W jakim kierunku iść?

0

Witam, chciałbym wam opisać swoją sytuacje i poznać zdanie osób które pracuję w świecie IT bo to wy wiecie jak to jest i czego można się spodziewać.

Sytuacja wygląda tak, mam 25 lat, wykształcenie średnie z maturą, chodzę na kurs angielskiego (b2), pracuje w firmie produkcyjnej zarobki +2,5k netto.

Chciałbym za rok może dwa pracować w IT, dokładniej jako front-endowiec.
Zawsze pasjonowało mnie pisanie stron, niestety życie się potoczyło inaczej.

Co umiem bardzo dobrze:
-HTML
-CSS2/3 , teraz będę także pisał w sass

Co umiem średnio, ale coś tam wiem i uczę się dalej:
-JS
-jQuery
-PHP

Co chciałbym się jeszcze nauczyć : Objective-C, pisanie aplikacji na produkty apple

Mam chyba tylko 3 opcje które mi przychodzą do głowy, chyba że ktoś wymyśli inną.

opcja 1 : studia - poznać ludzi z podobnymi zainteresowaniami, pisać projekty, praktyki, dowiedzieć się czegoś nowego. Minusem tej opcji jest że, niestety ale patrząc na siatkę zajęć to w pierwszym roku kodowanie poszło by na drugi plan.

opcja 2 : chrzanić studia, po pracy i w wolne weekendy uczyć się dalej samemu z książkami i kursami z internetu + ewentualnie jakiś kurs. Zrobić porządne portfolio, obrać na cel duży projekt a po tym szukać pracy.

opcja 3 : Zapomnieć o pracy w IT - jestem za stary na zrobienie kariery, mogłem myśleć wcześniej, kodzik mogę hobbystycznie, szukać innego sposobu na życie.

Czy zdarza się w ogóle ze do firmy przychodzi 26,27 letni facet i zaczyna jako "świeżak" który dopiero łapie doświadczenie zawodowe?
Czasami zakoduje komuś stronę-wizytówkę(pociąć grafikę w ps, i zakodować do html,css,js), jednak póki co dalej się uczę żeby spróbówać zrobić coś trudniejszego np. sklep internetowy.

0

Ja bym wybrał opcję o numerze:

Jarek89 napisał(a):

3 : Zapomnieć o pracy w IT - jestem za stary na zrobienie kariery, mogłem myśleć wcześniej, kodzik mogę hobbystycznie, szukać innego sposobu na życie.

Co robiłeś w szkole średniej i zaraz po niej? Byłeś zajęty budzeniem się z kacem?

1
szczery4 napisał(a):

Ja bym wybrał opcję o numerze:

Jarek89 napisał(a):

3 : Zapomnieć o pracy w IT - jestem za stary na zrobienie kariery, mogłem myśleć wcześniej, kodzik mogę hobbystycznie, szukać innego sposobu na życie.

Co robiłeś w szkole średniej i zaraz po niej? Byłeś zajęty budzeniem się z kacem?

Chyba każdy twój post polega na wyśmianiu/wywyższaniu się. Współczuję ludziom z twojego otoczenia.


Doświadczenia nie mam, ale trochę czytałem:

"Good front-end engineers rarely have a computer science degree. " http://www.computedstyle.com/2010/12/hiring-front-end-engineers.html

Z artykułu, który ma już 3 lata, więc nie wiem na ile zmienił się rynek frontendu:
"Najlepszy team front-endowy, w którym pracowałem, tworzyło 80% ludzi bez dyplomu wyższej uczelni. Ich kod był naprawdę dobry! Zaczynasz dopiero przygodę z webem? Wybierz front-end, na pewno znajdziesz coś dla siebie! Chcesz studiować? Pewnie! Nie jest to jednak przeszkoda, by już teraz zacząć tworzyć niesamowite aplikacje, które zobaczy świat."
http://ferrante.pl/frontend/javascript/w-dobie-html5-stan-spolecznosci-frontend-w-polsce/

0

Próbować zawsze warto, najwyżej zmarnujesz czas. Wiek jak wiek, twoja praca musi być opłacalna i tyle. Piszesz, że coś znasz bardzo dobrze czy średnio, rzeczywistość to zweryfikuje bardzo szybko, za mało jeszcze wiesz i dlatego tak piszesz.

0

opcja 3 : Zapomnieć o pracy w IT - jestem za stary na zrobienie kariery, mogłem myśleć wcześniej, kodzik mogę hobbystycznie, szukać innego sposobu na życie.

Bez sensu.

opcja 2 : chrzanić studia, po pracy i w wolne weekendy uczyć się dalej samemu z książkami i kursami z internetu + ewentualnie jakiś kurs. Zrobić porządne portfolio, obrać na cel duży projekt a po tym szukać prac

Pewnie najbardziej opłacalna finansowo opcja.

opcja 1 : studia - poznać ludzi z podobnymi zainteresowaniami, pisać projekty, praktyki, dowiedzieć się czegoś nowego. Minusem tej opcji jest że, niestety ale patrząc na siatkę zajęć to w pierwszym roku kodowanie poszło by na drugi plan.

Opcja pewnie najbardziej ciekawa z perspektywy "life" (a nie tylko "work").

0

" jestem za stary na zrobienie kariery," - ta, skróć swe męki i po prostu się powieś.

Studia, hmm - warto mieć - jeżeli Ci się chce idź na zaoczne [np: za rok] .
Jeżeli chcesz znaleźć pracę[a nie wybrałeś sobie jeszcze technologii], to poszukaj firm w okolicy, spisz na kartce[czarnym długopisem] technologie których używają i tej dla której ofert pracy będzie najwięcej się naucz - wcześnie napisz do kilku takich firm z zapytaniem jak u nich jest z rekrutacją na niższe stanowiska - może któraś coś ciekawego zaproponuje - np: naukę we własnym zakresie(będę Ci pomagać) - dopiero potem Cię przyjmą[mi się tak udało]. O ile nie mieszkasz na jakimś zadupiu to nie powinno być problemu - ja mieszkasz, rozważ przeniesienie do większego ośrodka.

"Czasami zakoduje komuś stronę-wizytówkę(pociąć grafikę w ps, i zakodować do html,css,js), jednak póki co dalej się uczę żeby spróbówać zrobić coś trudniejszego np. sklep internetowy." - to szukaj czegoś web-podobnego, będzie Ci łatwiej. Może frontend ?

0

opcja 2 : chrzanić studia, po pracy i w wolne weekendy uczyć się dalej samemu z książkami i kursami z internetu + ewentualnie jakiś kurs. Zrobić porządne portfolio, obrać na cel duży projekt a po tym szukać pracy.

Jeżeli masz motywację, zapał i chęć do pracy, ale również masz świadomość tego, że Twoje umiejętności zostaną bardzo brutalnie zweryfikowane przez rzeczywistość, to działaj. Grunt żeby robić to, co chce się w życiu robić najbardziej. Pamiętaj jednak, że w tej dziedzinie nauka trwa przez całą karierę, nie licz więc na to, że jak już się czegoś nauczysz, to będziesz miał później spokój i fajną pensję x lat . Charówa non-stoper :)

3

Jak potrafisz pociąć stronę i zakodować ją i jednocześnie twój kod HTML/CSS jest zgodny ze standardami/poprawny/estetyczny to po prostu szukaj stażu albo wbijaj od razu do pracy.

Skąd jesteś?
Ja pod koniec drugiego roku studiów (finanse) zdałem sobie sprawę, że robię coś co mnie w ogóle nie kręci i w czym nie chcę robić. Za to widziałem siebie jako programistę. Nie miałem skilla, studiów ani oczywiście doświadczenia.

Po prostu zacząłem się uczyć na własną rękę. Miałem już jakieś tam doświadczenie amatorskie w C++ i w Javie - ot takie klepanie appek, które nic nie robią, ale chciałem iść w web. Regularnie, prawie codziennie, grzebanie w kodzie, tutoriale, klepanie, klepanie i jeszcze raz klepanie kodu + czasem jakaś książka odnośnie dobrych praktyk/wzorców. Dla Ciebie niech to będzie coś o standardach sieciowych itp. Po paru miechach już szukałem praktyk, po pół roku znalazłem coś i zaczęło się coś kręcić. Tylko siedziałem przy tym naprawdę dużo, a nie tak, że raz na tydzień pogrzebałem w kodzie ponga 2d w C++ jak to było wcześniej. Jakby nie to to pewnie robił bym w jakiejś gównianej robocie, bo na razie nie mam na siebie innego pomysłu niż programowanie w kwestii zawodowej.

Nie pchaj się teraz w Objective-C, chyba że to cię naprawdę kręci, ale wtedy skup się na tym i tylko na tym. Weź tutka, napisz apkę, potem ją przepisz ze dwa razy, potem weź dwa inne tutki, zrób tak samo, potem wrzuć coś swojego do App Store.
Ja zanim zacząłem w ogóle w programowanie bawić się na poważnie przeskakiwałem z C++ na Jave, potem na PHP, na C# na Pythona, i przez rok nie zrobiłem praktycznie postępu, poza poznaniem składni kilku języków :D

Natomiast jako front-endowiec łatwiej będzie ci zacząć, szczególnie, że już coś umiesz.

Najlepiej tak jak pisał już @niezdecydowany popatrz po ogłoszeniach w okolicy. Popatrz czego wymagają.
Ogarnij HTML5, CSS3 - to absolutne minimum, a jednoczesne opanowanie tylko tych dwóch daje ci już szanse na jakąś robotę. Pisz dobry kod. Ogarnij JS w stopniu przynajmniej przyzwoitym. Weź jakiś framework i zrób w tym coś sensownego. Ember, Angular - oba wydawały mi się całkiem fajne jak tak pobierznie patryłem. Popularniejszy jQuery, z nim najłatwiej o pracę. Poznaj Bootstrapa jak jeszcze nie znasz.
Potem zrób sobie stronę wizytówkę. Zrób jakiś przykładowy projekt do portfolio. Wrzuć go na GitHuba. Zrób jakąś prostą appkę w JS + jakimś frameworku. Popatrz po tutorialach, poszukaj inspiracji tam. Poszperaj choćby tu:
http://webdesign.tutsplus.com/categories/htmlcss
http://code.tutsplus.com/categories/javascript-ajax

Polecam też to:

Nie sugeruj się tytułem kanału, bo jest trochę fajnych rzeczy nt. HTML/CSS i czasem JS'a.

I szukaj jak najszybciej czegokolwiek, żeby zacząć i zdobywać już doświadczenie. Może zdalnie na początek jak mieszkasz w mniejszym mieście? Nie martw się, że umiesz za mało itp. Jak umiesz za mało to cię nie przyjmą. Wtedy przez miesiąc przysiądź ostro, zrób coś nowego do portfolio albo popraw/przepisz to co już jest i aplikuj od nowa.

No i ceń się. Nie myśl, że jak nie masz studiów to powinieneś wołać mniej niż gość po studiach. Popatrz jakie są zarobki w branży, poznaj branżę, poczytaj forum głównie dział kariera.

Ja jak byłem na jednej z pierwszych rozmów o pracę to zacząłem coś mówić o studiach, że nie mam infy, ale planuję zacząć zaocznie. Gość mi przerwał, mówiąc że nie interesuje go co skończyłem tylko co umiem. Potem już rzadko wspominałem o studiach, a i mało kto mnie o to pytał. Robię w back-endzie, gdzie studia teoretycznie mogłyby mieć większą wartość niż dla front-endowca.

I co ważne na początku to obierz sobie dość wąską dziedzinę i stań się w tym dobry. Nie pchaj się na razie w back-end, nie próbuj sam robić sklepu. Powinieneś umieć czytać PHP, ale więcej ci nie potrzeba.
Jak już było wspominane. HTML5/CSS3/JS + dobry framework do JS, ew. Bootstrap.

I pamiętaj, że najważniejsze i tak jest portfolio, szczególnie na początku. Nie masz doświadczenia, więc nie masz jak inaczej się wykazać.

Tak naprawdę to DOBRE opanowanie HTML5, CSS3 + podstawowe ogarnianie jQuery potwierdzone schludnym portfolio + dobry angielski da Ci z miejsca pracę w każdym większym mieście w Polsce. Wiadomo, nie będą to jakieś super mega rozwojowe stanowiska, często klepanie stronek dla małych klientów, ale od czegoś trzeba zacząć.

Także zepnij się, klep kod, zrób portfolio i wbijaj do IT. Ja uważam, że to była jedna z lepszych decyzji w moim życiu.

0
Jarek89 napisał(a):

opcja 3 : Zapomnieć o pracy w IT - jestem za stary na zrobienie kariery, mogłem myśleć wcześniej, kodzik mogę hobbystycznie, szukać innego sposobu na życie.

Ja dostałem pierwszą pracę w branży dwa tygodnie przed 31 urodzinami. Choć jestem na poziomie 8 lat młodszych kolegów, to i tak zarabiam więcej niż 3/4 Polaków, więc chyba warto zacząć nawet w dość późnym wieku. Dlatego nie zastanawiaj się nawet.

0

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
Jeśli chodzi o miasto w którym mieszkam to Kraków, jest dużo ogłoszeń na front i back enda.
w planach mam dalej samodoskonalenie się, odłożenie trochę pieniędzy gdyby stał się cud i na jakiś staż lub praktyki mnie jednak przyjęli na newb'a frontenda.

Co do nauki, wolę jednak poświęcić więcej czasu na kodowanie niż studia, gdyż nie wyrobie na to i na to ze względu na obecną pracę lecz o tym cały czas jeszcze myślę czy pogodzę to wszystko więc jeszcze nie skreślam studiów, ale może warto wybrać się też na jakiś kurs? ewentualnie jakieś prostsze studia licencjackie związane z informatyką i posiadać legitymacje studencką, być może to zwiększy też moje szanse na przyjęcie do jakieś firmy?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1