu itp.

0

Kognitywistyka jest bardziej teoretyczna i interdyscyplinarna. Sugerując się opiniami ludzi, które ukończyły kierunek, to nabyta wiedza jest bardzo ogólnikowa i raczej rzadko poszukiwania wśród pracodawców. O tym eksperymencie już wcześniej czytałem. Imponujący jest fakt, że już w dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie wprowadzić wydające się nierealne wizje w rzeczywistość. W porównaniu np. z osiągnięciem prędkości bliskiej prędkości światła i podróżami w czasie w dłuższym okresie czasu.

0
Mały Kaczor napisał(a):

Kognitywistyka jest bardziej teoretyczna i interdyscyplinarna. Sugerując się opiniami ludzi, które ukończyły kierunek, to nabyta wiedza jest bardzo ogólnikowa i raczej rzadko poszukiwania wśród pracodawców. O tym eksperymencie już wcześniej czytałem.

Kognitywistyka jest raczej solidną nauką, w przeciwieństwie do wielu innych pokrewnych, jak np. psychologia, neurologia, socjologia, ekonomia.

Mały Kaczor napisał(a):

Imponujący jest fakt, że już w dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie wprowadzić wydające się nierealne wizje w rzeczywistość. W porównaniu np. z osiągnięciem prędkości bliskiej prędkości światła i podróżami w czasie w dłuższym okresie czasu.

Zajmij się cybernetyką.
Kiedyś czytałem kilka dość starych prac o rosyjskich badanach szachistów;
i tam były w miarę konkretne wyniki... reszta to głównie fantazje, mity i baki.

0
  1. Pewnie nie masz wystarczającej wiedzy na ten temat. Zajmij się zwykłą informatyką a później możesz marzyć o transferze umysłu
  2. W ogóle wtf co masz na myśli transfer umysłu? Ja rozumiem że ta tematyka zajmuje się prostymi operacjami myśli typu Wysyłanie nowych myśli od jednego człowieka do drugiego, czytanie komuś w myślach, usuwanie czyiś myśli.
  3. Jeśli tak myśle to oznacza to że:
    • szkolnictwo upadnie, bo po co wkuwać coś na pamięć jak nauczyciel może ci wysłać myśli xD
    • ułatwiona manipulacja ludźmi - po co kogoś przekonywać i robić długotrwałe pranie mózgu. Zmieńmy mu myśli, będzie naszym niewolnikiem xD
    • brak prywatności.
    • większość zawodów upadnie - informatyk, lekarz, prawnik, nauczyciel, architekt i wiele innych "umysłowych" rzeczy. Zostaną tylko Ci co robią prace fizyczne. Co również spowoduje podział na grupy społeczne na dwie: obrzydliwie bogatych i bardzo biednych.
    • A to też ci fizyczni będą w ciemnej dupie. Zakładam że jeśli będzie istnieć coś takiego jak transfer umysłu człowiek będzie znał swój własny mózg na tyle żeby stworzyć sztuczną inteligencje.
    • jeśli ludzie do tego czasu sami się nie wymordują, sami umrą śmiercią naturalną.
1

na co kłaść szczególny nacisk podczas studiów ?

Na zasady interpunkcji. Nie stawia się spacji przed znakiem zapytania.

0

Kognitywistyka jest raczej solidną nauką, w przeciwieństwie do wielu innych pokrewnych, jak np. psychologia, neurologia, socjologia, ekonomia.

0

http://www.darpa.mil/news-events/2015-09-11a
Neuroinformatyka, Inżynieria Biomedyczna, czy Fizyka medyczna to dobre kierunki, czyta Informatyka to nie wiem się, czy się strasznie nadaje do pogłębiania swojej wiedzy w tą stronę. By w ogóle myśleć o czymś poważnym pobaw się sieciami neuronowymi, poznaj proces uczenia się, jak to wygląda in computo. Najlepiej stwórz co się uczy, zainteresuje się BCI, jest wiele fajnych projektów, ja się bawię tym openbci.com. No, a jeśli chodzi o sam proces transferu to za naszego życia zapomnij, nie jestem ekspertem, ale jesteśmy w dupie z poznawaniem mózgu. Widziałem/byłem na kilku wykładach na ten temat i to co oni mówią, że niby mają to więcej ściemy niż informacji moim zdaniem, ale ja jestem tylko hobbystą, nie naukowcem.

EDIT. prof. Ryszard Tadeusiewicz wejdz na jego stronę i blog, dużo przydatnych informacji, z Polskich to jeszcze prof. Duch. Zapoznaj się z wykładami

0

"transfer umysłu" to dalszy ciąg hiperoptymistycznych wizji z lat 50-tych że już już za kilka lat komputery będą wiersze pisać.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1